Matura z chemii 2022. Arkusz CKE i odpowiedzi
Odpowiedzi do zadań z matury z chemii 2022, poziom rozszerzony - SPRAWDŹ >>>
Kliknij w zdjęcia i zobacz proponowane odpowiedzi:
Egzamin z chemii w opiniach uczniów: "Nową chemię stworzyłam", "Zawaliłam tą chemię, ale to było do przewidzenia"
Matura z chemii rozpoczęła się dzisiaj o godz. 9.00 i trwała do godz. 12.00. Egzamin ten uważany jest za jeden z trudniejszych. Co roku uczniowie narzekają, że zadania były wyjątkowo nieprzystępne, a arkusz wymagający. Jak było tym razem? Zebraliśmy opinie uczniów na temat tegorocznej matury z chemii.
Z relacji części zdających wynika, że arkusz nie należał do najłatwiejszych. Wiele osób podkreśla, że nie wiedziało, jak rozwiązać zadania, w związku z tym opuściło salę egzaminacyjną dość wcześnie:
Pisałam to sama na sali i wyszłam po 35 minutach, więc jak będzie 5 proc. to będę w szoku.
Wyszłam po 53 minutach, elo.
I napisane. 1 godzina 30 minut. Ktoś pobije?
Żadnej obliczeniówki nie tknęłam. A ostatnie zadanie wyglądało jakby twórcom było już nas szkoda i "no dobra, dam punkt za free"
Nową chemię stworzyłam.
To było okropne.
Maturzyści zwracali uwagę na to, że część zadań stanowiła naprawdę duże wyzwanie, nawet dla osób, które rzetelnie przygotowywały się do matury.
i ja myslalam ze chemie umiemXDDD #matura2022
— silv♡ 🏠7 (@xxadorelou) May 16, 2022
godzinka i cyk wakacje może 2-cyfrowy wynik bedxie ale b watpie #Matura2022
— 👹 (@demonshds) May 16, 2022
Zawaliłam tą chemię, ale to było do przewidzenia #matura2022
— Stubborngirl (@stubborngirlxxx) May 16, 2022
wyszlam po godzinie i 20minutach jako druga już XD dzisiaj to marnowanie papieru wleciało #matura2022
— pola (@polaelizejskiee) May 16, 2022
Co znalazło się w arkuszu z chemii? Z relacji uczniów wynika, że schemat zadań był podobny do tego z ubiegłych lat. Pojawiły się m.in. zadania obliczeniowe.
Egzamin okiem eksperta. "
O to, czy tegoroczna matura z chemii była trudna, zapytaliśmy także nauczycielkę ze Szkoły w Chmurze – Kingę Willim.
– Stopień trudności zadania to bardzo osobista sprawa. Każdy ma swoje mocniejsze i słabsze strony i co innego może wydać mu się trudne. Jedni wolą właściwości poszczególnych związków chemicznych i możliwości ich rozpoznania, inni gustują w zadaniach typowo obliczeniowych. Część woli chemię organiczną, część nieorganiczną – tłumaczy chemiczka.
Dodaje jednak, że do trudniejszych fragmentów arkusza można zaliczyć zadania: 5, 8.3, 19, 23, 27,28 oraz 31.
– Cechują się one skomplikowanym wstępem, dużą ilością danych, na których łatwo popełnić błąd lub występują w nich skomplikowane struktury chemiczne, które na pierwszy rzut oka mogą już ucznia przestraszyć, a samo rozumienie procesów i zależności można by sprawdzić na prostszych substancjach – mówi Kinga Willim.
Zauważa także, że egzamin maturalny z chemii nie należy do najłatwiejszych.
– Myślę, że matura z chemii zawsze jest trudniejszym wyborem, ale osoby, które dobrze rozumieją, jak poruszać się po układzie okresowym, z większością zadań poradzą sobie samym wyciąganiem wniosków. Bez względu na ich typ. Wydaje mi się, że zawsze najbardziej zaskakujące mogą być zadania z chemii organicznej, ze względu na stopień skomplikowania samych substancji, różne grupy funkcyjne i reakcje między nimi – podsumowuje nauczycielka.
Kiedy wyniki matury z chemii 2022?
Warto przypomnieć, że w przypadku matury z chemii nie obowiązuje tzw. próg zdawalności. Uczeń otrzyma świadectwo dojrzałości, nawet jeśli na tej części egzaminu otrzyma 0 punktów. Warto jednak postarać się o dobry wynik, ponieważ może on otworzyć maturzystom drogę na wymarzone studia, na przykład medyczne.
Arkusz CKE wraz z proponowanymi odpowiedziami pojawił się w tym tekście o godz. 14.00. Jednak na oficjalne wyniki matur uczniowie będą musieli poczekać do 5 lipca 2022 roku. Będą one dostępne od godz. 8.30.
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?