„Lex Kamilek”: minister edukacji zapowiada, że sprawdzi, jak regulacje działają w praktyce

Katarzyna Mazur
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Minister edukacji Barbara Nowacka zapowiedziała, że przepisy ustawy „lex Kamilek” zostaną poddane ewaluacji. Od października kuratorzy będą przeprowadzać kontrole, aby sprawdzić, jak nowe regulacje funkcjonują w praktyce. Działania te mają na celu poprawę wdrażania ustawy i dostosowanie jej do potrzeb społecznych.

Spis treści

Obowiązkowe zaświadczenie o niekaralności dla pracujących z dziećmi

Od września osoby pracujące z dziećmi, w tym nauczyciele, muszą obowiązkowo dostarczyć zaświadczenie o niekaralności. Jest to nowy wymóg, wprowadzony przez ustawę określaną jako „lex Kamilek”. W związku z tym, w ubiegłym tygodniu przed sądami w wielu miastach Polski zaczęły tworzyć się długie kolejki osób ubiegających się o takie zaświadczenie. Aby usprawnić proces, Ministerstwo Sprawiedliwości podjęło decyzję, że większość sądów okręgowych będzie wydawać zaświadczenia także w soboty.

Ministerstwo Edukacji reaguje na problemy

Szefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej (MEN), zapytana przez dziennikarzy o kwestię nowych przepisów, poinformowała, że rozmawiała już na ten temat z ministrem sprawiedliwości Adamem Bodnarem. Podkreśliła, że od dłuższego czasu zgłaszano liczne uwagi dotyczące niejasności przepisów, które, choć społecznie potrzebne, często są zbyt restrykcyjne.

Ministra Nowacka odpowiada na pytania dziennikarzy
Szefowa MEN zapowiedziała, że standardy ochrony małoletnich będą ewaluowane PAP/Tomasz Gzell

Minister zaznaczyła, że konieczna jest rewizja i ocena działania ustawy „lex Kamilek”.

– Zleciłam kuratorom, aby rozmawiali z dyrektorami szkół, a od października będą prowadzić kontrole, w jaki sposób przepisy są realizowane – powiedziała Barbara Nowacka.

Wskazała także, że nowe przepisy stwarzają wyzwania dla szkół branżowych i technicznych.

– Często wizyty w zakładach pracy czy praktyki zawodowe uczniów stanowią wyzwanie również dla tych, którzy chcieliby przyjąć młodzież do pracy – dodała.

Wdrożenie „lex Kamilek”

Nowelizacja Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz innych ustaw, w tym tej o przeciwdziałaniu przestępczości seksualnej, została uchwalona przez Sejm 18 lipca zeszłego roku. Przepisy wdrażane są stopniowo.

Nowe standardy mają pomóc w szybszym wykrywaniu niepokojących sygnałów świadczących o tym, że dziecku może dziać się krzywda, a także umożliwić odpowiednią reakcję. Wprowadzenie tych zasad jest obowiązkowe dla wszystkich instytucji pracujących z dziećmi, takich jak szkoły, przedszkola, placówki opiekuńcze, religijne, artystyczne, medyczne, sportowe i inne, które zajmują się rozwijaniem zainteresowań najmłodszych.

Powiedz nam, co o tym myślisz i zostaw komentarz.
Szanujemy każde zdanie i zachęcamy do dyskusji. Pamiętaj tylko, żeby nikogo nie obrażać!

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.
Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji