Spis treści
Mapy myśli – do czego mogą się przydać?
Mapy myśli to wszechstronne narzędzie, które można wykorzystać do efektywnej i szybszej nauki. Poza tym, że pomagają skutecznie zapamiętywać, mogą być wsparciem w rozwiązywaniu problemów, podejmowaniu decyzji, a także planowaniu działań. Dlaczego warto poznać tę technikę notowania i obrazowania myśli?
Mapy myśli pozwalają generować, wizualizować i kategoryzować pomysły. Dzięki temu doskonale nadają się do nauki, planowania czy rozwiązywania problemów. Kojarzenie słów, czy haseł z ilustracjami ułatwia ich zapamiętywanie.
Kolejną zaletą ręcznego tworzenia mapy myśli jest to, że jest ona bardzo osobista i unikalna dla jej twórcy. Mapa jest spójna z naturalnym sposobem myślenia autora i pomaga efektywniej przyswajać informacje, które na niej zaznacza.
Mapy myśli pobudzają kreatywność i pomagają w nauce
Mapowanie myśli to metoda kreatywnego, wielokierunkowego myślenia. Wykorzystywane są do pracy organizacyjnej, projektowej lub zarządzania zespołem. Przydają się jednak w dużo bardziej prozaicznych sytuacjach: przy wykonywaniu obowiązków domowych czy planowaniu zakupów. Możemy też za ich pomocą spisywać nasze cele i marzenia, a także określać sposoby ich realizacji.
Podstawowe zastosowanie mapy myśli znajdują jednak w procesie uczenia się albo do przekazywania wiedzy, przekształcając ją z biernego odbioru tekstów w aktywne przyswajanie. Dzieje się to poprzez proces twórczy. Tym, co odróżnia mapy myśli od zwykłych notatek, jest wielowymiarowość wiedzy oraz sprawna i przejrzysta organizacja.
Usystematyzowanie komunikatów za pomocą „drzewa” na mapie myśli, pomaga uporządkować je i nadać im odpowiednie poziomy w hierarchii. Pomaga to szczególnie w procesie zapamiętywania długotrwałego.
Jak narysować mapę myśli?
Rozpoczynając przygodę z mapowaniem myśli, zanim wypracujemy własny, najskuteczniejszy sposób, warto stosować sprawdzone, podstawowe zasady ich tworzenia w poniższej kolejności:
- Choć z czasem zapewne wystarczy nam kartka w zeszycie, rysowanie mapy warto zacząć na dużym arkuszu papieru.
- Temat mapy myśli umieszczamy w centralnej części arkusza. Może to być hasło albo symbol.
- Od głównego hasła prowadzimy linie – na kształt gałęzi drzewa (albo promieni słońca), które łączą temat główny ze słowami-kluczami. Od nich możemy prowadzić kolejne linie, do zagadnień bardziej szczegółowych.
- Pomiędzy poszczególnymi obszarami lub hasłami możemy tworzyć dodatkowe połączenia (strzałki, odnośniki).
- Mapę myśli tworzymy zgodnie z zasadą „od ogółu do szczegółu”.
Podczas rysowania mapy myśli warto używać kolorów, dodawać rysunki, szkice. Jeśli wprowadzamy autorskie symbole, przyda się ich legenda.
Samo przygotowanie mapy myśli powinno sprawić, że przyswoimy część zagadnień, które przenosimy do opracowywanej notatki graficznej. Jeśli nasza mapa myśli jest czytelna i logiczna, to wystarczy rzut oka, aby zapamiętywać kolejne tematy, definicje czy procesy.