Matura próbna z języka angielskiego 24.11.2022. Arkusz maturalny wydawnictwa Operon. Odpowiedzi, wrażenia uczniów po próbnej maturze

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
24.11.2022 w wybranych szkołach uczniowie piszą maturę próbną z języka angielskiego lub niemieckiego opracowaną przez wydawnictwo Operon.
24.11.2022 w wybranych szkołach uczniowie piszą maturę próbną z języka angielskiego lub niemieckiego opracowaną przez wydawnictwo Operon. Przemyslaw Swiderski
Matura próbna organizowana przez wydawnictwo Operon odbywa się od 22 do 25 listopada 2022. W trzecim dniu tej edycji matur próbnych uczniowie pisali egzamin z języka angielskiego lub niemieckiego. Kolejne matury próbne organizowane przez CKE odbędą się w grudniu. Co zawierał arkusz maturalny próbnej matury z języka angielskiego? Gdzie uczniowie znajdą odpowiedzi do matury z Operonem? Wyjaśniamy oraz przypominamy wszystkie terminy i najważniejsze informacje o próbnych maturach 2023.

Spis treści

Matura próbna 2022/2023 z Operonem. Najważniejsze informacje

W próbnych maturach organizowanych przez wydawnictwo Operon biorą udział szkoły, które zgłosiły chęć udziału odpowiednio wcześniej. Zgłoszenia można było wysyłać od 23 sierpnia 2022 r. do 14 listopada 2022.

Wydawnictwo przygotowało arkusze próbne dla maturzystów, którzy w maju będą pisać egzamin dojrzałości w nowej Formule 2023 (IV klasy liceów ogólnokształcących), jak i dla tych, którzy zdają maturę w Formule 2015. Są to uczniowie, którzy byli absolwentami gimnazjum i ostatnie roczniki nauczane według programu obowiązującego do 2019 roku.

Wymagania do matur w różnych formułach są inne, dlatego arkusze w różnych szkołach, jak i czas pracy na daną maturę się różnią.

Harmonogram matur próbnych z Operonem:

 • 22.11 (wtorek) – język polski,
 • 23.11 (środa) – matematyka,
 • 24.11 (czwartek) – angielski i niemiecki,
 • 25.11 (piątek) przedmioty rozszerzone — biologia, chemia, fizyka, geografia, historia, informatyka i WOS.

Matura próbna 2023 z Operonem. Gdzie szukać odpowiedzi?

Arkusze z matur próbnych opracowanych przez wydawnictwo Operon są dostępne tylko dla szkół, które wzięły udział w tej edycji egzaminów próbnych z wydawnictwem. Uczniowie niestety nie znajdą odpowiedzi do zadań w sieci.

Uwzględniając prośby nauczycieli i ich potrzeby zdecydowaliśmy o tym, by nie publikować arkuszy i kluczy odpowiedzi na stronie internetowej Operonu ani w innych serwisach – poinformowało Wydawnictwo Operon

Matura próbna z języka angielskiego. Arkusze wydawnictwa Operon 2022

Wydawnictwo przygotowało arkusze zarówno dla maturzystów zdających tylko maturę podstawową, jak i rozszerzoną z języka angielskiego oraz języka niemieckiego.

Przypominamy, że matura z języka angielskiego dla absolwentów szkół podstawowych (obecnie IV klasy liceów) w Formule 2023 trwa 120 minut. Arkusz maturalny z języka obcego na poziomie podstawowym będzie zawierał zadanie sprawdzające wiedzę i umiejętności obejmujących wymagania egzaminacyjne. Arkusz będzie podzielony na sekcje dotyczące:

 • rozumienia ze słuchu,
 • rozumienia tekstów pisanych,
 • znajomości środków językowych,
 • wypowiedzi pisemnej. Na poziomie podstawowym jest to często e-mail lub wpis blogowy.

Zobacz, jak wyglądał arkusz z języka angielskiego (poziom podstawowy) na maturze próbnej we wrześniu 2022:

Arkusz testu diagnostycznego egzaminu maturalnego tzw. matura próbna, edycja wrześniowa. Arkusze i rozwiązania na kolejnych slajdach >>

Próbna matura 2023 z języka zakończyła się. Sprawdź arkusz C...

Matura próbna 2023 z języka angielskiego z Operonem. Tematy pracy pisemnej

 • Uczniowie, którzy pisali dziś maturę próbną z Operonem na poziomie podstawowym z języka angielskiego, w nowej Formule 2023 musieli napisać e-mail do kolegi dotyczący wyjazdu. Za zadanie można zdobyć 12 punktów.
 • Ci, którzy pisali próbną maturę w starej formule (uczniowie po gimnazjum), musieli przygotować wpis na bloga dotyczący zorganizowania imprezy niespodzianki. Za zadanie można było zdobyć 10 punktów.

Błąd na maturze z języka angielskiego z Operonem

Po przeczytaniu polecenia jednego z zadań polegającego na wypełnieniu luk w tekście uczniowie byli zdezorientowani. Tekst był w języku polskim, ale w zadaniu kazano uzupełnić zdania słowami po angielsku. Jak się okazuje, to błąd w poleceniu. Jedni uczniowie automatycznie wypełnili treść w języku polskim, aby zdania miały sens, inni postąpili zgodnie z instrukcją w poleceniu. W niektórych szkołach błąd wychwycili nauczyciele i poinformowali zdających, aby wypełnili tekst po polsku.

Czy matura próbna z języka angielskiego była trudna? Oto opinie uczniów 24.11.2022

Maturę z języka angielskiego uczniowie z reguły zdają dobrze. Chociaż dla niektórych języki obce stanowią wyzwanie, w porównaniu do egzaminów maturalnych z pozostałych przedmiotów, ten z języka angielskiego większość maturzystów lubi. W mediach społecznościowych tak opisują swoje wrażenia po egzaminie:

 • Mega easy to było!
 • Już po maturce. Było git!
 • Łatwiejszego angielskiego zrobić się nie dało...
 • Ten angielski to była bardzo miła odskocznia
 • Dajcie mi taki w maju
Trwa głosowanie...

Jak Ci poszła matura próbna z Operonem z języka angielskiego?

Próbna matura CKE planowana na grudzień 2022

CKE przygotowuje arkusze dla szkół, aby po raz kolejny uczniowie mogli sprawdzić się na testach diagnostycznych przed majowym egzaminem dojrzałości w nowej Formule 2023. Pierwsza matura próbna 2022 odbyła się we wrześniu. Kolejna edycja przypada na grudzień.

- Zainteresowane szkoły będą mogły przeprowadzić test diagnostyczny od 12 do 22 grudnia. Przeprowadzenie testu diagnostycznego jest dobrowolne. Jeżeli szkoła podejmie decyzję o przeprowadzeniu testu, proponujemy, aby odbył się w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego egzaminu, np. godzina rozpoczęcia pracy z arkuszem egzaminacyjnym, samodzielne rozwiązywanie zadań przez uczniów, zaznaczanie odpowiedzi na karcie odpowiedzi - informuje Marcin Smolik, dyrektor CKE.

Jak podkreśla dyrektor CKE, „test diagnostyczny do egzaminu maturalnego powinien być przeprowadzany wyłącznie w celu informacyjnym oraz zidentyfikowania wiadomości i umiejętności, które dany uczeń opanował już w stopniu zadowalającym oraz tych, które wymagają jeszcze doskonalenia”.

Matura w Formule 2023 - ważne informacje

Dla maturzystów, których obowiązuje matura w Formule 2023, ważne są terminy próbnych matur, harmonogram egzaminów majowych, ale także te daty, które dotyczą złożenia deklaracji dotyczącej wszystkich zdawanych na maturze przedmiotów. Ważne harmonogramy dla maturzystów to:

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji