Spis treści
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Dlaczego obchodzimy go 21 lutego?
Na datę obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego wybrany został 21 lutego. Chodziło upamiętnienie wydarzenia 1952 r., kiedy to w Dhace (Bangladesz) doszło do demonstracji, a następnie zamordowania pięciu studentów, domagających się uznania ich języka ojczystego – bengalskiego – za jeden z dwóch urzędowych języków ówczesnego państwa Pakistan. Święto ustanowiono w 1999 r., a rok później obchodzono je po raz pierwszy.
Dzień Języka Ojczystego ma zwracać uwagę na wagę zachowania różnorodności językowej świata, ponieważ wymieranie języków przybrało niepokojące tempo. Co dwa, trzy tygodnie znika bezpowrotnie jeden język, a wraz z nim całe jego bogactwo kulturowe.
Hasło tegorocznego Dnia Języka Ojczystego: „Edukacja wielojęzyczna – konieczność transformacji edukacji”
Temat tegorocznych obchodów to „Edukacja wielojęzyczna – konieczność transformacji edukacji”. Na stronie UNESCO wskazano, że „wielojęzyczne i wielokulturowe społeczeństwa istnieją dzięki swoim językom, które przekazują i zachowują tradycyjną wiedzę i kultury w sposób zrównoważony”.
UNESCO zwraca uwagę także na to, że różnorodność kulturowa jest zagrożona. „Coraz więcej języków zanika” – zaznaczono.
15 najczęstszych błędów językowych w internecie. Zazwyczaj m...
– W skali globalnej 40 procent populacji nie ma dostępu do edukacji w języku, którym mówi lub który rozumie. Niemniej jednak w dziedzinie edukacji wielojęzycznej dokonuje się postęp, wraz z rosnącym zrozumieniem jej znaczenia, zwłaszcza we wczesnej edukacji, oraz większym zaangażowaniem w jej rozwój w życiu publicznym – czytamy na stronie UNESCO.
Jak świętuje się Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego na świecie?
W ramach wydarzenia organizowanego przez UNESCO 21 lutego w Paryżu odbędzie się analiza i debata na temat potencjału wielojęzyczności w zakresie przekształcania edukacji z perspektywy uczenia się przez całe życie i w różnych kontekstach.
Dyskusje będą toczyć się wokół trzech powiązanych ze sobą tematów:
- „Wzmocnienie edukacji wielojęzycznej jako elementu koniecznych przekształceń edukacji, począwszy od etapu edukacji wczesnoszkolnej, poprzez wszystkie kolejne”;
- „Wspieranie nauki poprzez edukację wielojęzyczną i wielojęzyczność w naszych szybko zmieniających się kontekstach globalnych oraz w sytuacjach kryzysowych, w tym w sytuacjach nadzwyczajnych”;
- „Rewitalizacja języków, które zanikają lub są zagrożone wyginięciem”.
Na stronie Polskiego Komitetu ds. UNESCO oceniono, że „problemy te zdają się być szczególnie palące w odniesieniu do języków rdzennych, których liczba znacząco zmniejsza się z roku na rok i które w wielu przypadkach istnieją wyłącznie w formie ustnej, dlatego znikają bezpowrotnie wraz z ostatnim przedstawicielem niewielkiej społeczności lokalnej, która się danym językiem posługiwała”.
Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło lata 2022-2032 Międzynarodową Dekadą Języków Rdzennych, aby zwrócić uwagę na krytyczny status wielu języków rdzennych na świecie i zachęcić do działań na rzecz ich zachowania, rewitalizacji i promocji.
Dekada, której UNESCO jest międzynarodowym koordynatorem z ramienia ONZ, ma na celu m.in. zapewnienie prawa ludności rdzennej do zachowania i promowania swoich języków oraz włączenie aspektów różnorodności językowej i wielojęzyczności do głównego nurtu działań na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Edukacja wielojęzyczna
UNESCO definiuje edukację wielojęzyczną jako „wykorzystywanie dwóch lub większej liczby języków jako narzędzi uczenia się i zdobywania wiedzy”. Termin „edukacja wielojęzyczna” powstał w 1999 r. dla określenia zjawiska posługiwania się co najmniej trzema językami w procesie edukacji: rodzimym dialektem (językiem społeczności lokalnej), językiem ojczystym oraz językami komunikacji międzynarodowej.
Dwa pierwsze mają decydujące znaczenie w edukacji, natomiast języki obce niezbędne są dla zrozumienia problemów globalnych, pełnią więc ważną rolę w dorastaniu człowieka do globalnego obywatelstwa.
Jak obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w naszym kraju? Podobnie jak w latach ubiegłych, 21 lutego Rada Języka Polskiego, we współpracy z prezydentem Poznania, organizuje debatę. W tym roku będzie ona zatytułowaną w tym roku „Język a wojna”.
Źródło:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Dorota Gardias rozebrała się do naga przed obiektywem. Wygląda jak bogini! [zdjęcia]
- Tak w młodości wyglądała Magda Gessler. Była prawdziwą pięknością [zdjęcia]
- Popularna aktorka odsłania kulisy romansu z żonatym mężczyzną. Odważne wyznanie
- Znana dziennikarka nie wytrzymała. "Tym razem sprawę oddaję prawnikowi"
Polecane oferty
kup teraz

Lenovo Laptop Thinkbook 14 G2 Itl 14"/i5/16GB/512GB/Win11 (20VD01FHPB)
DARMOWA DOSTAWA ! - lenovo Laptop ThinkBook 14 G2 …
kup teraz

Asus Notebook B3402FEA-EC1658RS i5 1135G7 8/256/14/w10 P
Laptop biznesowy ASUS ExpertBook B3402FEAASUS Expe…
kup teraz

Asus Notebook B3402FEA-LE1659WS i5 1135G7 8/256/14/w11 H
Laptop biznesowy ASUS ExpertBook B3402FEAASUS Expe…
kup teraz

Lenovo ThinkPad T16 16"/i7/32GB/1TB/Win11 (21BV006YPB)
Typ NotebookModelThinkPad T16 Gen 1Rodzina proceso…
kup teraz

Microsoft Surface Laptop 5 15"/i7/8GB/256GB/W11H Czarny (RFB-00034)
Zawrotna szybkość i wyrafinowany styl - Surface La…
kup teraz

Lenovo ThinkPad T16 G1 16"/i7/16GB/512GB/Win11 (21BV0078PB)
T16 G1 i7-1260P 16G 512G W11P 3YP...
Jak dogadać się z dorastającym nastolatkiem?