Matura z języka polskiego na poziomie rozszerzonym za nami. Mamy pierwsze komentarze i opinię polonisty. Czy egzamin był wyzwaniem?

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Matura 2022: egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym wymagał umiejętności pisania rozprawki oraz interpretacji porównawczej. Jak poszło maturzystom? Czy tematy były trudne? Sprawdź arkusz CKE i komentarze
Matura 2022: egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym wymagał umiejętności pisania rozprawki oraz interpretacji porównawczej. Jak poszło maturzystom? Czy tematy były trudne? Sprawdź arkusz CKE i komentarze Przemysław Świderski/Polska Press
Matura 2022 z języka polskiego na poziomie rozszerzonym to wybór prawie 64 tys. tegorocznych absolwentów! Z jakimi tematami musieli się zmierzyć 10 maja 2022? Jak oceniają egzamin maturalny z języka polskiego uczniowie i nauczyciele? Zobacz komentarze na temat matury, sprawdź jak wyglądał arkusz 2022 i dowiedz się, kiedy będą oficjalne wyniki z matur.

Spis treści

Matura 2022: język polski. Jak wyglądał egzamin maturalny z polskiego na poziomie rozszerzonym 10 maja 2022?

Maturę polskiego na poziomie rozszerzonym zdawało w tym roku ok. 69 tys. osób, w tym ok. 64 tys. tegorocznych absolwentów szkół. Maturzyści mieli 3 godziny na pracę. Jak im poszło?

W tym materiale 10 maja 2022 po godzinie 14 opublikowaliśmy arkusz egzaminacyjny z języka polskiego poziom rozszerzony i omówienie. Zobacz:

Egzamin na poziomie rozszerzonym z języka polskiego polegał na napisaniu pracy pisemnej na jeden z zaproponowanych tematów. Jeden z nich wymaga znajomości wypowiedzi argumentacyjnej. Drugi temat polegał na interpretacji porównawczej wierszy. W zeszłym roku było to porównanie wierszy K.B. Baczyńskiego i Wisławy Szymborskiej o tym samym tytule „Labirynt”. Czytaj dalej i poznaj tegoroczne tematy.

Jakie tematy były na maturze z języka polskiego 10 maja 2022? Czy poziom rozszerzony był wymagający?

W tym roku na maturze tematy brzmiały następująco:

  • Określ, jaki problem podejmuje Bogumiła Kaniewska w podanym tekście. Zajmij stanowisko wobec rozwiązania przyjętego przez autora, odwołując się do tego tekstu oraz innych tekstów kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 300 wyrazów. (tekst: "Doświadczenie historyczne w zapisie literackim" Bogumiła Kaniewska);
  • Dokonaj interpretacji porównawczej podanych utworów. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 300 wyrazów. (teksty: "Godzina tworzenia" Kazimierz Przerwa-Tetmajer, "Próbowałem sobie przypomnieć" Tadeusz Różewicz.

Matura z języka polskiego: nie było źle? Maturzyści dyskutują w sieci o tematach maturalnych z poziomu rozszerzonego

Chociaż rozprawka stanowi większe wyzwanie dla maturzystów, to właśnie ta forma wypowiedzi pisemnej jest najczęstszym wyborem na maturze m.in. ze względu na możliwość analizy ciekawego tematu, wykorzystania własnych przemyśleń i większą elastyczność niż analiza porównawcza.

W internecie nie brakuje jednak wypowiedzi maturzystów, którzy zdecydowali się na temat drugi.

Największym wyzwaniem wydaje się być dla zdających odpowiednie postawienie tezy w rozprawce.

Zdania są podzielone, ale większość maturzystów chyba jest zadowolona ze swojej pracy, o czym świadczą zachwyty na Twitterze:

  • CKE Kocham Was za ten rozszerzony polski!;
  • Ale świetny był ten rozszerzony polski, trafił w mój kanon czytelnictwa;
  • Polski był tak spoko, że nie wierze xD.

Matura 2022 z języka polskiego na poziomie rozszerzonym okiem nauczyciela

Kadra pedagogiczna, która pracuje z licealistami przed maturą dobrze zna swoich uczniów i wie, co może stanowić dla nich problem, a także, na co powinni zwrócić uwagę podczas pracy. Według polonisty z LO, który od lat przygotowuje uczniów do matury, szczególnie temat interpretacji wiersza nie powinien być dużym wyzwaniem.

- Tegoroczne teksty do interpretacji swoim poziomem trudności nie powinny zaskoczyć uczniów, którzy ćwiczyli i pracowali nad arkuszami maturalnymi z ubiegłych lat. W szkole średniej zarówno dekadencki Tetmajer, jak i nihilistyczny Tadeusz Różewicz są twórcami, których poezje uczniowie znają. Tym razem wybrano motyw tworzenia poezji, poszukiwań natchnienia i tego, czy poezja jest w stanie nazywać rzeczywistość w odpowiedni sposób. Jeżeli uczniowie skupią się na merytorycznej i formalnej analizie wierszy, wyniki egzaminu powinny ich zadowolić – komentuje polonista z LO w Wolsztynie

Pierwszy temat natomiast pozwalał na sporą dowolność w wyborze tekstów literackich, a kluczem do sukcesu było ich umiejętne opisanie w kontekście zgody lub nie, ze stanowiskiem Bogumiła Kaniewska, autorki przytoczonego tekstu.

Tekst Bogumiły Kaniewskiej traktuje o sposobach utrwalania i zapisywania historii na kartach literatury. Każde dzieło literackie jest zapisem indywidualnych przeżyć i okoliczności historycznych, które wpisują się w pamięć zbiorową danych ludzi. Kontekstem do rozważań autorki mogą być właściwie wszystkie książki, jednak należy z nich wyłuskać elementy historyczne i umiejętnie je opisać. – komentuje polonista z LO w Wolsztynie

To potwierdza opinie uczniów, którzy w większości oceniają maturę z języka polskiego na poziomie rozszerzonym za łatwą i prostszą niż poziom podstawowy.

Trwa głosowanie...

Jak ci poszła matura z języka polskiego na poziomie rozszerzonym?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niezdana matura to nie koniec świata. Sprawdź kiedy poprawka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji