Lektury z gwiazdką na maturze 2022. Egzamin dojrzałości już za chwilę. Powtórzenie lektur obowiązkowych będzie dobrym pomysłem!

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Lektury z gwiazdką na maturze 2022. Które pozycje są obowiązkowe?
Lektury z gwiazdką na maturze 2022. Które pozycje są obowiązkowe? Szymon Starnawski /Polska Press
Udostępnij:
Lektury z gwiazdką – tak potocznie nazywa się pozycje obowiązkowe na maturze. Możemy być pewni, że któreś z nich pojawią się na tegorocznym egzaminie dojrzałości. Lektury z gwiazdką to nie tylko „Pan Tadeusz”, „Lalka” czy „Wesele”, ale także mniej znane utwory. Podajemy pełną listę tzw. lektur ogwiazdkowanych. Zapoznajcie się z nimi i bądźcie pewni, że matura 2022 was nie zaskoczy!

Lektury z gwiazdką. Matura 2022

Lektury z gwiazdką musi znać każdy maturzysta. Bardzo często w arkuszu z języka polskiego pojawia się zadanie, w którym należy rozpoznać konkretny utwór. Możemy być pewni, że będzie to jedna z lektur obowiązkowych. Poza tym znajomością jednego z tych utworów zazwyczaj trzeba wykazać się podczas pisania rozprawki. Poniżej podajemy wszystkie lektury z gwiazdką.

Lektury z gwiazdką (szkoła ponadpodstawowa):

 • "Bogurodzica",
 • Jan Kochanowski: wybrane pieśni, treny (inne niż na niższym etapie edukacyjnym) i Psalm,
 • Adam Mickiewicz: „Dziady część III”, „Pan Tadeusz”,
 • Bolesław Prus: „Lalka”,
 • Stanisław Wyspiański: „Wesele”,
 • Bruno Schulz: wybrane opowiadanie,
 • Witold Gombrowicz: „Ferdydurke (w całości lub w części),
 • wiersze wybranych poetów,
 • inne utwory literackie wybrane przez nauczyciela.

Lektury z gwiazdką (szkoła podstawowa):

 • Jan Kochanowski: wybrane fraszki, Treny (V, VII, VIII),
 • Ignacy Krasicki: wybrane bajki,
 • Aleksander Fredro: „Zemsta”,
 • Adam Mickiewicz: „Dziady cz. II”,
 • Henryk Sienkiewicz – wybrana powieść historyczna („Quo vadis”, „Krzyżacy” lub „Potop”),
 • wiersze wybranych poetów.

Przypomnijmy, że na maturze trzeba znać zarówno lektury obowiązkowe ze szkoły ponadpodstawowej, jak i z niższego etapu nauki. Należy więc dobrze zapoznać się z przytoczonymi wyżej lekturami z gwiazdką.

Lektury obowiązkowe na maturze. Jak było w poprzednich latach?

Jaka lektura będzie na maturze 2022? Na razie nikt nie zna odpowiedzi na to pytanie. Warto jednak przeanalizować wcześniejsze arkusze i zastanowić się, jaki utwór może znaleźć się na tegorocznym egzaminie. Przypominamy tematy rozprawek z poprzednich lat.

Matura 2021:

 • Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu? Rozważ problem, odwołując się do fragmentu Lalki Bolesława Prusa, całego utworu oraz do wybranego tekstu kultury.
 • Miasto – przestrzeń przyjazna czy wroga człowiekowi? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Ziemi obiecanej Władysława Stanisława Reymonta oraz do wybranych tekstów kultury.

Matura 2020:
Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów Wesela, do całego dramatu Stanisława Wyspiańskiego oraz do wybranego tekstu kultury.

Matura 2019:
Czym dla człowieka może być wolność? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Dziadów cz. III, całego dramatu Adama Mickiewicza oraz wybranego tekstu kultury.

Matura 2018:
Tęsknota – siła niszcząca czy budująca ludzkie życie? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Lalki, całej powieści Bolesława Prusa oraz wybranego tekstu kultury.

Matura 2017:
Praca – pasja czy obowiązek? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Ziemi, planety ludzi Antoine'a de Saint-Exupéry'ego oraz do wybranych tekstów kultury.

Matura 2016:
Czy warto kochać, jeśli miłość może być źródłem cierpienia? Rozważ problem i uzasadnij swoje stanowisko, odwołując się do fragmentu Dziadów cz. IV Adama Mickiewicza i do innych tekstów kultury.

Matura 2015:
Wolna wola człowieka czy siły od niego niezależne – co przede wszystkim decyduje o ludzkim losie? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanego fragmentu Lalki, całego utworu Bolesława Prusa oraz innego tekstu kultury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Z czym mierzą się tegoroczni maturzyści?

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie