Matura 2023 z języka ukraińskiego i innych języków mniejszości narodowych poziomie podstawowym oraz rozszerzonym. Terminy, arkusze, wyniki

Barbara Wesoła
Wideo
od 16 lat
Pisemny egzamin z języka ukraińskiego na poziomie podstawowym zdawało we wtorek po południu zaledwie 33 abiturientów w kraju. Najwięcej osób podeszło do matury z języka białoruskiego. Jakie inne języki mniejszości narodowych zdają maturzyści w Polsce? 16 maja do matur na poziomie podstawowym obowiązkowo podeszli uczniowie szkół mniejszości narodowych, a 17 maja 2023 roku chętni maturzyści zdają maturę rozszerzoną z wybranych języków mniejszość narodowych. Gdzie szukać arkuszy? Kiedy kończą się matury? Wyjaśniamy!

Spis treści

Matura 2023 z języków mniejszości narodowej na poziomie rozszerzonym 17 maja

O ile egzamin pisemny z języka narodowego dla abiturientów ze szkół dla mniejszości narodowych jest obowiązkowym na poziomie podstawowym, to chętni mogli zadeklarować zdawanie egzaminu z języka narodowego mniejszości narodowych na poziomie rozszerzonym. Maturę zaplanowano na środę 17 maja o godzinie 14.

Według CKE do matury rozszerzonej z języków mniejszości narodowych w 2023 roku na poziomie rozszerzonym w Polsce podejdzie 113 osób, w tym:

  • język ukraiński - 61 osób
  • język białoruski - 32 osób
  • język litewski - 20 osób

Jeśli chodzi o egzaminy z języków mniejszości narodowych chęć zdawania języka ukraińskiego na poziomie rozszerzonym zadeklarowało 57 tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia, chęć zdawania języka białoruskiego na poziomie rozszerzonym zadeklarowało 31 absolwentów, a języka litewskiego - 20 absolwentów.

Matura z innych języków mniejszości narodowej na poziomie podstawowym 16 maja 2023

Uczniowie ze szkół dla mniejszości narodowych obowiązkowo muszą zdawać na poziomie podstawowym maturę z danego języka. W tym roku do tych egzaminów przystąpiło łącznie 160 osób.

  • język białoruski - 105 osób (zobacz arkusz),
  • język litewski - 22 osoby (zobacz arkusz),
  • język ukraiński - 33 osoby.

Matura 2023 z języka ukraińskiego. Arkusz, tematy i opinie o egzaminie

Wicedyrektor Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim Aleksandra Łatanyszyn przekazała PAP, że egzamin przebiegł spokojnie. „Wychodzący z egzaminu byli zadowoleni. Mówili, że tematy są przystępne i dobrze sobie poradzili” - mówiła.

Większość zdających tegoroczną maturę w liceum w Górowie Iławeckim to młodzież z rodzin pochodzenia ukraińskiego, mieszkająca na Warmii i Mazurach. Pięcioro to obywatele Ukrainy, których rodzice pracują w Polsce. Wśród abiturientów nie ma natomiast uchodźców wojennych, którzy przyjechaliby po ataku Rosji na Ukrainę.

Zgodnie z wieloletnim zwyczajem górowskiego liceum abiturienci przyszli na maturę ubrani w tradycyjne „soroczki”, czyli koszule wyszywane w ukraińskie wzory ludowe.

Na egzaminie maturalnym z języka ukraińskiego do wyboru były dwa tematy:

  • Pierwszy temat dotyczył analizy wiersza Wasyla Symonenki „Łabędzie macierzyństwa”. Na jego podstawie należało przedstawić różne przejawy miłości i odwołać się do wybranego utworu literatury ukraińskiej.
  • Drugim zadaniem było rozważenie stosunków rodzinnych w literaturze ukraińskiej. Piszący mieli zrobić to na podstawie powieści Iwana Neczuj-Łewyckiego "Rodzina Kajdasza", odwołując się też do innego wybranego utworu.

Wybrałem drugi temat, bo ta lektura bardziej mi pasowała, niż analizowanie wiersza. Moim zdaniem, zadania były przyjemne, tematy na wypracowaniu łatwe i matura poszła bardzo dobrze - powiedział PAP Taras, który skończył pisać jako jeden pierwszych.

Jego kolega — Iwan powiedział, że również wybrał drugi temat. „Jak dla mnie matura była łatwa, mieliśmy to w szkole, w podstawie programowej” - dodał.

Matura z języków obcych nowożytnych 2023 - arkusze poziom rozszerzony

Chociaż zdecydowana większość maturzystów podeszła do egzaminu z języka anielskiego na poziomie rozszerzonym to CKE zgodnie z deklaracjami maturzystów przygotowało także arkusze dla:

  • języka niemieckiego,
  • włoskiego,
  • francuskiego,
  • hiszpańskiego,
  • rosyjskiego,
  • kaszubskiego.

Te egzaminy są już z nami. Arkusze maturalne 2023 z języków obcych zostały opublikowane na stronie CKE.

Ile trwają matury w 2023? Kiedy wyniki matury?

Matury w 2023 roku rozpoczęły się 4 maja. Ostatnie egzaminy pisemne zostały zaplanowane na 22 maja, a matura ustna kończy się 23 maja.

Arkusze CKE uczniowie mogą sprawdzać jeszcze w tym samym dniu, w którym odbywa się egzamin. Dla matur pisanych o godzinie 9 rano CKE udostępnia arkusze po 14, a dla egzaminów maturalnych zaplanowanych na godzinę 14 - arkusze publikowane są w sieci ok. 19.

Natomiast na oficjalne wyniki maturzyści muszą poczekać do 7 lipca 2023.

Arkusze CKE do matury 2023 w nowej i starej formule

W zależności od formuły egzaminu, która cię interesuje najważniejsze informacje oraz arkusze znajdziesz w:

Terminy matur 2023

15 maja rozpoczął się drugi tydzień, w którym uczniowie przystępują do egzaminów na poziomie rozszerzonym. Sprawdźcie dalszy harmonogram matur:

17 maja 2023 (środa):

  • godz. 9.00 – język polski (poziom rozszerzony),
  • godz. 14.00 – język mniejszości narodowych (poziom rozszerzony).

18 maja 2023 (czwartek):

  • godz. 9.00 – historia (poziom rozszerzony),
  • godz. 14.00 – język włoski (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny).

19 maja 2023 (piątek):

  • godz. 9.00 – fizyka (poziom rozszerzony),
  • godz. 14.00 – historia sztuki (poziom rozszerzony).

22 maja 2023 (poniedziałek):

  • godz. 9.00 – informatyka (poziom rozszerzony),
  • godz. 14.00 – język kaszubski, język łemkowski, język łaciński i kultura antyczna (poziom rozszerzony).

Wciąż trwają matury ustne. Egzaminy rozpoczęły się 10 maja i potrwają do 23 maja. W tym roku egzaminy ustne z języka polskiego i języka angielskiego (lub innego języka obcego) są obowiązkowe.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji