Spis treści
Przedmioty obowiązkowe i dodatkowe na maturze
Język polski, język obcy i matematyka to obowiązkowe przedmioty, do których musi podejść każdy zdający egzamin dojrzałości w 2023 roku. Zobacz, na jakim poziomie uczniowie klas maturalnych, którzy wzięli udział w badaniu, zdecydowali się zdawać poszczególne przedmioty:
Oprócz tego maturzysta musi wybrać jeden przedmiot na poziomie rozszerzonym. Może to być rozszerzenie przedmiotu obowiązkowego, np. język angielskiego lub przedmiot, który pokrywa się z profilem klasy w szkole ponadpodstawowej np. uczeń klasy biologiczno-chemicznej wybiera rozszerzoną biologię. Jeszcze inni decydują się zdawać taki przedmiot, który umożliwia wzięcie udziału w rekrutacji na wymarzony kierunek studiów, np. fizyka w przypadku chęci studiowania astronomii.
Najczęściej wybierany przedmiot na maturze
Deklaracje maturalne uczniowie mogli zmieniać i składać jeszcze do 7 lutego, więc na oficjalne dane ogólnopolskie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej trzeba jeszcze poczekać.
Jednak na podstawie przeprowadzonego przez firmę VULCAN wśród użytkowników aplikacji dziennnik UONET+ badania, wiemy jakie przedmioty uczniowie klas maturalnych wybierali najczęściej. Oto co zdecydowali się zdawać na poziomie rozszerzonym:
- biologia – 24 proc. zapytanych uczniów,
- geografia – powyżej 21 proc. ankietowanych,
- chemia – ponad 17 proc. badanych.
Z pozostałych wysoko uplasowały się także:
- fizyka,
- WOS
- i historia.
Uczniowie decydują się najczęściej na takie przedmioty, które są uwzględniane w rekrutacjach na wiele kierunków, dzięki czemu mogą wybierać spośród różnych ofert uczelni.
Jaka uczelnia po maturze?
Wyniki ankiety wskazują, że po zdaniu matury uczniowie wybierają następujące typy uczelni:
- Uniwersytet – ponad 34 proc. ankietowanych,
- Politechnika – wybierze ponad 18 proc. badanych.
Studiować, czy nie studiować?
Spora część absolwentów, bo ponad 26 proc. jeszcze nie podjęła decyzji o dalszej karierze, a ponad 12 proc. ankietowanych nie zamierza studiować.
Takie wybory maturzystów 2023 mogą być związane z dynamicznym rynkiem pracy, który wprowadza dodatkową niepewność w decyzje dotyczące kariery. Należy pamiętać, że uczniowie mogą wybrać alternatywne ścieżki kariery, takie jak kursy i szkolenia, staże lub bezpośrednie wejście na rynek pracy.
W każdym przypadku decyzja o tym, czy studiować, czy też nie, jest indywidualna i powinna być dokonana na podstawie własnych potrzeb, zainteresowań i możliwości. Sporą popularnością cieszy się tzw. gap year, podczas którego młodzież podróżuje, podejmuje pracę, wolontariat i dopiero doprecyzowuje swoje dalsze plany.
Młodzi chcą być elastyczni
Rynek pracy szybko się zmienia. Możliwe, że z czasem konieczne stanie się ciągłe zdobywanie nowych kwalifikacji i elastyczność w zakresie zmiany zawodu czy nawet branży. Młodzi ludzie wiedzą, że już teraz muszą podejmować decyzje, które umożliwią im późniejszą modyfikację planu drogi zawodowej.
Polacy nieświadomi zagrożeń związanych z AI
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?