Spis treści
Matura międzynarodowa IB – czym jest egzamin międzynarodowy i kto może podejść do matury międzynarodowej?
Matura międzynarodowa (IB) to część programu edukacyjnego stworzonego przez International Baccalaureate Organization, czyli fundację powstałą w 1968 roku w Szwajcarii. Uczniowie, którzy chcą zdawać maturę międzynarodową podejmują taką decyzję już przed wyborem szkoły średniej. W Polsce ponad 40 placówek realizuje program IB. A na całym świecie jest to ponad 4000 szkół.
W Polsce są to najczęściej szkoły, które prowadzą uczniów standardową ścieżką edukacyjną (polską podstawą programową), a program IB realizują w osobnym oddziale. Mogą to być zarówno szkoły publiczne, jak i prywatne.
Uczniowie, którzy podchodzą do matury międzynarodowej, realizowali w liceum przede wszystkim dwuletni program IB oraz polską postawę z przedmiotów: j. polski, historia, geografia.
Czym się różni matura międzynarodowa od polskich egzaminów dojrzałości?
Na maturze międzynarodowej IB uczniowie zdają egzaminy z 6 przedmiotów realizowanych w trakcie nauki, z czego trzy muszą być zdawane na poziomie rozszerzonym, a także piszą tzw. Extended Essay. Egzamin jest honorowany na polskich i światowych uczelniach.