Magiczna tradycja Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zobacz zdjęcia orszaku profesorów

Katarzyna Mazur
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Orszaki profesorskie Uniwersytetu Jagiellońskiego to piękna i wielowiekowa tradycja, która podkreśla majestat i akademicki charakter tej najstarszej polskiej uczelni. Przez wieki, takie pochody symbolizowały zarówno naukową hierarchię, jak i duchową wspólnotę profesorów i studentów. Ceremonia ta, ściśle związana z ważnymi wydarzeniami uniwersyteckimi, takimi jak inauguracje roku akademickiego odzwierciedla także istotną rolę Uniwersytetu w życiu Krakowa.

Spis treści

Początki tradycji

Początków tej tradycji należy szukać już w średniowieczu, kiedy to założenie Akademii Krakowskiej (późniejszego Uniwersytetu Jagiellońskiego) w 1364 roku zainicjowało wzrost znaczenia uczonych w życiu publicznym. Profesorowie, ubrani w swoje insygnia – togi i birety, przechadzali się ulicami miasta, symbolizując autorytet naukowy i duchowy uniwersytetu. Taki orszak, prowadzony często przez rektora, miał na celu nie tylko manifestację akademickiej wspólnoty, ale także oddanie czci fundatorom i ważnym postaciom związanym z uczelnią, takim jak św. Jadwiga Andegaweńska czy król Władysław Jagiełło​.

Orszak profesorski w ramach inauguracji nowego, 661. roku akademickiego na Uniwersytecie Jagiellońskim

Magiczna tradycja Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zobacz zdjęc...

Współcześnie orszaki profesorskie to nieodłączna część wielu akademickich ceremonii. Przechodzą przez kluczowe dla uczelni miejsca, takie jak Collegium Maius – najstarszy budynek uniwersytecki, co dodatkowo podkreśla historyczny charakter tych wydarzeń. Udział w tych pochodach to nie tylko przywilej, ale i obowiązek kadry akademickiej, której członkowie podtrzymują tradycje i dziedzictwo, przekazywane przez wieki​. Orszaki profesorskie są nie tylko wewnętrznym elementem życia uczelni, ale są także silnie zakorzenione w kulturze Krakowa.

Tradycyjne stroje profesorskie

Stroje noszone podczas orszaków profesorskich Uniwersytetu Jagiellońskiego są charakterystyczne i symboliczne. Tradycyjnie, profesorowie zakładają togi, które różnią się w zależności od pełnionej funkcji i specjalizacji akademickiej. Toga to długi, płaszczowy strój z szerokimi rękawami, który symbolizuje godność oraz autorytet naukowy. Najczęściej wykonane są one z materiałów w odcieniach czerni, purpury lub czerwieni, a ich kolor często wskazuje na przynależność do danego wydziału.

Elementem obowiązkowym jest również biret – nakrycie głowy, które pełni rolę zarówno dekoracyjną, jak i funkcjonalną. Biret ma kształt czworokątny, a jego noszenie nawiązuje do dawnych tradycji uniwersyteckich z całej Europy. Profesorowie pełniący funkcje rektorskie lub dziekańskie noszą dodatkowo insygnia władzy akademickiej, takie jak łańcuchy z herbami uczelni, co podkreśla ich rangę w strukturze uniwersytetu​.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji