Matura rozszerzona z języka polskiego 2022 zakończyła się. Jakie były tematy wypracowań? Z tym musieli zmierzyć się maturzyści. Arkusz CKE

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Matura rozszerzona z języka polskiego 2022. Jakie były tematy wypracowań?
Matura rozszerzona z języka polskiego 2022. Jakie były tematy wypracowań? Karolina Misztal/ Polska Press
Matura z języka polskiego na poziomie rozszerzonym zakończyła się. Wciąż pojawiają się głosy uczniów na temat tego, co pojawiło się w arkuszu. Jakie były tematy wypracowań na maturze rozszerzonej z języka polskiego 2022? Z jakimi tekstami musieli zmierzyć się zdający? Wyjaśniamy.

Matura rozszerzona z polskiego 2022. Arkusz CKE. Teza i przykłady do tekstu

Matura rozszerzona z języka polskiego 2022 . Jakie były tematy wypracowań?

Na maturze rozszerzonej z języka polskiego uczniowie mają do wyboru dwa tematy. Pierwszy z nich opiera się na jednym tekście (np. krytycznoliterackim), praca ma przyjąć formę rozprawki problemowej. Z kolei w drugim temacie znajdują się dwa utwory (najczęściej wiersze) na podstawie których należy napisać interpretację porównawczą.

Trwa głosowanie...

Jak ci poszła matura z języka polskiego na poziomie rozszerzonym?

Jakie były tematy na maturze rozszerzonej z języka polskiego? Z relacji uczniów wynika, że najprawdopodobniej następujące:

  • Określ, jaki problem podejmuje Bogumiła Kaniewska w podanym tekście. Zajmij stanowisko wobec rozwiązania przyjętego przez autora, odwołując się do tego tekstu oraz innych tekstów kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 300 wyrazów. (tekst: "Doświadczenie historyczne w zapisie literackim" Bogumiła Kaniewska);
  • Dokonaj interpretacji porównawczej podanych utworów. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 300 wyrazów. (teksty: "Godzina tworzenia" Kazimierz Przerwa-Tetmajer, "Próbowałem sobie przypomnieć" Tadeusz Różewicz).

Przypomnijmy, że za ten egzamin można uzyskać maksymalnie 40 punktów. W przypadku przedmiotów dodatkowych nie obowiązuje tzw. próg zdawalności. Nie da się więc nie zdać matury rozszerzonej z języka polskiego, ale wysoki wynik na egzaminie może nam otworzyć drzwi na wiele kierunków humanistycznych.

Matura rozszerzona z polskiego była trudna czy łatwa?

Oprócz głosów pytających o to, co było na maturze rozszerzonej z polskiego pojawiają się także pierwsze opinie na temat poziomu trudności egzaminu. Uczniowie, jak zwykle, są podzieleni. Część osób zwraca uwagę na to, że matura z polskiego na poziomie rozszerzonym była bardzo prosta.

Pojawiają się jednak komentarze, że tematy wcale nie były tak oczywiste i przysporzyły sporo problemów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dyskusja o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Problem pielęgniarek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji