Miesiąc do matury 2023! Który przedmiot jest najczęstszym wyborem maturzystów? Ponad 1000 uczniów udzieliło odpowiedzi

Barbara Wesoła
Jakie przedmioty są najchętniej wy przez maturzystów, jako dodatkowe na maturze? Na jakim poziomie młodzież będzie zdawać maturę z języka polskiego, matematyki i języka obcego? Ponad 1000 uczniów odpowiedziało na pytania dotyczące matury 2023 i planów na przyszłość
Jakie przedmioty są najchętniej wy przez maturzystów, jako dodatkowe na maturze? Na jakim poziomie młodzież będzie zdawać maturę z języka polskiego, matematyki i języka obcego? Ponad 1000 uczniów odpowiedziało na pytania dotyczące matury 2023 i planów na przyszłość fot. Krzysztof Łokaj/Polska Press
Matura 2023 odbędzie się w maju. Do egzaminów pozostało już mniej niż dwa miesiące. Maturzyści jeszcze do 7 lutego mogli zmienić zdanie co do zdawanych na egzaminie przedmiotów. To, jakie przedmioty wpisali wypełniając deklarację maturalną, ma znaczenie przy rekrutacji na uczelnie. Jakie studia interesują dziś młodych ludzi? Który przedmiot będzie zdawała największa liczba maturzystów? Ponad 1000 osób wzięło udział w ankiecie VULCAN. Poznaj plany tegorocznych maturzystów.

Spis treści

Przedmioty obowiązkowe i dodatkowe na maturze

Język polski, język obcy i matematyka to obowiązkowe przedmioty, do których musi podejść każdy zdający egzamin dojrzałości w 2023 roku. Zobacz, na jakim poziomie uczniowie klas maturalnych, którzy wzięli udział w badaniu, zdecydowali się zdawać poszczególne przedmioty:

Oprócz tego maturzysta musi wybrać jeden przedmiot na poziomie rozszerzonym. Może to być rozszerzenie przedmiotu obowiązkowego, np. język angielskiego lub przedmiot, który pokrywa się z profilem klasy w szkole ponadpodstawowej np. uczeń klasy biologiczno-chemicznej wybiera rozszerzoną biologię. Jeszcze inni decydują się zdawać taki przedmiot, który umożliwia wzięcie udziału w rekrutacji na wymarzony kierunek studiów, np. fizyka w przypadku chęci studiowania astronomii.

Najczęściej wybierany przedmiot na maturze

Deklaracje maturalne uczniowie mogli zmieniać i składać jeszcze do 7 lutego, więc na oficjalne dane ogólnopolskie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej trzeba jeszcze poczekać.

Jednak na podstawie przeprowadzonego przez firmę VULCAN wśród użytkowników aplikacji dziennnik UONET+ badania, wiemy jakie przedmioty uczniowie klas maturalnych wybierali najczęściej. Oto co zdecydowali się zdawać na poziomie rozszerzonym:

  • biologia – 24 proc. zapytanych uczniów,
  • geografia – powyżej 21 proc. ankietowanych,
  • chemia – ponad 17 proc. badanych.

Z pozostałych wysoko uplasowały się także:

  • fizyka,
  • WOS
  • i historia.

Uczniowie decydują się najczęściej na takie przedmioty, które są uwzględniane w rekrutacjach na wiele kierunków, dzięki czemu mogą wybierać spośród różnych ofert uczelni.

Podpowiadamy, czym się kierować wybierając studia, jakie kierunki są popularne oraz które przedmioty należy zdawać na maturze, aby dostać się na wymarzone studia. Zapraszamy do galerii.

Co warto studiować i jakie przedmioty zdawać na maturze? Pod...

Jaka uczelnia po maturze?

Wyniki ankiety wskazują, że po zdaniu matury uczniowie wybierają następujące typy uczelni:

  • Uniwersytet – ponad 34 proc. ankietowanych,
  • Politechnika – wybierze ponad 18 proc. badanych.

Studiować, czy nie studiować?

Spora część absolwentów, bo ponad 26 proc. jeszcze nie podjęła decyzji o dalszej karierze, a ponad 12 proc. ankietowanych nie zamierza studiować.

Takie wybory maturzystów 2023 mogą być związane z dynamicznym rynkiem pracy, który wprowadza dodatkową niepewność w decyzje dotyczące kariery. Należy pamiętać, że uczniowie mogą wybrać alternatywne ścieżki kariery, takie jak kursy i szkolenia, staże lub bezpośrednie wejście na rynek pracy.

Nie wszyscy uczniowie klas maturalnych wiedzą już, czy podejmą naukę na studiach. Ci, którzy o tym myślą, w większości decydują się na kontynuowanie
Nie wszyscy uczniowie klas maturalnych wiedzą już, czy podejmą naukę na studiach. Ci, którzy o tym myślą, w większości decydują się na kontynuowanie edukacji na uniwersytetach.

z raportu Vulcan

W każdym przypadku decyzja o tym, czy studiować, czy też nie, jest indywidualna i powinna być dokonana na podstawie własnych potrzeb, zainteresowań i możliwości. Sporą popularnością cieszy się tzw. gap year, podczas którego młodzież podróżuje, podejmuje pracę, wolontariat i dopiero doprecyzowuje swoje dalsze plany.

Młodzi chcą być elastyczni

Rynek pracy szybko się zmienia. Możliwe, że z czasem konieczne stanie się ciągłe zdobywanie nowych kwalifikacji i elastyczność w zakresie zmiany zawodu czy nawet branży. Młodzi ludzie wiedzą, że już teraz muszą podejmować decyzje, które umożliwią im późniejszą modyfikację planu drogi zawodowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy nieświadomi zagrożeń związanych z AI

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji