Matura z WF-u? Jest petycja do MEiN w tej sprawie. Minister sportu: „Bardzo ciekawa inicjatywa”. Jak miałaby wyglądać matura z WF-u?

Magdalena Konczal
Pojawił się pomysł na wprowadzenie egzaminu z dodatkowego przedmiotu: wychowania fizycznego. Jak miałaby wyglądać matura z WF-u?
Pojawił się pomysł na wprowadzenie egzaminu z dodatkowego przedmiotu: wychowania fizycznego. Jak miałaby wyglądać matura z WF-u? Anna Kaczmarz / Polska Press/ zdjęcie ilustracyjne
Wychowanie fizyczne w szkołach traktowane jest zazwyczaj jako przedmiot drugorzędny i mniej znaczący. Pojawił się jednak pomysł, by zorganizować maturę z WF-u, co – jak twierdzą pomysłodawcy tej idei – miałoby nadać wyższą rangę zajęciom sportowym w szkołach. Zbierane są w tej sprawie głosy pod petycją, która ma zostać wysłana do ministra edukacji. Czy naprawdę WF może stać się przedmiotem egzaminacyjnym? A jeśli tak, to na jakich zasadach?

Spis treści

Petycja ws. wprowadzenia matury z WF-u. Pomysł na zachęcenie uczniów do aktywności?

Sport to ważny element życia każdego młodego człowieka. W dzisiejszych czasach potrzebujemy go bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia problemy z otyłością i nadwagą ma aż 10 proc. dzieci na świecie. Narodowy Fundusz Zdrowia wskazuje z kolei, że nadmiar zbędnych kilogramów występuje u 31 proc. chłopców i 20 proc. dziewczynek*.

Inicjatorzy akcji „Matura z WF-u” podkreślają, że według najnowszych badań polskie dzieci tyją najszybciej w Europie.

– Na ten stan rzeczy składa się wiele czynników, ale kto, jeśli nie szkoła powinna zadbać o kształtowanie zdrowych postaw i nawyków młodych ludzi w Polsce? Tymczasem wychowanie fizyczne systemowo traktowane jest jak przedmiot drugiej kategorii, mniej ważny niż pozostałe przedmioty szkolne. A same zajęcia często raczej zniechęcają, niż zachęcają młodzież do sportu, nie mówiąc już o przekazywaniu przydatnej wiedzy i umiejętności. Nie dziwi więc fakt, że sami uczniowie nie przykładają do niego należytej wagi – czytamy w petycji skierowanej do ministra edukacji w sprawie wprowadzenia egzaminu dojrzałości z WF-u.

Obecnie petycję podpisało niespełna 25 tys. osób, a pomysł, by wprowadzić maturę z wychowania fizycznego, promują m.in. znani sportowcy.

Jak miałaby wyglądać matura z WF-u? Pytania o dwutakt i źródło błonnika

Organizatorzy akcji oprócz petycji zamieścili także fragment przykładowego arkusza maturalnego z wychowania fizycznego. Uczniowie mieliby m.in. odpowiedzieć, co jest źródłem błonnika w diecie i czym jest tętno maksymalne, a także, w jakiej dyscyplinie występuje dwutakt. Tak wyglądałaby matura z WF-u w części teoretycznej.

A co z praktyką? Tu uczeń musiałby się wykazać w różnych dyscyplinach, takich jak lekkoatletyka, piłka siatkowa, koszykówka, piłka ręczna, np. wykonać start niski z bloków startowych czy prawidłowo kozłować piłką ze zmianą kierunków.

– Wychowanie fizyczne to nie tylko ruch i aktywność. To także wiedza, umiejętności i zdrowe nawyki, które przełożą się na długość i lepszą jakość życia. A dla niektórych, kto wie – być może zawodowa przyszłość – argumentują inicjatorzy akcji i zaznaczają, że matura z WF-u powinna być jednym z przedmiotów dodatkowych na egzaminie dojrzałości.

Matura z WF-u? Minister sportu jest na tak

Pomysł związany z wprowadzeniem matury z WF-u był dyskutowany w przestrzeni publicznej. Dotarł także do ministra sportu, Kamila Bortniczuka, który stwierdził, że jest to „bardzo ciekawa inicjatywa”.

– To jest pomysł, który wpisuje się w (...) zamysł, aby z zajęć wychowania fizycznego uczynić zajęcia absolutnie poważne i nadać im odpowiednią wagę – mówił PAP minister sportu.

Dodał także, że sam pomysł wydaje mu się niepozbawionym sensu, a rozpoczęcie dyskusji na ten temat uważa za wartościowe.

– Minister Czarnek, też po spełnieniu pewnych konkretnych warunków, jest na tak – mówił Kamil Bortniczuk.

Warto przypomnieć, że w kontekście wychowania fizycznego wciąż pojawia się problem wydawania dzieciom przez lekarzy zwolnień długoterminowych (np. rocznych) w momencie, gdy nie zawsze jest to koniecznie. Początkowo miało temu zapobiec wprowadzenie obowiązku uzyskania zwolnienia od lekarza specjalisty, zamiast od lekarza rodzinnego. Ten pomysł ostatecznie nie wszedł w życie.

Co młodym ludziom daje aktywność fizyczna?

Nie ulega wątpliwości, że zajęcia sportowe dają młodemu człowiekowi wiele korzyści. To przede wszystkim zdrowie, ale także inne ważne dla rozwoju elementy.

– Zajęcia sportowe wspomagają rozwój psychomotoryczny – mówił w rozmowie ze Strefą Edukacji Piotr Zajdel, wieloletni trener i wuefista. – Dziecko uczy się pracy, systematyczności, radzenia sobie ze stresem, a także współpracy w grupie. Tego typu zajęcia wyrabiają u dzieci pewność siebie i wiarę we własne siły.

Czy jednak możliwość zdawania matury z WF-u sprawiłaby, że uczniowie chętniej będą uczestniczyć w lekcjach wychowania fizycznego? I czy rzeczywiście ten pomysł doczeka się realizacji? Na odpowiedzi przyjdzie nam jeszcze poczekać.

Źródła:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

j
j
i jeszcze może co??? proponuje z malowania paznokci lub farbowania włosów. Z prowadzenia konta na portalach społecznościowych też może być, a najlepszy pomysł to może z języka wulgaryzmów, jakimi posługuje się młodzież pod szkołą.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji