Matura poprawkowa 2022. Co było na egzaminie? Oto arkusze CKE. Są komentarze uczniów: "Matma znowu nie poszła", "Mega lipa"

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Matura poprawkowa w sierpniu 2022. Uczniowie ponownie zmierzyli się z egzaminem. Jak im poszło?
Matura poprawkowa w sierpniu 2022. Uczniowie ponownie zmierzyli się z egzaminem. Jak im poszło? Adam Jastrzębowski/ Polska Press
Matura poprawkowa rozpoczęła się 23 sierpnia 2022 roku o godz. 9.00. Przystąpili do niej uczniowie, którzy nie zdali jednego egzaminu z części obowiązkowej, a więc języka polskiego, matematyki czy języka obcego. Dziś ponownie zmierzyli się z maturą. Jak poszedł im egzamin dojrzałości w sesji poprawkowej? Czy zadania były trudne? Co znalazło się w arkuszu? Wyjaśniamy. Są już dostępne arkusze CKE.

Matura poprawkowa w sierpniu 2022

Do matury poprawkowej podeszli uczniowie, którzy z jednego przedmiotu obowiązkowego uzyskali mniej niż 30 procent. Teraz mieli szansę poprawić swój wynik. Jak wynika z informacji podanych przez CKE, uprawnionych do zdania egzaminu było ok. 61 tys. osób, z kolei ponad 52 tys. zgłosiło wolę przystąpienia do egzaminów. Najwięcej uczniów poprawia egzamin maturalny z matematyki.

Matura poprawkowa matematyka 2022. Arkusz + odpowiedzi

Matura poprawkowa z matematyki 2022. Zobacz arkusz CKE i odp...

Matura poprawkowa polski 2022. Arkusz

Matura poprawkowa 2022 za nami. Język polski poszedł uczniom...

Matura poprawkowa angielski 2022. Arkusz

Matura poprawkowa 2022: język angielski. Zobacz arkusz CKE i...

Jak uczniom poszła matura poprawkowa?

Zdający dzielą się w mediach społecznościowych swoimi spostrzeżeniami, dotyczącymi matury poprawkowej:

Matma znowu nie poszła...

No to za rok kolejna próba, przysięgam, że do tej się pouczę.

Mega lipa generalnie była

W maju zabrakło mi punktu czy dwóch, a teraz modlę się, żeby mieć 20 procent...

Nie było tak źle, sensowne wyniki mi wychodziły

Trwa głosowanie...

Jak Ci poszła matura poprawkowa 2022?

Co było na maturze poprawkowej 2022?

Nie wiadomo jeszcze, co dokładnie znalazło się w arkuszach matury poprawkowej. Uczniowie zdradzają jednak, że na egzaminie z matematyki pojawiły się zadania z funkcji kwadratowej, prawdopodobieństwa, ciągów i nierówności. Jakie były tematy na poprawce z języka polskiego?

  1. Czy w życiu możliwe jest zadośćuczynienie za popełnione przewinienia? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Pana Tadeusza, całego utworu Adama Mickiewicza oraz do wybranego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów.
  2. Czy człowiek marzy o piękniejszym świecie, czy stara się zmieniać ten, w którym żyje? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentów Ludzi bezdomnych Stefana Żeromskiego oraz do wybranych tekstów kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów.
  3. Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów ("Pan Cogito a ruch myśli" Z. Herberta)

Ile punktów trzeba mieć, żeby zdać maturę z matematyki i innych przedmiotów?

Na maturze poprawkowej obowiązują takie same kryteria, jak w przypadku egzaminu w terminie głównym. Ile więc punktów trzeba mieć, żeby zdać maturę?

Arkusz z matematyki składa się z zadań zamkniętych, otwartych krótkiej odpowiedzi oraz otwartych rozszerzonej odpowiedzi. Za całość można otrzymać maksymalnie 45 punktów. Aby zdać maturę z matematyki, należy otrzymać więc 13,5 punktów.

Egzamin z języka polskiego składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to tzw. czytanie ze zrozumiem, a więc zamknięte i otwarte pytania do tekstów z zakresu kultury, literatury czy języka. Za ich rozwiązanie można otrzymać maksymalnie 20 punktów.

W drugiej części maturzysta musi zmierzyć się z wypracowaniem. Może otrzymać za nie maksymalnie 50 punktów. Za w pełni rozwiązany arkusz maturalny zdobywa się więc 70 punktów. Aby zdać maturę z języka polskiego, trzeba uzyskać minimum 21 punktów. Uczeń, który nie napisze wypracowania lub otrzyma za nie 0 punktów, nie zda egzaminu.

Arkusz maturalny z języka obcego składa się z zadań zamkniętych, otwartych i dłuższej wypowiedzi pisemnej (najczęściej jest to wiadomość do kolegi lub koleżanki z Anglii). Maksymalna liczba punktów, którą można uzyskać na maturze z języka obcego, to 50. Chcąc zdać maturę, należy uzyskać więc 15 punktów.

Kiedy wyniki matury poprawkowej i jak je sprawdzić?

Maturzyści zastanawiają się, kiedy będą wyniki matury poprawkowej. Pojawią się one na indywidualnych kontach ucznia 9 września 2022 roku. Sprawdza się je w taki sam sposób jak w przypadku matury w terminie podstawowym.

Poniżej znajdziecie instrukcję, jak to zrobić krok po kroku:

  1. Logujemy się w systemie ZIU.
  2. W polach: "login" i "hasło" wprowadzamy informacje podane wcześniej przez dyrektora szkoły. W przypadku problemów z zalogowaniem należy skorzystać z opcji "Nie pamiętam hasła". Wówczas na powiązany z kontem adres e-mail zostanie wysłane nowe hasło.
  3. Po zalogowaniu należy wybrać egzamin i kliknąć pole z jego nazwą, np. egzamin maturalny;
  4. Pokażą się procentowe wyniki egzaminu. Chcąc sprawdzić poprawne i niepoprawne odpowiedzi, należy kliknąć na konkretny egzamin.
od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji