Matura 2022: historia rozszerzona. Co było na egzaminie z historii? Oto arkusz CKE z zadaniami i proponowane odpowiedzi

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Matura z historii: wymagania, zadania i arkusze z poprzednich lat.
Matura z historii: wymagania, zadania i arkusze z poprzednich lat. Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Matura rozszerzona z historii jest egzaminem, do którego najczęściej przystępują osoby, będące w klasach humanistycznych. Ponad 20 tys. osób dziś o godz. 9.00 rozpoczęło pisanie egzaminu, który zakończył się o godz. 12.00. W tym tekście znajdziecie wszystkie najważniejsze informacje na temat matury z historii. 2022. Opublikowaliśmy już arkusz CKE. Pojawiają się także proponowane odpowiedzi do zadań.

Spis treści

Matura 2022: historia - poziom rozszerzony. Arkusze i odpowiedzi

Matura z historii 2022 zakończyła się. Mamy arkusz CKE i odp...

(odpowiedzi będą pojawiać się na bieżąco od godz. 14.00)

W tym tekście około godz. 14.00 opublikowaliśmy arkusz CKE. Na bieżącą będą pojawiać się także proponowane odpowiedzi do zadań.

Zakończyła się matura z historii 2022. Uczniowie zaczynają dzielić się swoimi wrażeniami na temat dzisiejszego egzaminu. Arkusz był trudny czy łatwy? Opinie są zróżnicowane. Relacje maturzystów zamieściliśmy w tekście: Matura z historii 2022. Komentarze uczniów.

Matura z historii 2022. Najważniejsze informacje o egzaminie

Matura rozszerzona z historii rozpoczęła się 17 maja 2022 roku o godz. 9.00. Na rozwiązanie zadań uczniowie mieli 180 minut, czyli 3 godziny. W przypadku matur rozszerzonych nie ma progu zdawalności, oznacza to, że maturzysta może otrzymać nawet 0 punktów, a i tak otrzyma na koniec świadectwo maturalne.

Trwa głosowanie...

Jak Ci poszła matura 2022 z historii?

Jak wyglądała matura z historii?

Matura z historii składa się z około 30 zadań. Maksymalna liczba punktów, którą uczeń może uzyskać, wynosi 50. W arkuszu znajdą się zadania, które będą odnosić się do:

  • tekstów źródłowych;
  • diagramów;
  • grafik;
  • wykresów;
  • tabeli;
  • tablic genealogicznych;
  • map.

Poza tym uczniowie musieli zmierzyć się też z wypracowaniem. W arkuszu znalazło się 5 tematów. Maturzysta wybierał jeden z nich i pisał na ten temat dłuższą wypowiedź. Za tę część egzaminu można otrzymać maksymalnie 12 punktów. Z relacji maturzystów wynika, że tematy dotyczyły stalinizmu i postaci Aleksandra Wielkiego.

Matura z historii 2022. Co pojawiło się na egzaminie?

Jednym z tzw. pewniaków maturalnych w przypadku matury z historii jest wypracowanie, które co roku pojawia się w arkuszu. Plusem jest to, że uczniowie mają do wyboru kilka tematów i najczęściej dotyczą one różnych okresów historycznych. Z relacji uczniów wynika, że w tym roku pojawiły się na pewno tematy dotyczące Aleksandra Wielkiego oraz stalinizmu. Ten drugi bardzo spodobał się uczniom.

Zadania na egzaminie maturalnym z historii sprawdzają umiejętności z zakresu chronologii historycznej, analizy i interpretacji historycznej, a także tworzenia narracji historycznej.

Na maturze najprawdopodobniej pojawiły się zadania typu prawda/fałsz i dopasowania grafiki w konkretne miejsce. Uczniowie przed maturą powtarzali także informacje na temat panowania władców w określonych czasach. Osoby, które wcześniej przejrzały arkusze z poprzednich lat i zobaczyły jakie zadania występująmaturze z pewnością nie były zaskoczone, gdy zetknęły się z tegorocznym arkuszem.

Matura z historii. Arkusze z poprzednich lat

Zadania na maturze z historii są do siebie podobne. Warto było prze maturą nie tylko zobaczyć arkusze z poprzednich lat, ale także je rozwiązać. Poniżej znajdują się odesłania do matur z historii od 2015 roku wzwyż:

Wymagania egzaminacyjne na maturze z historii 2022

W tym roku egzamin maturalny opierał się nie na podstawie programowej, ale na wymaganiach egzaminacyjnych. Warto było więc sprawdzić nie tylko Informator o egzaminie maturalnym z historii, ale także Aneks do Informatora 2022. Znajdują się tam wszystkie informacje o tegorocznej maturze z historii. Dokumenty te zamieszczone są na stronie CKE.

Co należało powtórzyć sobie przed maturą z historii? Przede wszystkim poszczególne epoki historyczne. W wymaganiach egzaminacyjnych znalazły się następujące zagadnienia:

  • Starożytność (cywilizacja Bliskiego Wschodu, starożytna Grecja, ekspansja w świecie greckim i rzymskim, starożytny Rzym)
  • Średniowiecze (Bizancjum i Zachód a świat Islamu, Europa w okresie krucjat, Polska w okresie wczesnopiastkowskim, Polska w okresie rozbicia dzielnicowego, Europa późnego średniowiecza, Polska w XIV-XV wieku, kultura średniowiecza);
  • Dzieje nowożytne (odkrycia geograficzne i europejski kolonializm, Europa w XVI-XVII wieku, Rzeczpospolita w okresie renesansu i demokracji szlacheckiej, Rzeczpospolita Obojga Narodów w XVII wieku, absolutyzm oświeceniowy i rewolucje w XVIII wieku, Rzeczpospolita w XVIII wieku);
  • Wiek XIX (Europa napoleońska, Europa i Stany Zjednoczone w epoce rewolucji przemysłowej, ideologie XIX wieku, walka o niepodległość Polski w okresie niewoli narodowej, społeczeństwo polskie w okresie zaborów w XIX wieku, Europa i świat w XIX wieku);
  • Wiek XX (m.in. I wojna światowa, kryzys demokracji i systemu totalitarne, Europa i świat między wojnami, II Rzeczpospolita, Europa i świat podczas II wojny światowej, Polska i świat po II wojnie światowej).

Wsparcie edukacji: Dzieci z Gietrzwałdu otrzymują bezpłatne laptopy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji
Dodaj ogłoszenie