Małgorzata Czajkowska. Pełna dobrej energii i humoru. Inspiruje, stawia wyzwania

Ewelina Żuberek
archiwum prywatne/ Małgorzata Czajkowska
Nauczycielem Roku klasy IV - VIII została Małgorzata Czajkowska. Od 19 lat uczy wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej im. Ziemi Zawichojskiej w Zawichoście.

Uczy od 19 lat i stale podnosi swoje kwalifikacje

Małgorzata Czajkowska twierdzi, że już od dziecka chciała być nauczycielem wychowania fizycznego. - Ruch to mój żywioł - opowiada o sobie. Zawsze była aktywna. Lubiła ćwiczyć, biegać i spędzać czas na wolnym powietrzu.

- Kiedy podrosłam, doszłam do wniosku, że nie wyobrażam sobie innej pracy, jak w roli nauczyciela wychowania fizycznego. I tak się stało - mówi.

Tytuł magistra nauczania wychowania fizycznego zdobyła na Uniwersytecie Rzeszowskim w Rzeszowie w 2004 roku. Nasza laureatka ukończyła także studia podyplomowe z zakresu zarządzania oświatą. Brała udział w wielu kursach i szkoleniach podnoszących kwalifikacje (m.in.: instruktor rekreacji ruchowej o specjalności fitness - nowoczesne formy gimnastyki, ratownik wodnego ochotniczego pogotowia ratunkowego, kierownik wycieczek czy strażak ratownik).

Od 19 lat pani Małgorzata jest nauczycielem wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej im. Ziemi Zawichojskiej w Zawichoście, a od 18 lat w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Czyżowie Szlacheckim. Co najbardziej lubi w swoim zawodzie? - Brak rutyny, każdy dzień jest inny - wylicza. - Nie ma sztywnych ram, według których mają być prowadzone zajęcia. Mój zawód jest bardzo wymagający. Dzieciaki potrafią zaskakiwać. Każda lekcja wygląda inaczej. Z każda klasą pracuje się inaczej. Realizuję program nauczania, ale dużo zależy ode mnie. Przygotowuje uczniów do udziału w zawodach sportowych.

Jej młodzież odnosi liczne sukcesy na szczeblu powiatowym i wojewódzkim w dyscyplinach, takich jak: piłka nożna, piłka ręczna, lekkoatletyka, bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Przygotowuje i przeprowadza egzamin na kartę rowerową. Pasjonuje się tańcem. Jej choreografie uatrakcyjniają wiele akademii i uroczystości szkolnych, jak również imprez środowiskowych. Od dziecka związana jest Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Zawichoście.

W latach 2011-2017 pracowała na stanowisku instruktora tańca i fitnessu. Aktywizuje lokalną społeczność, w tym dzieci i młodzież do uczestnictwa w życiu kulturalnym. Ceniąc lokalne tradycje, jest otwarta na to, co nowatorskie.

Spełnia się także w roli lokalnego konferansjera

Mieszkańcom miasta i gminy Zawichost pani Małgorzaty przedstawiać nie trzeba. Często prowadzi liczne imprezy środowiskowe zarówno kameralne, jak i plenerowe (Wianki - Noc Świętojańska, Święto Plonów, andrzejki, sylwester, Dzień Dziecka, Dzień Sportu, gminne zawody sportowo-pożarnicze, turniej halowej piłki nożnej służb ratowniczych i wiele innych).

- Uwielbiam kontakt z publicznością, spełniam się w roli gminnego konferansjera w trakcie licznych imprez - potwierdza.

Swoją charyzmą potrafi porwać tłumy. Chętnie wspiera akcje charytatywne, jako wolontariusz prowadzi na przykład aukcje dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Bywa też aktorką

Pracuje w gminnych świetlicach środowiskowych, gdzie prowadzi zajęcia teatralne i sportowe dla dzieci. Realizuje się i spełnia jako aktorka amatorskiego Zawichojskiego Teatru Miejskiego. Jest druhną Ochotniczej Straży Pożarnej w Zawichoście. Wspiera działania młodzieżowej drużyny pożarniczej, reprezentuje kobiecą drużynę pożarniczą w zawodach sportowo- pożarniczych. Jej życiowe motto brzmi” „Trening czyni mistrza”. Często odwołuje się do słów Jana Pawła II: „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”

W wolnym czasie nasza laureatka uwielbia podróżować i poznawać nowe miejsca. Lubi aktywny wypoczynek, interesuje się fotografią, kocha muzykę, taniec, teatr i... kuchnię swojej mamy. W życiu stawia na kreatywność i komunikatywność. Jej pasją jest praca z ludźmi. Każdy mały sukces uczniów jest dla Niej motorem do dalszego działania, daje Jej wiele satysfakcji i jest źródłem radości.

Motywuje uczniów głównie przez docenianie ich mocnych stron. - Bycie nauczycielem wcale nie jest łatwe - przyznaje. - Ciągle pojawiają się przeszkody, nieustanne zmiany i wiele reform. Staram się być nauczycielem pełnym pozytywnej energii i humoru, takim który inspiruje, stawia wyzwania i pobudza do myślenia.

Wygrana to jest wyróżnienie i wiele pozytywnych emocji

Czym dla Małgorzaty Czajkowskiej był udział w plebiscycie edukacyjnym? - Już sama nominacja do udziału w akcji na Nauczyciela Roku była dla mnie wyróżnieniem. Wzbudziła we mnie, jak i wśród uczniów, rodziców i lokalnej społeczności także, wiele pozytywnej energii - przyznaje. Dziękuje za to wyróżnienie i kieruje do wszystkich wyrazy wdzięczności. - Cieszę się, że doceniacie moją pracę i serce, które w nią wkładam. To bardzo miłe - dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dyskusja o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Problem pielęgniarek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji