Magdalena Szymańska laureatką SkillsPoland Edycja Specjalna w konkurencji „Opieka zdrowotna”

Materiał informacyjny FRSE
Magdalena Szymańska zwyciężyła w Warszawskiej Edycji Specjalnej SkillsPoland w konkurencji „Opieka zdrowotna”. Tym samym uzyskuje prawo do reprezentowania kraju w prestiżowych zawodach EuroSkills 2023, które we wrześniu tego roku odbędą się w Gdańsku. Do wydarzenia przygotowywać się będzie pod okiem ekspertki WorldSkills Poland Leny Serafin, która przyznała, że złota medalistka krajowego konkursu wyróżniła się na tle innych kandydatów kompetencjami z zakresu przywództwa.

Od 27 do 29 stycznia na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym odbyła się kolejna edycja specjalna SkillsPoland, w ramach której zawodnicy rywalizowali ze sobą w konkurencji „Opieka zdrowotna”. W konkursie udział wzięło sześcioro uczestników. W trakcie dwudniowych zmagań zaprezentowali oni swoje umiejętności komunikacyjne i interpersonalne, które są niezwykle istotne w rozwiązywaniu problemów podczas ich codziennej pracy. Jednym z kluczowych zadań była pomoc wymagającemu pacjentowi, w którego rolę wcielił się aktor. Dodatkowym utrudnieniem był fakt, że całą rozmowę z mężczyzną pretendenci do tytułu najlepszego w swoim fachu musieli przeprowadzić po angielsku.

Zawody zwieńczyła uroczysta gala, która odbyła się w niedzielę w budynku przy ul. Ciołka 27. W trakcie ceremonii głos zabrali m.in. dr hab. Paweł Poszytek, Dyrektor Generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, będącej jednym z głównych organizatorów wydarzenia oraz prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gaciong, Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W swoich przemówieniach podkreślali, jak ważne w dzisiejszych czasach jest promowanie nabywania umiejętności zawodowych wśród młodych ludzi.

- To jest niezmiernie istotne. My próbujemy w Polsce odczarowywać edukację branżową, która jest uznawana za niby gorszą. Nic bardziej błędnego. Ci fachowcy są cenieni i poszukiwani na całym świecie, w wielu branżach ich po prostu brakuje. Myślę, że stoimy u progu renesansu edukacji branżowej, nie tylko w naszym kraju. Świat idzie technologicznie do przodu i wielu młodych ludzi chce realizować się w dziedzinie IT. Nie można jednak zapominać, że przyszłość to nie tylko technologia. Jest mnóstwo innych przestrzeni zawodowych, w których można się odnaleźć i zostać mistrzem – mówił dr hab. Paweł Poszytek.

Magdalena Szymańska laureatką SkillsPoland Edycja Specjalna w konkurencji „Opieka zdrowotna”

Magdalena Szymańska zwyciężczynią konkursu. Zawodniczka pojedzie na EuroSkills Gdańsk 2023

Po przemówieniach organizatorów ogłoszono wyniki SkillsPoland Edycja Specjalna w kategorii „Opieka zdrowotna”. Na konkursowym podium stanęły trzy zawodniczki. Trzecie miejsce zajęła Julia Tajchreber, drugie – Angeli Malewska, zaś złoty medal przypadł Magdalenie Szymańskiej. Zdobywczyni nagrody głównej będzie reprezentowała nasz kraj podczas EuroSkills 2023 – największych w Europie zawodach umiejętności branżowych, które już we wrześniu odbędą się w Gdańsku.

- To jest ogromna radość, ta wiadomość jeszcze do mnie nie dociera. Niezmiernie się cieszę, że będą mogła reprezentować Polskę na zawodach w Gdańsku. Obiecuję, że dam z siebie wszystko – mówiła tuż po ogłoszeniu wyników laureatka.

Zwyciężczyni konkursu powiedziała również, co zadecydowało o tym, że w swoim życiu zawodowym obrała właśnie taki kierunek.

- Kiedy wybierałam studia nie wiedziałam, co chcę robić w życiu. Zdecydowałam się na pielęgniarstwo, co pozwoliło mi odkryć, że po ukończeniu studiów będę mogła obrać ogrom ścieżek i pracować w wielu miejscach. Przyznaję, że w trakcie nauki odkryłam siebie - zdradziła Magdalena Szymańska.

O tym, jak duże możliwości daje praca w branży opieki zdrowotnej mówił także prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gaciong, Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Magdalena Szymańska laureatką SkillsPoland Edycja Specjalna w konkurencji „Opieka zdrowotna”

- Są to zawody bardzo istotne, które trzeba promować i pokazywać na zewnątrz. Młodych ludzi, którzy decydują się obrać ten kierunek zawodowy, cechują przede wszystkim profesjonalizm oraz znakomite odnajdywanie się w relacjach międzyludzkich. Warto pamiętać, że odpowiednia komunikacja z pacjentem jest przecież podstawą do sukcesu medycznego. Młodzi chcą pracować w tej branży, ponieważ mają poczucie misji. Jeden z absolwentów naszej uczelni na pytanie, czy opłaca się studiować pielęgniarstwo odpowiedział: „na razie się nie opłaca, ale na pewno warto”. Myślę, że wielu ludzi jest tego samego zdania. Sądzę, że za jakiś czas okaże się także, że to się opłaca. Po prostu wymusi to życie – mówi Rektor WUM.

Magdalena Szymańska laureatką SkillsPoland Edycja Specjalna w konkurencji „Opieka zdrowotna”

„Wykazała kompetencje z zakresu przywództwa”

Magdalena Szymańska swoje przygotowania do EuroSkills 2023 będzie prowadziła pod okiem Leny Serafin – eksperta głównego WorldSkills Poland. Specjalistka zdradziła jakie czynniki zdecydowały o tym, że to właśnie ona sięgnęła po główne wyróżnienie.

- Magdalena istotnie wyróżniła się na tle innych kandydatów. Przede wszystkim wykazała kompetencje z zakresu przywództwa, które pomogły jej zaopiekować się pacjentem. Tak naprawdę pomimo bardzo dużej empatii, cały czas miała nad nim kontrolę, to ona wyznaczała kierunek tego spotkania. Teraz czas na przygotowania do EuroSkills 2023. Będę odpowiadać w nich za trening, który będzie opierał się na wzmacnianiu kompetencji, zarówno tych stricte zawodowych, jak i kompetencji miękkich, jak m.in. rehabilitacja i opiekowanie się pacjentem.

Magdalena Szymańska laureatką SkillsPoland Edycja Specjalna w konkurencji „Opieka zdrowotna”

Czym jest EuroSkills?

EuroSkills to największe w Europie zawody umiejętności branżowych, odbywające się co dwa lata. Rywalizacja toczy się tam w ponad 50 konkurencjach w 6 obszarach. Należą do nich: technologia informatyczna i komunikacyjna, produkcja i inżynieria, technologia budownictwa, transport i logistyka, usługi społeczne i osobiste, sztuka i moda.

Jak podkreślają pomysłodawcy, głównymi celami przyświecającymi od ponad 70 lat idei WorldSkills jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych, wymiana dobrych praktyk oraz budowanie wizerunku szkolnictwa branżowego. Zawodom towarzyszą rozmaite pokazy, występy i konferencje, a na miejsce zjeżdżają się przedstawiciele wiodących firm z całego świata, aby szukać potencjalnych pracowników i managerów.

VIII edycja EuroSkills odbędzie się w Gdańsku, w dniach 5-9 września 2023 roku. W konkursie udział weźmie 600 wykwalifikowanych młodych profesjonalistów w wieku poniżej 25 lat z 32 krajów, którzy zaprezentują swoje umiejętności w ponad 40 konkurencjach. Jak podają organizatorzy, spodziewanych jest około 100 000 uczestników wydarzenia z całej Polski i zagranicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji