Spis treści
Historia Dnia Kropki
Początek tej historii ma miejsce w 2003 roku, kiedy to do amerykańskich księgarni trafiła książka pt. „Kropka”. To historia Vashti, która na lekcji plastyki dochodzi do wniosku, że niczego nie potrafi. Wszystkie dzieci stworzyły piękne prace, a ona jedna nie potrafiła wymyślić nic interesującego. Z pomocą przyszła nauczycielka, która zachęciła ją do działania: Postaw tu kropkę i zobaczymy, co się stanie.
I z tą jedną kropką wszystko się zmieniło. To początek drogi Vashti. Dzięki nauczycielce dziewczynka rozpoczęła piękną podróż w poszukiwaniu swoich talentów. Słowa nauczycielki pomogły dziewczynce przełamać się i postawić tę pierwszą kropkę.
Od tamtej pory kropka z opowiadania Petera H. Reynoldsa stała się symbolem kreatywności i inspirowania, a Międzynarodowy Dzień Kropki świętowany jest w szkołach i przedszkolach na całym świecie.
Przeczytaj też: Gdy trzeba wybrać trójkę klasową, chowają się pod stół. Później mają najwięcej do powiedzenia
W każdym z nas jest talent
Międzynarodowy Dzień Kropki to okazja do rozmowy o talentach i umiejętnościach. To czas, w którym możemy skupić się na małych i dużych umiejętnościach naszych dzieci. Zwróćmy uwagę na to, że w każdym drzemie jakiś talent. Szkoły są pełne nieśmiałych, niepewnych siebie i zagubionych dzieci.
Często z ust młodych ludzi słyszymy: Jestem do niczego, nic nie potrafię, niczego nie umiem zrobić dobrze.
Nie pozwólmy na to, by dzieci w to uwierzyły. Niech Międzynarodowy Dzień Kropki będzie dniem zmiany. Dniem, w którym skupimy się na rzeczach, w których nas uczniowie są dobrzy, a także na tym, by mogli odnaleźć rzeczy, które polubią, których wykonywanie będzie sprawiało im radość.
– Zaczęliśmy od rozmowy o tym, czym są talenty. Dzieciaki podawały przykłady dziedzin życia, w których można się takowym talentem popisać (nie wszystkie były standardowe, okazało się bowiem, że można być uzdolnionym np. w spaniu do popołudnia 😉 ) - opisywała Dzień Kropki w swojej klasie, Joanna Krzemińska, autorka bloga Zakręcony Belfer.
Jak świętować Dzień Kropki w szkole?
Pomysłów na obchodzenie Międzynarodowego Dnia Kropki w szkołach jest w sieci naprawdę wiele. W święto kreatywności pozwólmy również nauczycielom na kreatywność i znalezienie swojego pomysłu na przeprowadzenie lekcji tego dnia.
Propozycje kreatywnych działań w Dniu Kropki:
- Tworzenie opowiadań inspirowanych kropką: na podstawie opowiadania „Kropka” Petera H. Reynoldsa uczniowie mogą napisać krótkie historie o swoich odkryciach talentów lub pokonaniu własnych ograniczeń. Mogą zacząć od symbolicznej kropki – zdania lub wyrazu, wokół którego rozwijają swoją opowieść.
- Analiza tekstów literackich związanych z kreatywnością: można pracować z tekstami literackimi, które mówią o odkrywaniu siebie i swoich umiejętności, np. fragmenty książek o dojrzewaniu bohaterów. Uczniowie mogą szukać w nich kropki – symbolu przełomowego momentu w życiu postaci.
- Kropkowe figury geometryczne: uczniowie mogą tworzyć obrazy z kropek, które przy okazji będą układały się w figury geometryczne.
- Gra językowa „Znajdź swoją kropkę”: uczniowie dostają kartki z zapisanymi słowami, a ich zadaniem jest znalezienie słów pokrewnych lub związanych z nimi na tablicy pełnej kropek. Każda kropka może kryć inne słowo do uzupełnienia.
Zwróćmy uwagę na to, by uświadomić dzieciom, jakie istnieją na świecie talenty. Niech i oni opowiedzą o utalentowanych ludziach, których znają, historiach, które słyszeli. Pozwólmy dzieciom zaprezentować swoje umiejętności. Doceńmy ich tego dnia, niech będzie to wesoły czas, w którym każdy będzie mógł poczuć się wyróżniony i ważny.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?