Spis treści
Czy nauczyciel przedmiotowiec musi mieć tytuł magistra?
Jak czytamy w interpelacji poselskiej kuratoria różnie interpretują przepisy dotyczące zatrudniania nauczycieli. Problem dotyczy zatrudnienia na stanowisku nauczyciela przedmiotowego w klasach 4-8 szkoły podstawowej nauczycieli z wykształceniem na poziomie studiów I stopnia.
Nauczyciel musi posiadać odpowiednie przygotowanie pedagogiczne oraz ukończyć studia na kierunku odpowiadającym przedmiotowi, którego ma nauczać. Kwestią sporną wydaje się być to, czy mają to być studia 2. letnie licencjackie ( 2,5. letnie inżynierskie), czy też studia II stopnia lub jednolite pięcioletnie, dające tytuł magistra.
Jak podkreślił w swojej odpowiedzi minister Dariusz Piontkowski, przepisy zezwalają na zatrudnienie nauczyciela z wykształceniem licencjackim. Wynika to z aktualnie obowiązującego rozporządzenia MEiN w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli, które mówi, że kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w SP posiada osoba, która ukończyła:
- jednolite studia magisterskie lub studia II stopnia lub studia I stopnia, na kierunku (specjalności) zgodnym z nauczanym przedmiotem lub prowadzonymi zajęciami oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub
- jednolite studia magisterskie lub studia II stopnia lub studia I stopnia, na kierunku, którego efekty kształcenia, o których mowa w ustawie z dnia 22 grudnia 2015 r. o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji, w zakresie wiedzy i umiejętności obejmują treści nauczanego przedmiotu, prowadzonych zajęć, wskazane w podstawie programowej dla danego przedmiotu na odpowiednim etapie edukacyjnym, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne, lub
- jednolite studia magisterskie lub studia II stopnia lub studia I stopnia, na kierunku (specjalności) innym niż wymieniony w pkt 1 i 2 i studia podyplomowe w zakresie nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.
Wymagania dotyczące kwalifikacji pedagogów ulegną zmianie
Realizacja zajęć z przygotowania pedagogicznego w całości na studiach I stopnia nie oznacza, że absolwent tych studiów jest przygotowany do wykonywania zawodu nauczyciela, ponieważ przygotowanie merytoryczne do tego zawodu uzyskuje się na studiach I II stopnia łącznie — zaznaczył Dariusz Piontkowski.
W związku z tym w resorcie Edukacji i Nauki trwają prace nad nowelizacją. Będzie to projekt „[...]nowego rozporządzenia w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli, w którym uregulowane zostaną kwestie kwalifikacji nauczycieli kształconych na studiach I stopnia, II stopnia, jednolitych studiach magisterskich oraz studiach podyplomowych, zgodnie z wdrożonymi od roku akademickiego 2019/2020 standardami kształcenia nauczycieli.” wyjaśnia wiceminister MEiN.
Absolwenci studiów I stopnia na kierunkach nauczycielskich nabytych po studiach I stopnia, które rozpoczęły się przed rokiem akademickim 2019/2020, zachowają swoje kwalifikacje - zapewnił minister Piontkowski.
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?