Matura z języka ukraińskiego niebawem stanie się faktem? Ukraiński jako język obcy nowożytny do wyboru dla zdających już w 2026 roku?

Magdalena Konczal
PAP
Matura z języka ukraińskiego jako język obcy nowożytny ma być przeprowadzona po raz pierwszy w 2026 roku.
Matura z języka ukraińskiego jako język obcy nowożytny ma być przeprowadzona po raz pierwszy w 2026 roku. Tomasz Czachorowski/Polska Press
Matura z języka ukraińskiego – taka propozycja padła w projekcie nowelizacji rozporządzenia ws. egzaminu maturalnego. Kiedy język ukraiński pojawi się na maturze? Ta możliwość miałaby obowiązywać od roku szkolnego 2025/2026. Pomysł jest motywowany napływem do Polski obywateli z Ukrainy, a tym samym większym zainteresowaniem językiem i kulturą tego kraju.

Spis treści

Matura z języka ukraińskiego wkrótce stanie się faktem?

Obecnie w grupie języków obcych nowożytnych, jakie można zdawać na maturze, są: język angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski i język włoski. Zgodnie z projektem rozporządzenia grupa ta ma zostać rozszerzona od roku szkolnego 2025/2026 o język ukraiński.

– Szeroki napływ do Polski obywateli Ukrainy w związku z działaniami wojennymi na terytorium tego państwa może mieć wpływ na większe zainteresowanie Polaków tym krajem, jego językiem i kulturą. Mając na uwadze powyższe, proponuje się umożliwienie wyboru języka ukraińskiego jako języka obcego nowożytnego zdawanego na egzaminie maturalnymmożna przeczytać w uzasadnieniu do projektów nowelizacji.

Zaznaczono również, że „zakres dostępnych języków obcych nowożytnych, z których jest przeprowadzany egzamin maturalny, ukształtował się w trakcie dotychczasowej praktyki egzaminacyjnej, na podstawie powszechności wyborów dokonywanych przez absolwentów”.

Język ukraiński na maturze wśród języków obcych nowożytnych

Obecnie matura z języka ukraińskiego jako przedmiotu obowiązkowego w części ustnej i pisemnej jest przeprowadzana jako egzamin z języka mniejszości narodowej. Przystępują do niego absolwenci szkół lub oddziałów z językiem nauczania mniejszości narodowej, w których zajęcia były prowadzone w tym języku.

Takie osoby mogą zdawać na egzaminie maturalnym przedmioty w języku polskim lub w języku danej mniejszości narodowej. Wyjątkiem jest jedynie przedmiot język polski i treści dotyczące historii i geografii Polski – można je zdawać tylko w języku polskim. Ponadto absolwent szkoły lub oddziału z nauczaniem języka danej mniejszości narodowej nie może wybrać języka tej mniejszości narodowej na maturze z języka obcego nowożytnego jako przedmiotu obowiązkowego. Może jednak wybrać go jako tzw. rozszerzenie (egzamin z przedmiotów dodatkowych).

Kiedy język ukraiński pojawi się na maturze?

Od roku szkolnego 2025/2026 proponowana zmiana umożliwi przystępowanie do egzaminu maturalnego z języka ukraińskiego jako języka obcego nowożytnego wszystkim absolwentom, a więc zarówno tym, którzy są obywatelami Ukrainy, jak i obywatelami Polski. Wyjątkiem są absolwenci szkół lub oddziałów z językiem nauczania mniejszości narodowej ukraińskiej. Oni mają obowiązek przystąpić do egzaminu z języka mniejszości jako przedmiotu obowiązkowego.

Pierwszy egzamin z języka ukraińskiego jako języka obcego nowożytnego może odbyć się dopiero w roku szkolnym 2025/2026. Dlaczego?

W projekcie przypomniano, że Centralna Komisja Egzaminacyjna ma obowiązek opracowania i ogłoszenia informatora do egzaminu maturalnego z każdego przedmiotu (zawierającego m.in. przykładowe zadania, jakie mogą wystąpić na egzaminie) nie później niż do 1 września roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym jest przeprowadzany egzamin maturalny, czyli na dwa lata przed terminem przeprowadzenia tego egzaminu po raz pierwszy.

Ponadto konieczne jest przygotowanie materiałów na szkolenia dla kandydatów na egzaminatorów w zakresie egzaminu maturalnego z języka ukraińskiego, przeprowadzenie szkoleń i utworzenie ewidencji egzaminatorów z tego przedmiotu oraz przygotowanie materiałów egzaminacyjnych.

Nowelizacje rozporządzeń mają wejść w życie 1 września 2023 r., aby Centralna Komisja Egzaminacyjna mogła się wywiązać z tych obowiązków.

Matura obecnie. Jak wygląda?

Obecnie maturzysta musi obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i z języka obcego nowożytnego i do jednego pisemnego egzaminu z przedmiotu do wyboru, zdawanego na poziomie rozszerzonym (chętni będą mogli przystąpić do większej liczby egzaminów, maksymalnie do pięciu takich egzaminów). Obowiązkowe są też dwa egzaminy ustne: z języka polskiego i z języka obcego nowożytnego.

Osoby ze szkół dla mniejszości narodowych (białoruskiej, litewskiej i ukraińskiej) muszą przystąpić także do dwóch egzaminów z języka ojczystego: egzaminu pisemnego (obligatoryjnego na poziomie podstawowym, chętni mogą zdawać także na rozszerzonym) i do ustnego.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji