MEiN: wpłynęły wnioski o dopuszczenie trzech podręczników do historii i teraźniejszości

PAP
PAP
pixabay.com
Dotychczas wpłynęły wnioski o dopuszczenie do użytku szkolnego trzech podręczników do historii i teraźniejszości. Podręcznik wydawnictwa Biały Kruk został już dopuszczony, do podręcznika WSiP wyznaczono recenzentów, a do podręcznika Wydawnictwa SOP Oświatowiec Toruń trwa ich wyznaczanie - podało MEiN.

Historia i teraźniejszość to nowy przedmiot szkolny; będzie wprowadzany w szkołach ponadpodstawowych od roku szkolnego 2022/2023.

Aby przygotowana przez autora i wydawnictwo książka stała się podręcznikiem, musi ją do użytku szkolnego dopuścić Ministerstwo Edukacji i Nauki. Procedura jest wieloetapowa. Tak zwany prototyp podręcznika jest wysyłany do MEiN, które wyznacza trzech recenzentów (dwóch wydających opinie merytoryczne i jednego – opinię językową). Każdy z nich po otrzymaniu tekstu podręcznika ma 30 dni na sporządzenie opinii. Mogą one być pozytywne, pozytywne warunkowo i negatywne. Procedura kończy się otrzymaniem numeru dopuszczenia.

"Na dziś (12 lipca) wpłynęły do MEiN trzy wnioski o dopuszczenie do użytku szkolnego podręcznika do HiT" - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa Ministerstwa Edukacji i Nauki Adrianna Całus.

Podała, że 12 maja 2022 r. wpłynął pierwszy wniosek. Był to wniosek Wydawnictwa Biały Kruk Sp. z o.o. Podręcznik pn. "Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945-1979" autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego został dopuszczony 1 lipca do użytku szkolnego i wpisany do wykazu podręczników pod nr 1145/1/2022.

Drugi wniosek - jak podała Całus - 22 czerwca 2022 r. złożyły Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne Spółka Akcyjna. Tytuł podręcznika brzmi: "Historia i teraźniejszość. Podręczniki. Liceum i technikum. Część 1.". Autorami są Izabella Modzelewska-Rysak, Leszek Rysak, Karol Wilczyński i Adama Cisek. "11 lipca br. zostali wyznaczeni rzeczoznawcy do sporządzenia opinii merytoryczno-dydaktycznych i opinii językowej o podręczniku" - przekazała rzeczniczka MEiN.

Podała, że trzeci wniosek złożyło 5 lipca 2022 r. Wydawnictwo SOP Oświatowiec Toruń Sp. z o.o. Tytuł podręcznika brzmi: "Historia i teraźniejszość. Podręcznik dla szkoły branżowej I stopnia". Podręcznik jest autorstwa Joanny Niszcz i Stanisława Zająca. "W tym przypadku jesteśmy w trakcie wyznaczenia rzeczoznawców" - przekazała Całus.

Historia i teraźniejszość wprowadzona będzie w szkołach ponadpodstawowych w miejsce przedmiotu wiedza o społeczeństwie, nauczanego w zakresie podstawowym. Od 1 września 2022 r. HiT będzie nauczany w klasie I liceum ogólnokształcącego, technikum i branżowej szkoły I stopnia. Docelowo nauczana będzie w liceum ogólnokształcącym w klasie I i II, w technikum w klasie I, II i III, a w branżowej szkole I stopnia w klasie I. HiT obejmuje zagadnienia z zakresu wiedzy o społeczeństwie i zagadnienia z historii najnowszej od 1945 r. do 2015 r.

"Mamy w Polsce pluralizm, demokrację, nikomu nic nie narzucamy" – powiedział w poniedziałek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek pytany w TVP Info o podręczniki do historii i teraźniejszości. W ubiegłym tygodniu wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski, pytany w Sejmie o podręcznik do HiT, przypomniał, że zgodnie z polskim prawem to nauczyciel decyduje o tym, jaki podręcznik wybiera do nauczania danego przedmiotu i czy w ogóle chce używać podręcznika w trakcie przekazywania wiedzy. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ ktl/

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: MEiN: wpłynęły wnioski o dopuszczenie trzech podręczników do historii i teraźniejszości - Portal i.pl

Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji