Matura poprawkowa 2022 za nami. Język polski poszedł uczniom dobrze? Zobacz arkusz CKE. Jakie były tematy maturalne?

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Matura poprawkowa 2022 zakończyła się. Przystąpili do niej uczniowie, którym w terminie podstawowym nie udało się zdać jednego z trzech obowiązkowych egzaminów. Do matury z języka polskiego w formule poprawkowej podeszło 5 055 osób. Warto sprawdzić, jak wyglądał arkusz maturalny z języka polskiego w sierpniu 2022, jakie tematy wypracowań były na egzaminie i kiedy sprawdzić wyniki matury poprawkowej.

Matura poprawkowa z języka polskiego 2022, poziom podstawowy. Arkusz CKE

W tym materiale 23.08.2022 opublikowaliśmy arkusz egzaminacyjny CKE. Kliknij i zobacz, jak wyglądały tematy maturalne i reszta zadań:

Poprawka z języka polskiego 2022. Jak wyglądała?

Egzamin poprawkowy z języka polskiego w swojej formule nie różnił się niczym od matury podstawowej. Był on podzielony na dwie części. W pierwszej uczniowie musieli rozwiązać arkusz zadań otwartych i zamkniętych, które polegały m.in. na czytaniu ze zrozumieniem, tworzeniu wypowiedzi i wyciągania wniosków na podstawie pracy z załączonymi tekstami.

Trwa głosowanie...

Jak Ci poszła matura poprawkowa 2022?

W drugiej części egzaminu zmierzyli się z dłuższą wypowiedzią pisemną, czyli wypracowaniem. Wybierali spośród 3 tematów.

Co było na poprawce z języka polskiego?

Maturzyści opuścili już sale egzaminacyjne i dzielą się swoimi spostrzeżeniami. Zgodnie z arkuszem CKE na poprawce pojawiły się następujące tematy wypracowań:

  1. Czy w życiu możliwe jest zadośćuczynienie za popełnione przewinienia? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu "Pana Tadeusza", całego utworu Adama Mickiewicza oraz do wybranego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów.
  2. Czy człowiek marzy o piękniejszym świecie, czy stara się zmieniać ten, w którym żyje? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentów "Ludzi bezdomnych" Stefana Żeromskiego oraz do wybranych tekstów kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów.
  3. Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów ("Pan Cogito a ruch myśli" Z. Herberta)

Kiedy wyniki matury poprawkowej 2022 i jak je sprawdzić?

Wyniki matury poprawkowej pojawią się 9 września 2022 roku. Zdający będą mogli je sprawdzić internetowo, przez indywidualne konta ucznia, tak samo, jak w przypadku egzaminu w terminie podstawowym. Jak sprawdzić wyniki matury poprawkowej? Poniżej zamieszczamy krótką instrukcję krok po kroku:

  1. Logujemy się w systemie ZIU.
  2. W polach: "login" i "hasło" wprowadzamy informacje podane wcześniej przez dyrektora szkoły. W przypadku problemów z zalogowaniem należy skorzystać z opcji "Nie pamiętam hasła". Wówczas na powiązany z kontem adres e-mail zostanie wysłane nowe hasło.
  3. Po zalogowaniu należy wybrać egzamin i kliknąć pole z jego nazwą, np. egzamin maturalny;
  4. Pokażą się procentowe wyniki egzaminu. Chcąc sprawdzić poprawne i niepoprawne odpowiedzi, należy kliknąć na konkretny egzamin.

Osoby, które poprawią swój wynik i uzyskają minimum 30 proc. z egzaminu, będą mogły jeszcze w tym roku wziąć udział w rekrutacji na studia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji