Literacki Nobel 2022 powędrował do Annie Ernaux. Kim jest francuska pisarka? Oto jej twórczość

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Nagrodę Nobla 2022 w dziedzinie literatury otrzymała francuska pisarka Annie Ernaux.
Nagrodę Nobla 2022 w dziedzinie literatury otrzymała francuska pisarka Annie Ernaux. PAP/EPA/CATI CLADERA
Trwa tydzień noblowski. Ogłoszono dziś, kto dostał Literacką Nagrodę Nobla 2022. Jest to Annie Ernaux – francuska pisarka, autorka krótkich powieści, niegdyś nauczycielka języka francuskiego. Obok Salmana Rushdie czy Michela Houllebecqu’a była jednym z typowanych laureatów Literackiej Nagrody Nobla.

Spis treści

Annie Ernaux zdobyła Literacką Nagrodę Nobla 2022

Akademia Szwedzka 6 października o godz. 13.00 ogłosiła, że Literacka Nagroda Nobla 2022 powędruje do Annie Ernaux. Francuska pisarka otrzymała ją za „odwagę i chirurgiczną precyzję, z jaką odkrywa korzenie wyobcowania oraz społecznych ograniczeń, jakim podlega jednostkowa pamięć”.

Jak podaje PAP, Akademii Szwedzkiej nie udało się wcześniej skontaktować z nową laureatką. Sama wyróżniona tłumaczyła, że od rana pracowała i choć telefon dzwonił cały czas, nie odbierała. Gdy wreszcie reporterowi szwedzkiej agencji TT udało się z nią skontaktować, na wieść o tym, że otrzymała Literacką Nagrodę Nobla, pisarka miała powiedzieć: „Nie! Naprawdę?”.

Kim jest Annie Ernaux? Dzieciństwo i młodość

Annie Ernaux urodziła się w 1940 roku w robotniczej dzielnicy normandzkiego miasta Yvetot. Jej rodzice Alphonse i Blanche Duchesne byli sklepikarzami. Dzieciństwo i miejsce zamieszkania miało wpływ na jej późniejszą twórczość. Na Uniwersytecie w Rouen ukończyła studia w dziedzinie literatury współczesnej. Annie Ernaux przez długi czas pracowała jako nauczycielka języka francuskiego, kształcąc zarówno starsze, jak i młodsze dzieci. W późniejszy latach uczyła także studentów w Narodowym Centrum Kształcenia na Odległość.

Twórczość Annie Ernaux

Francuska pisarka zadebiutowała autobiograficzną powieścią „Les Armoires vides” o studentce, wywodzącej się z klasy robotniczej, która zdecydowała się na aborcję. Debiut nastąpił w roku 1974 roku. Ernaux była już wówczas dojrzałą, bo 34-letnią kobietą. Dzięki kolejnej powieści, „Ce qu'ils disent ou rien”, jej twórczość zaczęto porównywać z utworami Simone de Beauvoir. Tegorocznej laureatce Nagrody Nobla sławę przyniosły książki: „La place” i „Une femme”, które opisują życie i śmierć jej rodziców.

Annie Ernaux była wielokrotnie wyróżniana. Za mikropowieść „La place” otrzymała Nagrodę Renaudota. Za całokształt twórczości przyznano jej Nagrodę im. Marguerite Yourcenar. Z kolei jej utwór „Les Années” w tłumaczeniu Alison L. Strayer zdobył wyróżnienie Warwick Prize for Women in Translation.

W Polsce pisarka znana jest jako autorka utworów „Miejsce” (PIW) oraz „Lata” (Wydawnictwo Czarne). W swoich autobiograficznych powieściach przedstawia nie tylko obraz siebie, ale także zmian pokoleniowych.

Poniżej przytaczamy cytaty z książki „Lata” Annie Ernaux:

  • Forma książki wyłoni się więc jedynie wtedy, gdy kobieta zanurzy się w obrazach ze swojej pamięci, by uchwycić specyficzne znaki epoki, ustalić czas, w którym się sytuują, i połączy je metodą przybliżeń z innymi, spróbuje usłyszeć raz jeszcze słowa ludzi, komentarze o zdarzeniach i przedmiotach, masę kłębiących się dyskursów, cały ten zgiełk produkujący bez wytchnienia kolejne definicje tego, czym jesteśmy i czym powinniśmy być, co powinniśmy myśleć, w co wierzyć, czego się obawiać i na co mieć nadzieję. Tym, co świat wdrukował w nią i w jej współczesnych, posłuży się, aby odtworzyć czas wspólny, ten, który przesunął się od odległych chwil do dnia dzisiejszego, ażeby – odnalazłszy w indywidualnych wspomnieniach pamięć zbiorowej pamięci – opisać przeżyty wymiar Historii.
  • A patrząc na dorosłe dzieci i słuchając ich, myślało się o tym, co nas łączy, bo przecież nie krew ani geny, ale jedynie teraźniejszość tysięcy spędzonych razem dni, słów, gestów i posiłków, podróży samochodem, nieskończoność wspólnych doświadczeń, które – zdawałoby się – nie pozostawiły w nas świadomego śladu.
  • Ciało, któremu formę zapewniały jogging, kasety z ćwiczeniami i aerobik, a wewnętrzną czystość woda Evian i jogurty, kontynuowało drogę do wniebowstąpienia. To ono myślało w nas.
  • Istnieć, otóż to: pić samego siebie, nie mając pragnienia.

Wsparcie edukacji: Dzieci z Gietrzwałdu otrzymują bezpłatne laptopy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji
Dodaj ogłoszenie