Kto będzie mógł zostać dyrektorem szkoły? Do konsultacji trafił projekt dotyczący wicedyrektorów szkół i przedszkoli

Barbara Wesoła
PAP
Opracowanie:
Trudniej będzie zostać dyrektorem szkoły. Nadchodzą zmiany w przepisach.
Trudniej będzie zostać dyrektorem szkoły. Nadchodzą zmiany w przepisach. Robert Wozniak/Polska Press
Dyrektorem placówki będą mogli zostać tylko niektórzy nauczyciele. Projekt nowelizacji rozporządzenia jest konsekwencją zmian w Karcie Nauczyciela. Nowe przepisy mówią także o warunkach, które musi spełnić kandydat na stanowisko wicedyrektora. Co się zmieni?

Spis treści

Kto będzie mógł zostać dyrektorem szkoły? Jest projekt nowelizacji rozporządzenia

Jak zaznaczono w uzasadnieniu projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w publicznym przedszkolu, publicznej szkole podstawowej, publicznej szkole ponadpodstawowej oraz publicznej placówce, jest to konsekwencja nowelizacji ustawy Karta nauczyciela, dotyczącej awansu zawodowego nauczycieli.

Zgodnie z nowelizacją od 1 września zmniejszona została liczba stopni awansu, dzięki likwidacji stopni nauczyciela stażysty i nauczyciela kontraktowego. W ich miejsce wprowadzono stopień nauczyciela początkującego. W nowelizacji ustawy zastąpiono też ocenę dorobku zawodowego za okres stażu oceną pracy.

W projekcie nowelizacji rozporządzenia zapisano, że stanowisko dyrektora szkoły polskiej będzie mógł zajmować nauczyciel mianowany lub dyplomowany, a nie – jak dotychczas – nauczyciel kontraktowy, mianowany lub dyplomowany.

Zmiany dotyczą także stanowiska wicedyrektora. Znaczenie będzie miała ocena pracy

W projekcie określono też, że stanowisko dyrektora, ale także wicedyrektora i stanowisko kierownicze w publicznym przedszkolu, publicznej szkole lub placówce oraz zespole publicznych przedszkoli, szkół lub placówek, będzie mógł zajmować nauczyciel mianowany lub dyplomowany, który:

  • uzyskał co najmniej bardzo dobrą ocenę pracy w okresie ostatnich pięciu lat pracy,
  • lub – w przypadku nauczyciela akademickiego – pozytywną ocenę pracy w okresie ostatnich czterech lat pracy w uczelni, przed przystąpieniem do konkursu na to stanowisko.

Takie same wymagania dotyczące oceny pracy będą stawiane jeśli chodzi o stanowisko dyrektora i wicedyrektora publicznej szkoły oraz zespołu publicznych szkół przy przedstawicielstwie dyplomatycznym, urzędzie konsularnym lub przedstawicielstwie wojskowym RP.

W projekcie nowelizacji określono również wymagania, jakie musi spełnić kandydat na wicedyrektora szkoły polskiej. W myśl treści projektu wymagania stawiane przed wicedyrektorem szkoły polskiej będą tożsame z wymaganiami niezbędnymi do zajmowania stanowiska dyrektora szkoły polskiej. Ta zmiana związana jest z wprowadzeniem możliwości utworzenia stanowiska wicedyrektora w szkołach polskich, w których zorganizowano co najmniej jeden oddział dziecięcy dla dzieci od 3 do 6 lat.

Projektowana nowelizacja ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji