Jest wiele powodów, by już od pierwszych miesięcy życia podsuwać dziecku książki. Na początku maluch z ciekawością ogląda obrazki. Wraz z kolejnymi miesiącami przychodzi świadome zainteresowanie lekturą. Dzięki książkom możemy tłumaczyć dzieciom realia panujące w świecie. Poza tym wyrabiamy w naszych pociechach nawyk czytania. Książka może stać się doskonałym pretekstem do rozmów na różne tematy. Bardzo często wskazuje młodym czytelnikom ciekawe wzorce osobowe, a poza tym ćwiczy myślenie i pamięć. Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, które książki warto czytać dzieciom w zależności od ich wieku. Podpowiadamy.
Te produkty wybierają dzieci
Książki dla niemowląt. Które wybrać i czym się kierować?
Małe dziecko poznaje świat przez różne zmysły. Właśnie dlatego ważne jest, by książki dla najmłodszych dzieci były różnorodne. Dla niemowląt dobrym pomysłem mogą okazać się książki kontrastowe (czarno-białe). Pierwsze kolory, które widzi dziecko, gdy przyjdzie na świat to właśnie czarny, biały, a po czasie także czerwony. Książeczki kontrastowe wspierają więc rozwój widzenia wśród niemowląt.
Czym się kierować przy wyborze takich książek? W pierwszych miesiącach życia dziecka warto zdecydować się na te, które mają najprostsze i wyraźnie zarysowane ilustracje, przedstawiające zwierzęta lub przedmioty codziennego użytku. Z biegiem dni można zakupić książki, w których będą pojawiały się kolejne kolory, np. czerwone elementy, a później także inne barwy. Niektóre książki kontrastowe zawierają również elementy sensoryczne, dzięki którym dziecko może poznawać świat przez dotyk.
Dobrym pomysłem będzie wybranie książek kontrastowych wydanych w formie harmonijki. Możemy wówczas rozłożyć je w łóżeczku dziecka czy na macie, a maluch będzie miał do nich swobodny dostęp. Obserwowanie takich obrazków jest dla niemowlęcia doskonałym momentem, w którym ma szansę ćwiczyć podnoszenie główki. To niezwykle ważna umiejętność w rozwoju motoryki u dziecka.
Książki dla dzieci w wieku 1+. Które z nich wybrać?
Wybór książek dla dzieci, które skończyły już pierwszy rok życia, jest naprawdę spory. Jak wśród nich znaleźć wartościowe pozycje? Warto zwrócić uwagę na to, by książki nie tylko były ciekawe dla najmłodszego odbiorcy, ale także rozwijały jego kompetencje: emocjonalne, poznawcze czy motoryczne. Okres około pierwszego roku życia jest czasem, gdy dziecko bardzo mocno się rozwija i zyskuje nowe umiejętności. Często zaczyna wówczas mówić i stawiać swoje pierwsze kroki. Z dnia na dzień coraz więcej rozumie, uczy się łączenia faktów czy zauważania szczegółów.
Biblioteczka z książkami dziecka zawsze pod ręką
Które lektury mogą wspomóc dziecko w rozwoju tych podstawowych umiejętności? Dobrym pomysłem będzie zdecydowanie się na książki sensoryczne. Maluch ma wówczas szansę poznawać nowe tekstury i właśnie przy pomocy zmysłu dotyku uczyć się świata. Książki tego typu często są tematyczne, np. zwierzęta w zoo, pojazdy czy park. Warto zwrócić uwagę także na to, co najbardziej ciekawi dziecko i dostosować tematykę książki do zainteresowań malucha.