"Lex Czarnek" w Sejmie. Przyjęto poprawki zgłoszone przez posłów PiS. Protesty na ulicach. Co zmieni w szkołach nowelizacja ustawy?

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
3 stycznia 2022 roku/ protest pod kuratorium oświaty w Krakowie
3 stycznia 2022 roku/ protest pod kuratorium oświaty w Krakowie Andrzej Banas/ Polska Press
"Lex Czarnek" – a właściwie zmiany w ustawie o prawie oświatowym – to dokument, który wciąż wzbudza wiele emocji. Zgodnie z nim kuratorzy oświaty mieliby zyskać więcej praw. Na wejście w życie tzw. Lex Czarnek nie zgadza się ponad sto organizacji skupionych wokół inicjatywy „Wolna Szkoła”. Pierwsze czytanie rządowego projektu odbyło się 4 stycznia 2022 roku. W związku z tym w całej Polsce zostały zorganizowane protesty. W dzień odczytania zmian w ustawie miała miejsce centralna manifestacja przed budynkiem Sejmu. Podczas obrad przyjęto kilka poprawek zgłoszonych przez posłów PiS. Co dalej z tzw. Lex Czarnek? Wyjaśniamy.

Lex Czarnek w Sejmie

Dokument o zmianach w prawie oświatowym potocznie zwany Lex Czarnek znalazł się we wtorkowym porządku obrad Sejmu. Przypomnijmy, że miałby on m.in. wprowadzić możliwość odwołania dyrektora przez kuratora oświaty i zwiększyć nadzór nad zajęciami prowadzonymi przez organizacje zewnętrzne. Wszystkie zmiany, które regulowałby dokument, znajdują się tutaj.

Tzw. Lex Czarnek znalazł się w Sejmie już w ubiegłym roku – 14 grudnia 2021, jednak wówczas przegłosowano wniosek o wstrzymaniu prac nad nowelizacją ustawy. Spowodowane było to nieobecnością niektórych posłów PiS.

4 stycznia 2022 roku po godz. 15.00 odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy. W trakcie długich i burzliwych obrad, które z powodów technicznych nieco się opóźniły, do projektu ustawy wprowadzono kilka poprawek zgłoszonych przez przedstawicieli PiS. Odrzucono z kolei poprawki zgłaszane przez opozycję.

Według nowelizacji ustawy miałby być zwiększony nadzór nad zajęciami prowadzonymi przez organizacje i stowarzyszenia. Potrzebna by była zgoda kuratora oświaty na przeprowadzenie takich zajęć, a także przygotowanie szczegółowego konspektu lekcji przez daną organizację i pisemna zgoda rodziców bądź ucznia (jeśli jest pełnoletni) na udział w zajęciach. Poseł Tomasz Zieliński z PiS zgłosił poprawkę, która wyłączałaby z tego zapisu organizacje harcerskie. Została ona przegłosowana (71 głosów za, 2 przeciw, 1 poseł wstrzymał się od głosu).

Przegłosowany został również wniosek, dotyczący wycofania z projektu zapisów zmieniających skład komisji konkursowych na stanowisko dyrektora szkoły przez zwiększenie w niej liczby kuratorów oświaty. Zmianę tę zapowiadał już wcześniej Przemysław Czarnek. Wszelkie poprawki zgłaszane przez opozycję, zostały odrzucone.

W projekcie nowelizacji ustawy znalazł się również zapis, dotyczący możliwości wprowadzenia nauki zdalnej w przypadku m.in. rozwijającej się sytuacji epidemicznej. Wszystkie zmiany wraz z przyjętymi poprawkami zostały przegłosowane. Za głosowało 39 posłów, a przeciw 34.

Protesty na ulicach miast w sprawie tzw. Lex Czarnek

3 stycznia 2022 roku o godz. 16.00, w przeddzień pierwszego czytania projektu ustawy, w poszczególnych miastach Polski odbyły się lokalne protesty przeciwko tzw. Lex Czarnek.

Uczestnicy protestów przybijają do gmachów kuratoriów oświaty 3 tezy: wolna szkoła, wolni ludzie, wolna Polska. Na plakatach znajdują się następujące komunikaty:

  1. Edukacja i równy do niej dostęp to filary demokracji, a zmiany systemowe nie mogą odbywać się w niedemokratyczny sposób, z lekceważeniem sprzeciwu mniejszości parlamentarnej i strony społecznej.
  2. Edukacja wymaga reformy, która zapewni Polsce warunki rozwoju cywilizacyjnego. Taka reforma musi być poprzedzona wielośrodowiskowym namysłem i debatą nad kierunkami zmian i wypracowaniem ich. Wszystkie zainteresowane środowiska społeczne i polityczne muszą stworzyć edukacyjną umowę społeczną.
  3. #LexCzarnek nie służy ani dobru ucznia, ani rozwojowi cywilizacyjnemu Polski.

Przeciw wprowadzeniu planowanych zmian protestują poszczególni uczniowie, nauczyciele, ludzie związani z oświatą, ale także przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego czy Komitetu Obrony Demokracji. O protesty w sprawie tzw. Lex Czarnek był pytany także minister edukacji.

– Dopóki my rządzimy, to jest wolny kraj i wolno w nim protestować, choćby protesty były absurdalne i niepoparte żadnymi argumentami merytorycznymi. Aby tylko ostrożnie i z zachowaniem przepisów prawa – komentował Przemysław Czarnek.

4 stycznia 2022 roku (godz. 15.00), a więc w momencie, gdy w Sejmie zaczynały się obrady nad tzw. Lex Czarnek, przed odbyła się centralna manifestacja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Lex Czarnek" w Sejmie. Przyjęto poprawki zgłoszone przez posłów PiS. Protesty na ulicach. Co zmieni w szkołach nowelizacja ustawy? - Dziennik Zachodni

Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji