Spis treści
4 tysiące maturzystów poprosiło o wgląd do pracy
W tym roku egzaminy maturalne rozpoczęły się 7 maja o godzinie 9:00. To wtedy maturzyści podeszli do egzaminu z języka polskiego. Wyniki matur otrzymali 9 lipca po godzinie 8:30. Wówczas okazało się, czy młodzi będą mieli szansę na dostanie się na wymarzony kierunek studiów. Nie wszyscy jednak byli z nich zadowoleni, a część zdecydowała się poprosić o wgląd do swojej pracy.
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Poznaniu podała, że do tej pory wolę obejrzenia swojej matury zgłosiło około 4 tysiące maturzystów, łącznie do egzaminów podchodziło około 47 tysięcy zdających. Na porównanie z poprzednimi latami będziemy musieli jednak poczekać.
- Na tym etapie nie prowadzimy porównań z latami poprzednimi. Dane statystyczne zbieramy w określonych terminach – pierwsze zestawienie w połowie sierpnia, następne w listopadzie. Jednak miarodajne porównanie możliwe jest po zakończeniu procesu wglądów - podaje Marcjanna Klessa, dyrektorka Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu.
Najwięcej próśb było z biologii - 1484, chemii - 1196, matematyki na poziomie podstawowym - 1190 i języka polskiego podstawowego - 1169.
Jak zobaczyć swoją pracę maturalną i odwołać się od wyników?
Prawo do wglądu ma każdy zdający w terminie do 6 miesięcy od dnia ogłoszenia wyników, czyli do 9 stycznia 2025 roku. Maturzysta musi złożyć wniosek o wgląd do pracy przez ZIU, czyli Zintegrowany Interfejs Użytkownika czy pocztę tradycyjną na adres Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej (ul. Gronowa 22, 61-655 Poznań). Wglądy dostępne są tylko w formie stacjonarnej w IX Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Warzywnej 24.
Jeśli liczba punktów według maturzysty wymaga weryfikacji, można złożyć kolejny wniosek.
- Każdy absolwent w terminie 2 dni roboczych po przeprowadzonym wglądzie może złożyć wiosek o weryfikację sumy punktów, w którym zgłasza zastrzeżenia, jeżeli jego zdaniem dane zadanie lub jego element nie zostały właściwie ocenione, tzn. niezgodnie z zasadami oceniania. Swoje zastrzeżenia absolwent jest zobowiązany uzasadnić - informuje Marcjanna Klessa.
Robi się to za pośrednictwem poczty elektronicznej ([email protected]) lub tradycyjnej. O wyniku absolwent informowany jest pisemnie w przeciągu 14 dni. Jeżeli wynik zostanie podwyższony, świadectwo dojrzałości zostanie wymienione przez OKE po tym jak maturzysta zwróci "stare" w ciągu kilku dni.
Istnieje jeszcze jedna ścieżka odwołania.
- Jeżeli absolwent nie zgadza się z wynikiem weryfikacji przekazanej przez OKE po rozpatrzeniu wniosku, może złożyć odwołanie do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego - dodaje dyrektorka OKE.
Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]
Wspomnienia Polaków związane z powrotem do szkoły - sonda
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?