Lektury z gwiazdką. Matura 2022
Lektury z gwiazdką musi znać każdy maturzysta. Bardzo często w arkuszu z języka polskiego pojawia się zadanie, w którym należy rozpoznać konkretny utwór. Możemy być pewni, że będzie to jedna z lektur obowiązkowych. Poza tym znajomością jednego z tych utworów zazwyczaj trzeba wykazać się podczas pisania rozprawki. Poniżej podajemy wszystkie lektury z gwiazdką.
- Matura 2022 trwa. Harmonogram egzaminów. Przed nami chemia, historia i geografia
- Co można wnieść na maturę z matematyki? Tych rzeczy absolutnie nie możesz mieć!
- 7 kont na Instagramie, które warto śledzić. Przygotowania do matury będą łatwiejsze!
- Najczęstsze błędy na maturze. Sprawdź, czy ich nie popełniasz!
Lektury z gwiazdką (szkoła ponadpodstawowa):
- "Bogurodzica",
- Jan Kochanowski: wybrane pieśni, treny (inne niż na niższym etapie edukacyjnym) i Psalm,
- Adam Mickiewicz: „Dziady część III”, „Pan Tadeusz”,
- Bolesław Prus: „Lalka”,
- Stanisław Wyspiański: „Wesele”,
- Bruno Schulz: wybrane opowiadanie,
- Witold Gombrowicz: „Ferdydurke (w całości lub w części),
- wiersze wybranych poetów,
- inne utwory literackie wybrane przez nauczyciela.
Lektury z gwiazdką (szkoła podstawowa):
- Jan Kochanowski: wybrane fraszki, Treny (V, VII, VIII),
- Ignacy Krasicki: wybrane bajki,
- Aleksander Fredro: „Zemsta”,
- Adam Mickiewicz: „Dziady cz. II”,
- Henryk Sienkiewicz – wybrana powieść historyczna („Quo vadis”, „Krzyżacy” lub „Potop”),
- wiersze wybranych poetów.
Przypomnijmy, że na maturze trzeba znać zarówno lektury obowiązkowe ze szkoły ponadpodstawowej, jak i z niższego etapu nauki. Należy więc dobrze zapoznać się z przytoczonymi wyżej lekturami z gwiazdką.
Lektury obowiązkowe na maturze. Jak było w poprzednich latach?
Jaka lektura będzie na maturze 2022? Na razie nikt nie zna odpowiedzi na to pytanie. Warto jednak przeanalizować wcześniejsze arkusze i zastanowić się, jaki utwór może znaleźć się na tegorocznym egzaminie. Przypominamy tematy rozprawek z poprzednich lat.
Matura 2021:
- Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu? Rozważ problem, odwołując się do fragmentu Lalki Bolesława Prusa, całego utworu oraz do wybranego tekstu kultury.
- Miasto – przestrzeń przyjazna czy wroga człowiekowi? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Ziemi obiecanej Władysława Stanisława Reymonta oraz do wybranych tekstów kultury.
Matura 2020:
Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów Wesela, do całego dramatu Stanisława Wyspiańskiego oraz do wybranego tekstu kultury.
Matura 2019:
Czym dla człowieka może być wolność? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Dziadów cz. III, całego dramatu Adama Mickiewicza oraz wybranego tekstu kultury.
Matura 2018:
Tęsknota – siła niszcząca czy budująca ludzkie życie? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Lalki, całej powieści Bolesława Prusa oraz wybranego tekstu kultury.
Matura 2017:
Praca – pasja czy obowiązek? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Ziemi, planety ludzi Antoine'a de Saint-Exupéry'ego oraz do wybranych tekstów kultury.
Matura 2016:
Czy warto kochać, jeśli miłość może być źródłem cierpienia? Rozważ problem i uzasadnij swoje stanowisko, odwołując się do fragmentu Dziadów cz. IV Adama Mickiewicza i do innych tekstów kultury.
Matura 2015:
Wolna wola człowieka czy siły od niego niezależne – co przede wszystkim decyduje o ludzkim losie? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanego fragmentu Lalki, całego utworu Bolesława Prusa oraz innego tekstu kultury.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Z czym mierzą się tegoroczni maturzyści?