Lekcje zawieszone w kolejnych szkołach – co dalej z edukacją na południu kraju?

Magdalena Ignaciuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Niebezpieczna sytuacja powodziowa zmusiła ponad 600 placówek oświatowych do zawieszenia zajęć w czterech województwach. Ministerstwo Edukacji Narodowej ostrzega przed ryzykiem związanym z przebywaniem w pobliżu zagrożonych terenów, a władze lokalne starają się zorganizować wsparcie dla poszkodowanych. Jakie działania podejmie rząd? I co czeka uczniów oraz ich rodziny w najbliższych dniach?

Spis treści

Kolejne szkoły zamknięte

W wyniku powodzi w woj. dolnośląskim, opolskim, lubuskim i śląskim zajęcia zawieszono w ponad 600 szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych –
W wyniku powodzi w woj. dolnośląskim, opolskim, lubuskim i śląskim zajęcia zawieszono w ponad 600 szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych – poinformowało we wtorek Ministerstwo Edukacji Narodowej.

canva/MEN

Sytuacja na południu Polski wciąż się nie ustabilizowała. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej wynika, że na chwilę obecną zawieszono zajęcia w aż 600 placówkach w czterech województwach: dolnośląskim, opolskim, śląskim i lubuskim. Najwięcej zamknięć zanotowano w województwach dolnośląskim (337 placówek) oraz opolskim (205 placówek). W województwie lubuskim sytuacja może się jeszcze pogorszyć.

Przeczytaj też: Nauczyciele angażują się w pomoc dla powodzian. Szkoły i przedszkola miejscem ewakuacji oraz licznych zbiórek

Rządowe wsparcie na odbudowę szkół

Samorządy mogą liczyć na wsparcie finansowe z rządu na odbudowę infrastruktury szkolnej zniszczonej przez powódź. Jednostki samorządu terytorialnego, które ucierpiały w wyniku powodzi, mogą ubiegać się o dodatkowe fundusze na naprawę uszkodzonych szkół i placówek edukacyjnych. Ministerstwo Edukacji zabezpieczyło na ten cel środki w rezerwie subwencji oświatowej, przeznaczone na pokrycie kosztów związanych z likwidacją skutków zdarzeń losowych.

Pomoc dla poszkodowanych uczniów

Dla rodzin, które ucierpiały w wyniku powodzi, rząd przygotował program wsparcia. Obejmuje on zasiłki losowe, dofinansowania na dodatkowe zajęcia, a także wyjazdy dla dzieci i młodzieży.

Informacje o warunkach otrzymania pomocy rodzice uzyskają w urzędzie gminy. Zasiłek losowy dostanie każde dziecko i każdy uczeń uprawniony do tej formy pomocy.

Wniosek o wyjazd albo zajęcia rodzice powinni złożyć w urzędzie gminy. Warunkiem otrzymania pomocy w jest przedstawienie dokumentu potwierdzającego przyznanie zasiłku celowego z pomocy społecznej w kwocie 6000 zł.

Rodzice mogą składać wnioski o pomoc w urzędzie gminy w terminie ustalonym przez urząd.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji