Matura próbna 2023 z geografii z Operonem 25.11.2022. Zadania i wrażenia uczniów po próbnej maturze. Gdzie szukać odpowiedzi?

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Próbną maturę 2022/2023 dla ostatnich klas szkół średnich z geografii na poziomie rozszerzonym przeprowadziło we wrześniu CKE, w listopadzie wydawnictwo Operon. W grudniu ponownie odbędą się próbne testy diagnostyczne Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Próbną maturę 2022/2023 dla ostatnich klas szkół średnich z geografii na poziomie rozszerzonym przeprowadziło we wrześniu CKE, w listopadzie wydawnictwo Operon. W grudniu ponownie odbędą się próbne testy diagnostyczne Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. fot: Tomasz Czachorowski/Polska Press
25 listopada 2022 to ostatni dzień matur próbnych organizowanych przez Operon. Młodzież pisała w tym dniu próbne egzaminy maturalne z przedmiotów dodatkowych, w tym z geografii. Kolejne matury próbne dla uczniów klas maturalnych zorganizowane przez CKE odbędą się w grudniu. Jak wygląda matura próbna z geografii? Gdzie uczniowie znajdą odpowiedzi do matury z Operonem? Wyjaśniamy oraz przypominamy terminy i najważniejsze informacje o próbnych maturach 2022/2023.

Spis treści

Matura próbna 2022/2023 z Operonem. Najważniejsze informacje

W próbnych maturach organizowanych przez wydawnictwo Operon biorą udział szkoły, które zgłosiły chęć udziału odpowiednio wcześniej. Zgłoszenia można było wysyłać od 23 sierpnia 2022 r. do 14 listopada 2022.

Wydawnictwo przygotowało arkusze próbne dla maturzystów, którzy w maju będą pisać egzamin dojrzałości w nowej Formule 2023 (IV klasy liceów ogólnokształcących), jak i dla tych, którzy zdają maturę w Formule 2015. Są to uczniowie, którzy byli absolwentami gimnazjum i ostatnie roczniki nauczane według programu obowiązującego do 2019 roku.

Wymagania do matur w różnych formułach są inne, dlatego arkusze w różnych szkołach, jak i czas pracy na daną maturę się różnią.

Harmonogram matur próbnych z Operonem:

 • 22.11 (wtorek) – język polski,
 • 23.11 (środa) – matematyka,
 • 24.11 (czwartek) – język angielski i niemiecki,
 • 25.11 (piątek) przedmioty rozszerzone — biologia, chemia, fizyka, geografia, historia, informatyka i WOS.

Próbna matura 2022/2023 z Operonem. Arkusze i odpowiedzi. Gdzie ich szukać?

Arkusze z matur próbnych opracowanych przez wydawnictwo Operon są dostępne tylko dla szkół, które wzięły udział w tej edycji egzaminów próbnych z wydawnictwem. Operon przygotował arkusze dla uczniów zdających maturę z geografii na poziomie rozszerzonym. Uczniowie niestety nie znajdą odpowiedzi do zadań w sieci.

Uwzględniając prośby nauczycieli i ich potrzeby zdecydowaliśmy o tym, by nie publikować arkuszy i kluczy odpowiedzi na stronie internetowej Operonu ani w innych serwisach – poinformowało Wydawnictwo Operon

Matura próbna z geografii była trudna? Wrażenia uczniów

Matura z geografii to częsty wybór uczniów marzących o takich kierunkach studiów jak: geologia, archeologia, politologia czy stosunki międzynarodowe. Obok biologii, historii i wiedzy o społeczeństwie, jest jednym z najchętniej wybieranych przedmiotów maturalnych. Jedni uczniowie uważają, że matura próbna była wymagająca, inni, że przyjemna:

 • Łatwa była ta geografia
 • Geografia zmiotła mnie z planszy
 • Można było się spodziewać...
 • Było git. Mogliby dać taką w maju!

Z relacji uczniów wynika, że musieli się zmierzyć z takimi zagadnieniami, jak:

 • czas słoneczny, czas przejścia turysty po szlaku,
 • cyrkulacja powietrza,
 • skamieniałości,
 • typy jezior,
 • struktura płci i wieku,
 • wady i zalety transportu śródlądowego,
 • uprawa bawełny,
 • wiatr halny.

Matura próbna z geografii z Operonem. Co należało powtórzyć?

Opracowując zadania wydawnictwo musiało zastosować się do wymagań Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Wymagania do nowej matury w Formule 2023 obejmują następujące działy:

 • Źródła informacji geograficznej, technologie geoinformacyjne oraz metody prezentacji danych przestrzennych: obserwacje, pomiary, mapy, fotografie, zdjęcia satelitarne, dane liczbowe oraz graficzna i kartograficzna ich prezentacja.
 • Ziemia we Wszechświecie: Ziemia jako planeta, następstwa ruchów Ziemi, ciała niebieskie, Układ Słoneczny.
 • Atmosfera: czynniki klimatotwórcze, rozkład temperatury powietrza, ciśnienia atmosferycznego i opadów, ogólna cyrkulacja atmosferyczna, mapa synoptyczna, strefy klimatyczne i typy klimatów.
 • Hydrosfera: zasoby wód na Ziemi, morza, prądy morskie, sieć rzeczna, lodowce.
 • Litosfera: związek budowy wnętrza Ziemi z tektoniką płyt litosfery, procesy wewnętrzne i zewnętrzne kształtujące powierzchnię Ziemi i ich skutki, skały.
 • Pedosfera i biosfera: typy gleb, strefowość i piętrowość gleb oraz roślinności.
 • Podział polityczny i zróżnicowanie poziomu rozwoju społeczno-gospodarczego świata: mapa podziału politycznego, procesy integracyjne i dezintegracyjne na świecie, konflikty zbrojne, podstawowe wskaźniki rozwoju.
 • Przemiany struktur demograficznych i społecznych oraz procesy osadnicze: rozmieszczenie i liczba ludności, przemiany demograficzne, migracje, zróżnicowanie narodowościowe, etniczne i religijne, kręgi kulturowe, sieć osadnicza, procesy urbanizacji, przemiany obszarów wiejskich.
 • Uwarunkowania rozwoju gospodarki światowej: rola poszczególnych sektorów gospodarki w rozwoju cywilizacyjnym, procesy globalizacji, współpraca międzynarodowa, gospodarka oparta na wiedzy, społeczeństwo informacyjne.
 • Rolnictwo, leśnictwo i rybactwo: czynniki rozwoju rolnictwa, struktura użytków rolnych, obszary upraw i chów zwierząt, zrównoważona gospodarka leśna, rybactwo (morskie i śródlądowe, akwakultura).
 • Przemysł: czynniki lokalizacji, przemysł tradycyjny i zaawansowanych technologii, deindustrializacja i reindustrializacja, struktura produkcji energii i bilans energetyczny, zmiany wykorzystania poszczególnych źródeł energii, dylematy rozwoju energetyki jądrowej.
 • Usługi: zróżnicowanie sektora usług, rola usług komunikacyjnych, edukacyjnych, finansowych i turystycznych oraz wymiany towarowej w rozwoju społecznogospodarczym, rodzaje transportu, atrakcyjność regionów turystycznych świata.
 • Człowiek a środowisko geograficzne – konflikty interesów: wpływ działalności człowieka na atmosferę na przykładzie smogu, inwestycji hydrologicznych na środowisko geograficzne, rolnictwa, górnictwa i turystyki na środowisko geograficzne, transportu na
  warunki życia i degradację środowiska przyrodniczego, zagospodarowania miast i wsi na krajobraz kulturowy, konflikt interesów człowiek – środowisko, procesy rewitalizacji i działania proekologiczne.
 • Regionalne zróżnicowanie środowiska przyrodniczego Polski: podział na regiony fizycznogeograficzne, budowa geologiczna i zasoby surowcowe, ukształtowanie powierzchni, sieć wodna, warunki klimatyczne, formy ochrony przyrody, stan środowiska przyrodniczego.
 • Społeczeństwo i gospodarka Polski: rozmieszczenie ludności i struktura demograficzna, saldo migracji, struktura zatrudnienia i bezrobocie, urbanizacja i sieć osadnicza, warunki rozwoju rolnictwa, restrukturyzacja przemysłu, sieć transportowa, atrakcyjność turystyczna.
 • Morze Bałtyckie i gospodarka morska Polski: środowisko przyrodnicze, wykorzystanie gospodarcze.

Według CKE arkusz maturalny matury w nowej Formule 2023 powinien zawierać od 40 do 50 zadań, w tym tylko od 8 do 14 zamkniętych. Łączna liczba punktów, jakie można uzyskać za prawidłowe rozwiązanie wszystkich zadań, to 60. Matura z geografii podobnie wyglądała też w ubiegłym roku. Zobacz, jak wyglądał arkusz maturalny z geografii w maju 2022:

Mamy arkusz CKE i odpowiedzi do matury z geografii na poziomie rozszerzonym. Odpowiedzi będziemy publikować systematycznie w naszym portalu. Prosimy o częstsze odświeżanie strony --->>>Matura geografia rozszerzona 2022. ARKUSZE CKE i ODPOWIEDZI

Matura 2022: geografia ODPOWIEDZI. Co było? TUTAJ sprawdzisz...

Próbna matura CKE planowana na grudzień 2022

CKE przygotowuje arkusze dla szkół, aby po raz kolejny uczniowie mogli sprawdzić się na testach diagnostycznych przed majowym egzaminem dojrzałości w nowej Formule 2023. Pierwsza matura próbna 2022 odbyła się we wrześniu. Kolejna edycja przypada na grudzień.

- Zainteresowane szkoły będą mogły przeprowadzić test diagnostyczny od 12 do 22 grudnia. Przeprowadzenie testu diagnostycznego jest dobrowolne. Jeżeli szkoła podejmie decyzję o przeprowadzeniu testu, proponujemy, aby odbył się w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego egzaminu, np. godzina rozpoczęcia pracy z arkuszem egzaminacyjnym, samodzielne rozwiązywanie zadań przez uczniów, zaznaczanie odpowiedzi na karcie odpowiedzi - informuje Marcin Smolik, dyrektor CKE.

Jak podkreśla dyrektor CKE, „test diagnostyczny do egzaminu maturalnego powinien być przeprowadzany wyłącznie w celu informacyjnym oraz zidentyfikowania wiadomości i umiejętności, które dany uczeń opanował już w stopniu zadowalającym oraz tych, które wymagają jeszcze doskonalenia”.

Matura w Formule 2023 - ważne informacje

Dla maturzystów, których obowiązuje matura w Formule 2023, ważne są terminy próbnych matur, harmonogram egzaminów majowych, ale także te daty, które dotyczą złożenia deklaracji dotyczącej wszystkich zdawanych na maturze przedmiotów. Ważne harmonogramy dla maturzystów to:

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji