Matura w formule 2023. Zmiany na egzaminie. Harmonogram matur, nowe zasady i wymagania egzaminacyjne. Tak będzie wyglądała matura 2023

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Matura 2023 – harmonogram, zasady zdawania, najważniejsze zmiany w nowej maturze ustnej oraz pisemnej
Matura 2023 – harmonogram, zasady zdawania, najważniejsze zmiany w nowej maturze ustnej oraz pisemnej fot: Tomasz Czachorowski/Polska Press
Matura w formule 2023 odbędzie się już w maju. W tym roku szkolnym maturzyści zmierzą się z egzaminem dojrzałości przeprowadzanym na innych zasadach. W tym tekście znajdziecie najważniejsze informacje na temat egzaminów: harmonogram, zmiany oraz terminy złożenia deklaracji maturalnych. Opublikowano też arkusze pokazowe do nowej matury. 1 marca ogłoszono zmniejszenie liczby pytań jawnych na maturę, a 15 marca 2023 kolejne ułatwienia, ale na egzaminach pisemnych. Oto szczegóły zmian.

Spis treści

Matura ustna z ułatwieniami. Konferencja prasowa Przemysława Czarnka i Marcina Smolika i zmiany z 15 marca 2023

Liczba pytań jawnych została zmniejszona, będzie ich nie ponad 200, ale ponad 100. Pełna lista znajduje się na stronie cke.gov.pl>>

Zobacz aktualne jawne pytania na maturę 2023:

Aktualne jawne pytania na maturę 2023.

Pytania jawne na maturę ustną z polskiego 2023. Aktualne pyt...

Szef resortu edukacji już od jakiegoś czasu zapowiadał zmniejszenie wymagań na maturze ustnej. Mówił o mniejszczej liczbie zadań jawnych i możliwości wyboru. Ostatecznie wprowadzono tylko tę pierwszą zmianę.

Trwa głosowanie...

Co uważasz na temat zmniejszenia liczby pytań jawnych na maturze ustnej?

15 marca 2023 roku ogłoszono, że ułatwienia zostały wprowadzone na egzaminie pisemnym z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego. W przypadku języka polskiego uczeń będzie mógł popełnić więcej błędów językowych, ortograficznych i interpunkcyjnych i wciąż otrzymać sporo punktów za wypracowanie. Jeżeli tylko jedną lekturę w wypracowaniu uczeń wykorzysta funkcjonalnie, wciąż może liczyć na 8 punktów na 16 w kategorii kompetencje literackie i kulturowe.

Z czym uczniowie mają problemy na maturze? A z którymi zadaniami sobie dobrze radzą?

Kolejne zmiany na maturze 2023. CKE po przeanalizowaniu matu...

Matura 2023 na nowych zasadach. Konferencja ministra edukacji i szefa CKE. 26.01.23

Egzamin dojrzałości w nowej formule zbliża się wielkimi krokami. O szczegółach dotyczących matury 2023 mówili ministrowie Przemysław Czarnek i Dariusz Piontkowski oraz szef CKE Marcin Smolik w trakcie konferencji prasowej, która odbyła się w siedzibie MEiN 26 stycznia 2023 roku o godz. 13.00. Wyjaśniono, jak ma wyglądać egzamin w nowej formule.

Minister edukacji podkreślił, że wymagania egzaminacyjne zostały „zmniejszone o około 20-25 proc.”. Zaznaczył także, że w tym roku na pewno nastąpi powrót do egzaminu w formule ustnej, który nie podlega jednak zewnętrznej ocenie przez egzaminatorów CKE, ale przez nauczycieli, uczących w danej szkole.

– Po maturach próbnych widzimy, że uczniowie są dobrze przygotowani – mówił Przemysław Czarnek.

Z kolei Dariusz Piontkowski zaznaczył, że w tym roku równolegle odbywać się będzie matura w formule 2015 oraz 2023. Zapewnił, że znajdzie się odpowiednia liczba nauczycieli egzaminatorów przeszkolonych do sprawdzania i oceniania prac.

– Chcemy doprowadzić do wzrostu wynagrodzeń stawek egzaminatorów. Projekt rozporządzenia przewiduje kilkunastoprocentowe wzrosty wynagrodzeń – mówił wiceminister edukacji, zaznaczając, że chodzi o osoby sprawdzające egzaminy z języka polskiego oraz języka obcego nowożytnego.

Jednocześnie zapewnił, że uczniowie i nauczyciele już przez kilka lat byli przygotowywani do matury w nowej formule, dzięki szkoleniom i materiałom, które pojawiały się na stronie CKE.

Z kolei szef CKE podkreślił, że w 2023 roku wymagania egzaminacyjne zostały okrojone, nie tylko w przypadku matur obowiązkowych, ale także tzw. rozszerzeń. Odniósł się także do petycji polonistów ws. zmiany kryteriów egzaminacyjnych z języka polskiego. Zaznaczył, że odpowiedź do petycji jest właśnie przygotowywana i będzie obszerna. Ponadto mówił o tym, by na egzamin spojrzeć całościowo, a nie przez pryzmat „tylko wyrwanych z kontekstów kryteriów”.

– My rozumiemy obawy. Natomiast nie ma możliwości zmiany kryteriów na podstawie emocji czy strachu – podkreślił Marcin Smolik.

Matura 2023. Będzie trudniejsza?

W trakcie konferencji z udziałem ministra edukacji oraz dyrektora CKE, która odbyła się w lipcu 2022, mówiono o tym, czy matura 2023 będzie trudniejsza, czy łatwiejsza. Pierwszy raz do egzaminu przystąpią do absolwenci czteroletniego liceum. Jak podkreślił Marcin Smolik egzamin będzie przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych.

– Matura 2023 będzie trochę trudniejsza, niż ta dotychczasowa – mówił dyrektor CKE. – Warto pamiętać, że odbędzie się ona zarówno w części ustnej, jak i pisemnej. Jeżeli nic się nie zadzieje w kwestiach pandemicznych, to zostanie ona przeprowadzona w taki sposób, jak to zaplanowano.

Kiedy odbędą się matury 2023? Harmonogram egzaminów

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała pełny harmonogram matur 2023. Oto on:

4 maja 2023 (czwartek):

 • godz. 9.00 – język polski (poziom podstawowy),

5 maja 2023 (piątek):

 • godz. 9.00 – język angielski (poziom podstawowy),
 • godz. 14.00 – język francuski, język hiszpański, język rosyjski, język włoski, język niemiecki (poziom podstawowy).

8 maja 2023 (poniedziałek):

 • godz. 9.00 – matematyka (poziom podstawowy),
 • godz. 14.00 – język hiszpański (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny)

9 maja 2023 (wtorek):

 • godz. 9.00 – język angielski (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny),
 • godz. 14.00 – filozofia (poziom rozszerzony).

10 maja 2023 (środa):

 • godz. 9.00 – wiedza o społeczeństwie (poziom rozszerzony),
 • godz. 14.00 – język niemiecki (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny).

11 maja 2023 (czwartek):

 • godz. 9.00 – biologia (poziom rozszerzony),
 • godz. 14.00 – język rosyjski (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny).

12 maja 2023 (piątek):

 • godz. 9.00 – matematyka (poziom rozszerzony),
 • godz. 14.00 – język francuski (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny).

15 maja 2023 (poniedziałek):

 • godz. 9.00 – chemia (poziom rozszerzony),
 • Godz. 14.00 – historia muzyki (poziom rozszerzony).

16 maja 2023 (wtorek):

 • godz. 9.00 – geografia (poziom rozszerzony),
 • godz. 14.00 – język mniejszości narodowych (poziom podstawowy).

17 maja 2023 (środa):

 • godz. 9.00 – język polski (poziom rozszerzony),
 • godz. 14.00 – język mniejszości narodowych (poziom rozszerzony).

18 maja 2023 (czwartek):

 • godz. 9.00 – historia (poziom rozszerzony),
 • godz. 14.00 – język włoski (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny).

19 maja 2023 (piątek):

 • godz. 9.00 – fizyka (poziom rozszerzony),
 • godz. 14.00 – historia sztuki (poziom rozszerzony).

22 maja 2023 (poniedziałek):

 • godz. 9.00 – informatyka (poziom rozszerzony),
 • godz. 14.00 – język kaszubski, język łemkowski, język łaciński i kultura antyczna (poziom rozszerzony).

Kto będzie zdawał maturę 2023?

Do matury 2023 przystępować będą osoby, które uczęszczały do 8-klasowej szkoły podstawowej, a następnie do 4-klasowego liceum, ale nie tylko oni. Oto osoby, które będą zdawały egzamin dojrzałości w nowej formule:

 • Absolwenci 4-letniego liceum ogólnokształcącego,
 • Absolwenci ponadpodstawowej szkoły średniej (sprzed 2005 roku),
 • Osoby, które ukończyły szkołę średnią za granicą (bez uprawnień na studia).

Jak będzie wyglądała matura w 2023 roku?

Przez długi czas trwały dyskusje na temat tego, jak ma wyglądać matura 2023. Początkowo egzamin miał być trudniejszych, jednak z uwagi na pandemię mówiło się o obniżeniu wymagań egzaminacyjnych.

– To będzie trudniejsza matura niż tegoroczna – tłumaczył Przemysław Czarnek na antenie radia RMF FM. – Natomiast nie tak trudna, jak była zakładana na początku, kiedy jeszcze nie wiedzieliśmy, że będzie COVID-19. Matura 2023 roku jest nową maturą dla tych, którzy są w systemie 8+4, czyli bez gimnazjów, i jest maturą bardziej wymagającą i będzie bardziej wymagającą, ale nie aż tak bardzo, jak byśmy to planowali bez Covid-19.

Warto zapoznać się z informatorami do nowej matury. Na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej opublikowano dokładne informacje na temat matury 2023. Znajdują się one na stronie CKE.

Matura 2023 z języka polskiego. Te zmiany zajdą na egzaminie

Bazując na materiałach publikowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną i Okręgową Komisję Egzaminacyjną, poniżej przedstawiamy nową formułę matury.

Matura 2023 z języka polskiego na poziomie podstawowym będzie się różniła od matury 2022. Oto najważniejsze zmiany:

 • czas na rozwiązanie zadań maturalnych będzie wynosił 240 minut (dotychczas wynosił on 170 minut),
 • uczeń otrzyma dwa arkusze (dotychczas był tylko jeden),
 • arkusz nr 1 to część testowa podzielona na zagadnienia o nazwie „Język polski w użyciu. Test” oraz „Test historycznoliteracki” (maksymalna liczba punktów za rozwiązanie tej części to 25)
 • w arkuszu nr 2 uczniowie musieliby zmierzyć się z wypracowaniem, a więc stworzyć wypowiedź argumentacyjną, za którą mogą uzyskać 35 punktów.

Zmiany zajdą także na rozszerzonej maturze z języka polskiego. Dotychczas uczniowie mieli 180 minut, by stworzyć wypowiedź argumentacyjną lub dokonać interpretacji porównawczej dwóch tekstów literackich i za swoją pracę mogli uzyskać 40 punktów.

Na maturze 2023 czas zostanie zwiększony do 210 minut. Maksymalnie będzie można zdobyć 35 punktów. Uczniowie w tym czasie muszą napisać wypracowanie na jeden z dwóch tematów, odwołując się do elementów zawartych w poleceniu (np. lektury obowiązkowej, wybranego kontekstu, tekstów z dwóch różnych epok).

Czy w 2023 roku będzie matura ustna?

Sporo osób zastanawia się, czy po dwuletniej przerwie powrócą matury ustne. Okazuje się, że tak. Będą one wyglądać nieco inaczej.

Na stronie CKE można znaleźć filmy z przykładowymi nagraniami z egzaminu ustnego w formule 2023. Warto się z nimi zapoznać. Na maturze ustnej 2023 z języka polskiego uczniowie będą losować zestaw egzaminacyjny, składający się z dwóch zadań. Pierwsze dotyczy lektury obowiązkowej (są to pytania jawne), a drugie innych tekstów kultury (literackich, ikonicznych czy językowych).

Dalsza część egzaminu wygląda podobnie, jak na maturze od 2015 roku, a więc: zdający przygotowuje się do wypowiedzi (15 minut), wygłasza wypowiedź monologową (10 minut), a na koniec odpowiada na pytania zadawane przez egzaminatorów (5 minut).

Arkusze pokazowe na maturę 2023

Przygotowując się do egzaminu w formule 2023 warto przejrzeć arkusze pokazowe, ale także próbne matury CKE – z września oraz z grudnia. To doskonała okazja, by zapoznać się z zadaniami, czasem pracy, a także całą nową formułą egzaminu.

Poniżej znajdują się przydatne linki, związane z maturą 2023, które warto przejrzeć:

 1. Pokazowe arkusze maturalne znajdują się na stronie CKE.
 2. Centralna Komisja Egzaminacyjna: materiały dodatkowe (część ustna egzaminu z języka polskiego, materiały informacyjno-szkoleniowe dla nauczycieli) – wkrótce w zakładce będzie pojawiało się więcej materiałów.
 3. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie – omówienie formuły matur, zasady zdawania.
 4. Jawne zadania egzaminacyjne w części ustnej matury 2023 z języka polskiego (lista).
 5. Informatory o egzaminie maturalnym od roku szkolnego 2022/2023 przygotowane przez CKE.

Ucz się i pracuj wszędzie tam, gdzie Ci wygodnie!

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jak dogadać się z dorastającym nastolatkiem?

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Już niedługo matura będzie po ukraińsku. Pytania dotyczyć będą Bandery i UPA a każdy będzie musiał mieć tęczową opaskę.
G
Gość
ta matura to kpina. te dzieciaki zostały rok temu poinformowane , że zmienia im się lektury na maturę. ktoś wie z ilu lektur obecnie zdawano maturę z polskiego? z 8. nie , nie pomyliłam się. z 8. A w roku następnym? z ponad 50.

jeśli nauczycieli mówią , że polski jest nie do zdania dla większości to o co chodzi? chcą z naszych dzieci zrobić roboli? bez matur? to szaleńcy ci ludzie. to niszczyciele. jestem przerażona.
G
Gość
Po co wydłużanie czasu trwania egzaminu? Mam nadzieję że będzie się to wiązało z ukróceniem tzw. wydłużeń na podstawie zaświadczeń lekarskich bo w ostatnich latach dochodziło już do takich patologii, że niemal połowa zdających miała wydłużenia, co rodzi podejrzenie że duża część przedstawianych zaświadczeń lekarskich była lipna.

A tak w ogóle to utrudnianie egzaminu w roku wyborczym to niezły samobój dla władzy...
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji
Dodaj ogłoszenie