Międzynarodowy Dzień Kropki, czyli święto kreatywności. Jak świętować Dzień Kropki w szkole?

Magdalena Ignaciuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Międzynarodowy Dzień Kropki (International Dot Day) obchodzimy 15 września. Choć często skupiamy się na kolorowych strojach w kropki, nie o strój tego dnia chodzi. To święto kreatywności, dzień, w którym skupiamy się na rozwoju swoich talentów, pasji. Tego dnia nauczyciele angażują dzieci w zajęcia, które pomogą im odkryć mocne strony i dadzą im odwagę, by powiedzieć o tym światu. Jak Międzynarodowy Dzień Kropki świętowany jest w Polsce?

Spis treści

Historia Dnia Kropki

Początek tej historii ma miejsce w 2003 roku, kiedy to do amerykańskich księgarni trafiła książka pt. „Kropka”. To historia Vashti, która na lekcji plastyki dochodzi do wniosku, że niczego nie potrafi. Wszystkie dzieci stworzyły piękne prace, a ona jedna nie potrafiła wymyślić nic interesującego. Z pomocą przyszła nauczycielka, która zachęciła ją do działania: Postaw tu kropkę i zobaczymy, co się stanie.

15 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kropki. Co to za święto?
15 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kropki. Co to za święto? freepik.com

I z tą jedną kropką wszystko się zmieniło. To początek drogi Vashti. Dzięki nauczycielce dziewczynka rozpoczęła piękną podróż w poszukiwaniu swoich talentów. Słowa nauczycielki pomogły dziewczynce przełamać się i postawić tę pierwszą kropkę.

Od tamtej pory kropka z opowiadania Petera H. Reynoldsa stała się symbolem kreatywności i inspirowania, a Międzynarodowy Dzień Kropki świętowany jest w szkołach i przedszkolach na całym świecie.

Przeczytaj też: Gdy trzeba wybrać trójkę klasową, chowają się pod stół. Później mają najwięcej do powiedzenia

W każdym z nas jest talent

Międzynarodowy Dzień Kropki to okazja do rozmowy o talentach i umiejętnościach. To czas, w którym możemy skupić się na małych i dużych umiejętnościach naszych dzieci. Zwróćmy uwagę na to, że w każdym drzemie jakiś talent. Szkoły są pełne nieśmiałych, niepewnych siebie i zagubionych dzieci.

Często z ust młodych ludzi słyszymy: Jestem do niczego, nic nie potrafię, niczego nie umiem zrobić dobrze.

Nie pozwólmy na to, by dzieci w to uwierzyły. Niech Międzynarodowy Dzień Kropki będzie dniem zmiany. Dniem, w którym skupimy się na rzeczach, w których nas uczniowie są dobrzy, a także na tym, by mogli odnaleźć rzeczy, które polubią, których wykonywanie będzie sprawiało im radość.

– Zaczęliśmy od rozmowy o tym, czym są talenty. Dzieciaki podawały przykłady dziedzin życia, w których można się takowym talentem popisać (nie wszystkie były standardowe, okazało się bowiem, że można być uzdolnionym np. w spaniu do popołudnia 😉 ) - opisywała Dzień Kropki w swojej klasie, Joanna Krzemińska, autorka bloga Zakręcony Belfer.

Jak świętować Dzień Kropki w szkole?

Pomysłów na obchodzenie Międzynarodowego Dnia Kropki w szkołach jest w sieci naprawdę wiele. W święto kreatywności pozwólmy również nauczycielom na kreatywność i znalezienie swojego pomysłu na przeprowadzenie lekcji tego dnia.

Propozycje kreatywnych działań w Dniu Kropki:

  • Tworzenie opowiadań inspirowanych kropką: na podstawie opowiadania „Kropka” Petera H. Reynoldsa uczniowie mogą napisać krótkie historie o swoich odkryciach talentów lub pokonaniu własnych ograniczeń. Mogą zacząć od symbolicznej kropki – zdania lub wyrazu, wokół którego rozwijają swoją opowieść.
  • Analiza tekstów literackich związanych z kreatywnością: można pracować z tekstami literackimi, które mówią o odkrywaniu siebie i swoich umiejętności, np. fragmenty książek o dojrzewaniu bohaterów. Uczniowie mogą szukać w nich kropki – symbolu przełomowego momentu w życiu postaci.
  • Kropkowe figury geometryczne: uczniowie mogą tworzyć obrazy z kropek, które przy okazji będą układały się w figury geometryczne.
  • Gra językowa „Znajdź swoją kropkę”: uczniowie dostają kartki z zapisanymi słowami, a ich zadaniem jest znalezienie słów pokrewnych lub związanych z nimi na tablicy pełnej kropek. Każda kropka może kryć inne słowo do uzupełnienia.

Zwróćmy uwagę na to, by uświadomić dzieciom, jakie istnieją na świecie talenty. Niech i oni opowiedzą o utalentowanych ludziach, których znają, historiach, które słyszeli. Pozwólmy dzieciom zaprezentować swoje umiejętności. Doceńmy ich tego dnia, niech będzie to wesoły czas, w którym każdy będzie mógł poczuć się wyróżniony i ważny.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji