Matura rozszerzona z filozofii 2022. Co pojawiło się na egzaminie? "Zadania nie były trudne"

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
pixabay/ morhamedufmg // Przemysław Świderski/Polska Press
Matura rozszerzona z filozofii rozpoczęła się 9 maja o godz. 14.00. Uczniowie na rozwiązanie wszystkich zadań mają 180 minut. Co było na egzaminie z filozofii? Czy matura była trudna? Które zadania zaskoczyły uczniów? W tym tekście znajdziecie arkusz egzaminacyjny do tegorocznej matury z filozofii, a także komentarze. Zapytaliśmy Krystiana Karcza – nauczyciela etyki – jak ocenia maturę z filozofii 2022.

Matura z filozofii na poziomie rozszerzonym. Arkusz CKE

W tym tekście o godz. 19.00 pojawił się arkusz egzaminacyjny z filozofii.

Matura z filozofii na poziomie rozszerzonym w opiniach uczniów

Egzamin maturalny z filozofii na poziomie rozszerzonym to jeden z rzadziej wybieranych przedmiotów dodatkowych. Rozpoczął się on 9 maja o godz. 14.00 i trwał 180 minut. Uczniowie, którzy zdecydowali się pisać to rozszerzenie podkreślają, że arkusz nie był zbyt trudny.

– To była ostatnia matura z filozofii dla absolwentów trzyletniego liceum i czteroletniego technikum. Charakteryzowało ją w szczególności to, że każdego roku podchodziło do niej stosunkowo niewielu maturzystów. Było to spowodowane tym, że filozofii do tej pory można było uczyć się w szkołach tylko na poziomie rozszerzonym. Niewiele szkół w skali całego kraju prowadziło rozszerzone zajęcia z filozofii. To oznacza, że często osoby piszące maturę musiały przygotowywać się do niej samodzielnie – komentuje Krystian Karcz, nauczyciel.

Co było na maturze z filozofii 2022? Zawsze najwięcej emocji wzbudza temat dłuższej pracy pisemnej. Tym razem zdający mieli do wyboru dwa tematy:

  • "Bycie prawdziwym jest czymś innym, niż bycie uważanym za prawdziwe. Nie ma żadnej sprzeczności w tym, że coś, co wszyscy uważają za fałszywe, jest prawdziwe". Gottlob Frege Czy zgadzasz się z tezą, że prawdziwość jest czymś innym niż bycie uważanym za prawdziwe? Rozważ problem, odwołując się do znanych ci stanowisk filozoficznych.
  • "W życiu nie chodzi o szczęście, lecz o dobre życie". Barbara Skarga. Czy dobre życie może być nieszczęśliwe, a złe - szczęśliwe? Rozważ problem, odwołując się do znanych ci stanowisk filozoficznych.

W arkuszu pojawiły się także fragmenty tekstów Platona, Tatarkiewicza i Husserla. Arkusz egzaminacyjny znajduje się tutaj.

– Tegoroczna matura z filozofii rozszerzonej wymagała podstawowej powtórki z epistemologii, ontologii i etyki. Zadania nie były trudne. Maturzyści, którzy przygotowali się sumiennie zapewne już zacierają ręce. Warto jednak zastanowić się nad poleceniami, które się tam pojawiły. Bardzo często sprawdzano rozumienie terminów, czy proszono o rekonstrukcję danego stanowiska. Warto rozważyć pojawienie się na kolejnych maturach z filozofii większej liczby zadań wymagających zastosowania wiedzy i umiejętności w sytuacjach nietypowych. Żałuję, że nie dano maturzyście więcej okazji do wyrażenia swojego stanowiska - szczególnie w zadaniach, gdzie pojawia się etyka... Ma taką szansę dopiero podczas wypracowania na końcu arkusza. CKE powinno zadać sobie (filozoficzne) pytanie. Dlaczego warto uczyć się filozofii. By lepiej rozumieć świat, czy świat filozofów? – zauważa Krystian Karcz.

Przypomnijmy, że matura z filozofii jest egzaminem dodatkowym, nie ma więc w jej przypadku tzw. progu zdawalności. Uczeń może otrzymać nawet 0 punktów za całą maturę, a i tak otrzyma świadectwo dojrzałości. Dobry wynik na maturze z filozofii może jednak otworzyć absolwentom drogę na wymarzone studia.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji