Kryzys nie tylko w szkołach podstawowych i średnich. Rektorzy uczelni apelują do władz o działania. Grożą im problemy finansowe

Barbara Wesoła
Opracowanie:
Nowy rok akademicki to wyzwanie dla rektorów. Uczelniom grozi poważny kryzys ekonomiczny
Nowy rok akademicki to wyzwanie dla rektorów. Uczelniom grozi poważny kryzys ekonomiczny Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Uczelniom wyższym grozi kryzys finansowy i karowy. Płace nie są wystarczające, a rosnące ceny m.in. za opał, ale także prognozowane zatrważające ceny prądu powodują, że rektorzy są zmuszeni do podejmowania niestandardowych działań, jak np. zmiana organizacji rozkładu godzin. Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) zaapelowała do władz o jak najszybsze podjęcie zdecydowanych działań, które pozwolą uchronić jednostki krajowego systemu szkolnictwa wyższego i nauki przed zagrażającym im kryzysem finansowym i kadrowym. Czego oczekują rektorzy?

Rektorzy apelują do władz o prewencję kryzysu ekonomicznego polskich uczelni

W poniedziałek KRASP przesłała stanowisko prezydium tej organizacji w sprawie sytuacji ekonomicznej polskich uczelni, sygnowane przez jej przewodniczącego prof. Arkadiusza Mężyka.

W reakcji na gwałtownie pogarszającą się sytuację ekonomiczną polskich szkół wyższych Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich występuje z dramatycznym apelem do władz Rzeczypospolitej Polskiej o jak najszybsze podjęcie zdecydowanych działań, które pozwolą uchronić jednostki krajowego systemu szkolnictwa wyższego i nauki przed zagrażającym im kryzysem finansowym i kadrowym – czytamy w piśmie.

Przyczyny kryzysu finansowego uczeni wyższych w Polsce

Rektorzy w swoim stanowisku zwrócili uwagę na najważniejsze przyczyny trudnej sytuacji szkół wyższych i opisali te problemy:

  • ceny prądu,
  • inflacja,
  • nieadekwatna do wzrostów kosztów uczelni subwencja,
  • zakaz podnoszenia opłat za studia w trakcie cyklu kształcenia,
  • niewystarczający system pomocy materialnej dla studentów,
  • zbyt niskie subwencje na wynagrodzenia dla nauczycieli akademickich.

Oprócz szybko rosnącej inflacji, skokowy wzrost kosztów działalności uczelni związany jest m.in. z drastycznymi podwyżkami cen energii elektrycznej, sięgającymi niejednokrotnie kilkuset procent, przy zaledwie kilkuprocentowym wzroście wartości subwencji, będzie musiał nieuchronnie zachwiać sytuacją finansową podmiotów polskiego systemu szkolnictwa wyższego i nauki.

KRASP oceniło, że może to spowodować nie tylko utratę płynności finansowej uczelni, lecz także zmusić je do radykalnego ograniczenia działalności i zmniejszenia inwestowania w rozwój infrastruktury badawczej. „Wszystkie konsekwencje tych zjawisk są trudne do przewidzenia, mogą się również okazać potencjalnie nieodwracalne”.

W piśmie podkreślono, że utrzymanie wzrostu wysokości subwencji na dotychczasowym poziomie już w przyszłym roku doprowadzi do pogłębienia trudnej sytuacji finansowej podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki. W ocenie rektorów przyczyni się też do dalszego dramatycznego zwiększania się dystansu płacowego między wynagrodzeniami obowiązującymi w szkolnictwie wyższym i nauce oraz w pozostałych sektorach gospodarki i utraty najcenniejszych pracowników uczelni.

Wynagrodzenia nauczycieli akademickich powodem kryzysu kadrowego

Rektorzy zwrócili również uwagę na ustawowo określony zakaz podnoszenia opłat za studia w trakcie cyklu kształcenia. W ich ocenie w kontekście najwyższej od 25 lat inflacji stwarza to dodatkowe zagrożenie dla stabilności ekonomicznej funkcjonowania uczelni, w tym zwłaszcza uczelni niepublicznych.

„Jednocześnie w pełni rozumiemy problemy finansowe studentów szkół wyższych, którzy borykają się ze wzrostem kosztów studiowania i utrzymania, szczególnie w dużych ośrodkach akademickich. Szczególnych rozwiązań wymaga zatem również system pomocy materialnej dla studentów” – dodano.

Poruszono też temat pensji. "Decyzja o przyznaniu polskim uczelniom dodatkowych środków finansowych w celu podwyższenia wynagrodzeń brutto pracowników o 4,4 proc. jawi się jako rażąco nieadekwatna w stosunku do bieżącego wskaźnika inflacji, wynoszącego 17,2 proc., jak również do postulatów zgłaszanych od dawna przez przedstawicieli polskiego środowiska akademickiego i naukowego" – napisano.

KRASP przypomniała, że ostatnie regulacje w zakresie minimalnych miesięcznych wynagrodzeń zasadniczych przysługujących profesorom uczelni publicznych, w odniesieniu do których ustalane są zarówno pensje pozostałych pracowników, jak i stypendia przyznawane uczestnikom szkół doktorskich nastąpiły w 2018 r.

"Jest to niewątpliwie jedna z przyczyn, dla których krajowe uczelnie tracą od jakiegoś czasu doświadczonych i wysoko wykwalifikowanych pracowników. Zapowiedziany na 2023 r. wzrost płacy minimalnej w sytuacji braku środków na zwiększenie wynagrodzeń w jednostkach szkolnictwa wyższego i nauki – może to zjawisko wyłącznie pogłębić i przyspieszyć" – czytamy w piśmie.

Środowisko akademickie apeluje o podjęcie prewencji i wsparcia przez władze RP. W ocenie rektorów absolutnie niezbędne jest zastosowanie systemowych, skoordynowanych działań osłonowych i pomocowych dla szkolnictwa wyższego, podjętych przez władze centralne w imię troski o kształcenie przyszłych elit.

Będzie strajk nauczycieli akademickich? Związkowcy tego nie wykluczają

Jak informuje Rada Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP, sytuacja może doprowadzić do zaostrzenia protestu na uczelniach. Problemy edukacji wyższej w Polsce zostaną poruszone w miasteczku edukacyjnym.

Trwa rok akademicki 2022/2023/ UAM w Poznaniu

Trwa rok akademicki 2022/2023. Jakie wyzwania czekają uczeln...

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji