Kwiaty, czekoladki i prawa kobiet. Dzień Kobiet 2023. Co właściwie świętujemy 8 marca?

Małgorzata Meszczyńska
Podpisana w 1945 roku Karta Narodów Zjednoczonych była pierwszym międzynarodowym dokumentem potwierdzającym zasadę równości kobiet i mężczyzn.
Podpisana w 1945 roku Karta Narodów Zjednoczonych była pierwszym międzynarodowym dokumentem potwierdzającym zasadę równości kobiet i mężczyzn. Fot. toyamakanna/unsplash
Jaka jest historia Dnia Kobiet? Skąd wzięło się to święto i jak jest obchodzone? Czy obchody 8 marca to wymysł i relikt ideologii PRL? Co wspólnego z Dniem Kobiet ma Karta Narodów Zjednoczonych? Sprawdzamy.

Spis treści

Dzień Kobiet to dzień praw kobiet?

Początki Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej oraz Europie. Za swoistą datę narodzin Dnia Kobiet uznaje się rok 1857. Pracujące w amerykańskiej fabryce bawełny kobiety zorganizowały wtedy strajk, domagając się takiego samego wynagrodzenia, jakie otrzymywali mężczyźni, a także skrócenia dnia pracy. Pierwsze obchody Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych.

19 marca 1911 roku po raz pierwszy Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzono w Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii. Podczas manifestacji domagano się prawa kobiet do głosowania i obejmowania stanowisk publicznych, praw kobiet do pracy i szkoleń zawodowych, a także zaprzestania dyskryminacji w miejscu pracy. W latach 1913 i 1914 podczas Międzynarodowego Dnia Kobiet odbyły się natomiast demonstracje antywojenne.

W Polsce Dzień Kobiet zaczęto obchodzić po II wojnie światowej. Data została ustanowiona na 8 marca, co miało mieć związek ze strajkami kobiet w Rosji, które odbyły się kolejno w 1913 i 1917 roku. W czwartek 8 marca 1917 (23 lutego 1917 roku wg kalendarza juliańskiego) kobiety w Rosji zorganizowały strajki i protesty pod hasłem „chleb i pokój”, rozpoczynając rewolucję lutową. Cztery dni później abdykował car, a rząd tymczasowy przyznał kobietom prawa wyborcze.

Dzień Kobiet ma korzenie w starożytności?

Niektórzy badacze doszukują się początków Dnia Kobiet aż w starożytnym Rzymie, a dokładniej w oddawaniu czci bogini Junonie. Junona była opiekunką życia kobiet. Wypraszały one u swojej patronki szczęście w życiu małżeńskim. Mężczyźni zaś w dniu Junony obdarowywali swoje żony prezentami.

Według niektórych przekazów, korzeni święta można doszukiwać się w obchodach Matronaliów. To rzymskie święta macierzyństwa, płodności i pierwiastka żeńskiego w naturze. Podczas obchodów święta macierzyństwa kobiety były traktowane w sposób wyjątkowy. Obdarowywano je prezentami, a także spełniano zachcianki i życzenia.

Karta Narodów Zjednoczonych i prawa kobiet

Podpisana w 1945 roku Karta Narodów Zjednoczonych była pierwszym międzynarodowym dokumentem potwierdzającym zasadę równości kobiet i mężczyzn. W ciągu wielu dziesięcioleci Organizacja Narodów Zjednoczonych brała udział w opracowywaniu międzynarodowych strategii, standardów, programów oraz określaniu celów promujących podnoszenie statusu kobiet.

Międzynarodowy Dzień Kobiet, 1970
Międzynarodowy Dzień Kobiet, 1970 PAP/CAF/Mariusz Szyperko

Czy Dzień Kobiet to przebrzmiałe święto?

Choć rzeczywiście okres PRL był w Polsce bezsprzecznie „latami świetności” Dnia Kobiet, nie oznacza to, że obchody 8 marca powinniśmy bojkotować ze względu na polityczną poprawność. Wielu osobom, których młodość przypadła właśnie na czas PRL-u, Dzień Kobiet kojarzy się z obowiązkowymi akademiami, wręczaniem przywiędłych goździków, pary nylonowych rajstop lub zdobytej z trudem kawy.

Międzynarodowy Dzień Kobiet ma jednak dużo głębsze przesłanie. Nie powinien być jednorazowym „dniem dobroci dla kobiet”, ale obchodzony świadomie, ma na celu uświadomienie wieloletniej walki kobiet o zrównanie ich praw. Dziś jest okazją do przypomnienia, z jakimi wyzwaniami mierzą się współczesne kobiety. To również okazja, aby docenić ich pracę zawodową, naukową, a także tę codzienną, często „niewidzialną” - na rzecz domu i rodziny.

Spółdzielczy Dom Handlowy „Sezam”, 1969
Spółdzielczy Dom Handlowy „Sezam”, 1969 Narodowe Archiwum Cyfrowe
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji