Matura próbna 2023 z historii. Arkusz przygotował Operon. Znamy tematy wypracowań. Gdzie szukać odpowiedzi do matury?

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Matura próbna z historii z wydawnictwem Operon 2022/2023. Jakie były polecenia? Uczniowie według nowej formuły mieli do wyboru trzy tematy.
Matura próbna z historii z wydawnictwem Operon 2022/2023. Jakie były polecenia? Uczniowie według nowej formuły mieli do wyboru trzy tematy. Fot.Grzegorz Mehring/Polska Press
25 listopada 2022 kończy się matura próbna organizowana przez Operon. Ostatni dzień matur próbnych z wydawnictwem został zaplanowany na przedmioty dodatkowe w tym historię. Kolejne matury próbne dla uczniów klas maturalnych zorganizowane przez CKE odbędą się w grudniu. Jak wygląda matura próbna z historii? Gdzie uczniowie znajdą odpowiedzi do matury z Operonem? Wyjaśniamy oraz przypominamy terminy i najważniejsze informacje o próbnych maturach 2022/2023.

Spis treści

Matura próbna 2022/2023 z Operonem. Najważniejsze informacje

W próbnych maturach organizowanych przez wydawnictwo Operon biorą udział szkoły, które zgłosiły chęć udziału odpowiednio wcześniej. Zgłoszenia można było wysyłać od 23 sierpnia 2022 r. do 14 listopada 2022.

Wydawnictwo przygotowało arkusze próbne dla maturzystów, którzy w maju będą pisać egzamin dojrzałości w nowej Formule 2023 (IV klasy liceów ogólnokształcących), jak i dla tych, którzy zdają maturę w Formule 2015. Są to uczniowie, którzy byli absolwentami gimnazjum i ostatnie roczniki nauczane według programu obowiązującego do 2019 roku.

Wymagania do matur w różnych formułach są inne, dlatego arkusze w różnych szkołach, jak i czas pracy na daną maturę się różnią.

Harmonogram matur próbnych z Operonem:

Tematy wypracowań na maturze próbnej z historii wydawnictwa Operon 2022

Operon przygotował arkusze dla uczniów zdających maturę z historii na poziomie rozszerzonym. Egzamin zaplanowano na 25 listopada 2022. W niektórych szkołach uczniowie pisali jednak maturę próbną dzień wcześniej. Z ich relacji wynika, że tematy wypracowania (ostatnie zadanie polega na napisaniu wypowiedzi argumentacyjnej) na maturze z historii w Formule 2023 to prawdopodobnie:

  • Temat pierwszy: Rola rzeki w powstawaniu cywilizacji na Bliskim Wschodzie. Odniesie się do innych czynników sprzyjających zakładaniu tam starożytnych miast
  • Temat drugi: Polska w okresie dzielnicowym. Napisz o jej rozwoju w tym czasie pod kątem gospodarczym i kulturalnym
  • Temat trzeci: Józef Stalin umożliwił Hitlerowi rozpoczęcie II wojny światowej. Odnieś się do postawionej tezy. Uwzględnij sytuację geopolityczną i współpracę ZSRR i III Rzeszy.

Matura próbna 2023 z Operonem. Gdzie szukać odpowiedzi?

Arkusze z matur próbnych opracowanych przez wydawnictwo Operon są dostępne tylko dla szkół, które wzięły udział w tej edycji egzaminów próbnych z wydawnictwem. Uczniowie niestety nie znajdą odpowiedzi do zadań w sieci.

Uwzględniając prośby nauczycieli i ich potrzeby zdecydowaliśmy o tym, by nie publikować arkuszy i kluczy odpowiedzi na stronie internetowej Operonu ani w innych serwisach – poinformowało Wydawnictwo Operon

Trwa głosowanie...

Który dodatkowy przedmiot zdajesz rozszerzony na maturze?

Próbna matura CKE planowana na grudzień 2022

CKE przygotowuje arkusze dla szkół, aby po raz kolejny uczniowie mogli sprawdzić się na testach diagnostycznych przed majowym egzaminem dojrzałości w nowej Formule 2023. Pierwsza matura próbna 2022 odbyła się we wrześniu. Kolejna edycja przypada na grudzień.

- Zainteresowane szkoły będą mogły przeprowadzić test diagnostyczny od 12 do 22 grudnia. Przeprowadzenie testu diagnostycznego jest dobrowolne. Jeżeli szkoła podejmie decyzję o przeprowadzeniu testu, proponujemy, aby odbył się w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego egzaminu, np. godzina rozpoczęcia pracy z arkuszem egzaminacyjnym, samodzielne rozwiązywanie zadań przez uczniów, zaznaczanie odpowiedzi na karcie odpowiedzi - informuje Marcin Smolik, dyrektor CKE.

Jak podkreśla dyrektor CKE, „test diagnostyczny do egzaminu maturalnego powinien być przeprowadzany wyłącznie w celu informacyjnym oraz zidentyfikowania wiadomości i umiejętności, które dany uczeń opanował już w stopniu zadowalającym oraz tych, które wymagają jeszcze doskonalenia”.

Matura w Formule 2023 - ważne informacje

Dla maturzystów, których obowiązuje matura w Formule 2023, ważne są terminy próbnych matur, harmonogram egzaminów majowych, ale także te daty, które dotyczą złożenia deklaracji dotyczącej wszystkich zdawanych na maturze przedmiotów. Ważne harmonogramy dla maturzystów to:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji