Spis treści
Wyjazdy na zielone szkoły dla uczniów z terenów powodzi
Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło wsparcie dla dzieci i młodzieży z obszarów dotkniętych przez powódź. Jednym z elementów pomocy jest organizacja wypoczynku i zajęć w bezpiecznym środowisku. System, który został uruchomiony przez ministerstwo, ma usprawnić koordynowanie wyjazdów na takie „zielone szkoły” dzięki współpracy różnych instytucji.
Ministra Edukacji Barbara Nowacka podała, że „pierwsze dzieci już jadą" i zapewniła, że „program będzie trwał tak długo, jak będzie potrzebny" i będą mogły z niego skorzystać wszystkie dzieci, które go potrzebują.
– Nie chciałabym dzielić dzieci, szukać kryteriów, kto może, kto nie może (...) Chciałabym, żeby była pewność, że tak długo, jak program będzie potrzebny dla dzieci z powodzi, ten program będzie funkcjonował – mówiła.
Jak zgłosić się na zieloną szkołę?
Placówki, które ucierpiały w wyniku powodzi, mogą zgłaszać zapotrzebowanie na organizację takich pobytów dla swoich uczniów poprzez ankietę dostępną w Strefie Pracownika Systemu Informacji Oświatowej (SIO). Ankieta pozwala określić potrzeby każdej z placówek i odpowiednio zorganizować wyjazd.
Działania w imieniu Ministerstwa Edukacji Narodowej koordynuje Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE). Na stronie internetowej fundacji stworzono bazę ofert wypoczynku oraz zajęć, które są dostępne zarówno ze strony instytucji publicznych, jak i prywatnych. W ten sposób możliwe będzie skierowanie pomocy do uczniów najbardziej potrzebujących wsparcia. Ważnym celem jest zapewnienie dzieciom i młodzieży bezpiecznego oraz przyjaznego miejsca w trudnym dla nich czasie. Ministerstwo działa we współpracy z partnerami, w tym Ministerstwem Sportu i Turystyki, Ministerstwem Infrastruktury oraz PKP Intercity.
Zaproszenie do współpracy
Ministerstwo zachęca do włączenia się w organizację „zielonych szkół” samorządy i inne instytucje. Wyjazdy uczniów będą realizowane zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 25 maja 2018 r. dotyczącymi organizacji turystyki szkolnej.
Szefowa MEN podaje, że samorządy się zgłaszają i oferują pomoc, często robią to po prostu telefonicznie. Wszystkie proponowane miejsca są sprawdzane, tzn. czy samorząd, który deklaruje, że chętnie przyjmie młodzież, zapewnia właściwe warunki, wyżywienie, noclegi, czy można tam dotrzeć z pomocą psychologiczną. W akcję włączyło się także PKP, oferując bezpłatne przejazdy.
Działania te są wspierane przez kuratorów oświaty, którzy będą nadzorować bezpieczeństwo uczestników. Dodatkowo, dla dzieci, młodzieży, rodziców oraz nauczycieli z terenów dotkniętych powodzią dostępna jest pomoc psychologiczna pod numerem telefonu: 22 347 48 97.
Źródło: PAP
Powiedz nam, co o tym myślisz i zostaw komentarz.
Szanujemy każde zdanie i zachęcamy do dyskusji. Pamiętaj tylko, żeby nikogo nie obrażać!
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.
Obserwuj StrefaEdukacji.pl!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?