Magdalena Świercz. Marzeniem zawsze była praca w placówce integracyjnej, gdzie z trudem i pasją kształciłaby wychowanków

Ewelina Żuberek
archiwum prywatne/ Magdalena Świercz
Nauczycielem Roku Przedszkola została Magdalena Świercz. - Uważam, że najważniejsze w pracy z dziećmi jest cierpliwość i zrozumienie małego człowieka i jego świata - podkreśla.

Marzyła o pracy w placówce integracyjnej

Magdalena Świercz jest absolwentką Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, gdzie ukończyła studia pedagogiczne na kierunku edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna z nauczaniem języka angielskiego oraz terapią pedagogiczną. Uzupełniła swoje kwalifikacje studiami podyplomowymi z zakresu integracji sensorycznej. Od razu po obronieniu tytułu magistra podjęła pracę w przedszkolu.

Doświadczenie pedagogiczne zdobywała w placówkach niepublicznych. Najpierw w przedszkolu językowym, gdzie obserwowała, z jaką łatwością dzieci posługują się językiem angielskim. Nauczyła się, jak w prosty sposób zachęcić dziecko do nauki przez zabawę, ale również przez zaangażowanie nauczyciela.

- Jednak zawsze moim marzeniem była praca w placówce integracyjnej, gdzie z trudem i pasją kształciłabym wychowanków - wyjawia nam.

W 2017 roku podjęła pracę w wymarzonej placówce, jednak z racji ciąży i przyszłej roli matki bliźniaków musiała z niej zrezygnować. Po dwuletniej przerwie, związanej z urlopem macierzyńskim rozpoczęła pracę w Przedszkolu Samorządowym nr 19 z Oddziałami Integracyjnymi im. Świętokrzyskie Skrzaty w Kielcach.

Od 2020 roku pełni funkcję nauczyciela wychowania przedszkolnego i języka angielskiego we wszystkich grupach wiekowych oraz realizuje się jako terapeuta integracji sensorycznej: - I w tym miejscu dzieją się czary. Współpracuję z fantastycznym zespołem nauczycieli i specjalistów, którzy posiadają ogrom wiedzy odnośnie rozwoju małego dziecka. Z zaangażowaniem i pasją realizują się w swojej pracy. Mam, skąd czerpać wiedzę i pasję do wspierania dzieci z trudnościami, ale również z talentami.

Dziś spełnia swoje marzenia

Magdalena Świercz przyznaje, że od zawsze chciała zostać nauczycielką. - Zdecydowałam się na pracę jako nauczyciel w przedszkolu, ponieważ mam duszę marzyciela, a tylko dziecko marzy i nie kryje się z tym. Dziecko jest szczere, spontaniczne, nie boi się pokonywać trudności, które istnieją tylko w umyśle osoby dorosłej. Tak naprawdę spełniam swoje marzenia - mówi.

Fakt, że po dziewięciu latach pracy nadal czuje z niej satysfakcję, świadczy o tym, że podjęła świadomą i dobrą decyzję.

- Uważam, że najważniejsze w pracy z dziećmi jest cierpliwość i zrozumienie małego człowieka i jego świata. Staram się dostrzegać potrzeby dzieci i sprawiać, aby każdy dzień ich pobytu w przedszkolu był dla nich wyjątkowy, jak również wpłynął na ich wszechstronny rozwój. Nauczanie daje mi dużo satysfakcji i motywuje mnie do ciągłego rozwijania nauczycielskich i pedagogicznych umiejętności - mówi. - Nauczyciel w przedszkolu to osoba, która wykorzystuje swoją kreatywność, dobroć i dociekliwy umysł do osiągnięcia tak ważnej umiejętności, jaką jest zachęcanie innych do myślenia, marzenia, poznawania, próbowania i działania.

Otacza Ją radość i zabawa

Obserwowanie rozwoju każdego dziecka daje pani Magdalenie ogromną radość. Codziennie obserwuje, jak jej wychowankowie zdobywają nowe umiejętności. Cieszy Ją to, że jest obecna procesie kształtowania się osobowości małego człowieka.

- Otacza mnie radość i zabawa. Największym sukcesem dla mnie jest akceptacja przez wychowanków, bo wiedzą, że mogą na mnie liczyć. Stwarzam im komfort przebywania w przedszkolu, ufają mi. A dzieci to nasza przyszłość i radość - podkreśla wyróżniona przez Was pedagog.

Jej praca została doceniona

Do plebiscytu edukacyjnego zgłosili Ją rodzice dziecka uczęszczającego do Jej grupy. - Jest to dla mnie sygnał, iż moja praca została zauważona. Dostałam motywację do dalszej pracy i siłę do poszerzania swoich kwalifikacji. Wygrana w plebiscycie to znak, że mam być coraz lepszym nauczycielem, bo ktoś we mnie wierzy i nie mogę stanąć w miejscu - podkreśla.

Nie ukrywa, że bardzo przyjemnie było słyszeć gratulacje od rodziny, rodziców z przedszkola, współpracowników czy przyjaciół. - Miłe słowo zawsze sprawia przyjemność i powoduje uśmiech na twarzy - dodaje. Poza pracą, która jest jednocześnie Jej ogromną pasją, aktywnie spędza czas z rodziną, dużo czyta, gotuje, ogląda filmy kostiumowe i spotyka się z przyjaciółmi. - Uwielbiam czas spędzany z moimi synami Kubusiem i Ignasiem. Oni są moją inspiracją, motywacją. Poza tym tworzę pomoce dydaktyczne, które wykorzystuję podczas zajęć z języka angielskiego oraz w trakcie terapii integracji sensorycznej - mówi nam nauczycielka.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji