Minister edukacji komentuje nadchodzące zmiany w oświacie na inauguracji roku szkolnego 2024/2025

Magdalena Ignaciuk
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
– Projekt podstawy programowej nowego przedmiotu edukacja obywatelska jest przygotowany – poinformowała w poniedziałek, 2 września, minister edukacji Barbara Nowacka. – Prawie gotowy jest też projekt podstawy edukacji zdrowotnej – dodała.

Spis treści

Ogólnopolska inauguracja roku szkolnego 2024/2025

Szefowa MEN uczestniczyła w ogólnopolskiej inauguracji nowego roku szkolnego 2024/2025 w Zespole Szkół Technicznych w Mielcu w woj. podkarpackim. Na konferencji prasowej po uroczystości mówiła o zmianach w oświacie.

Przypomniała m.in., że uczniowie rozpoczynający w tym roku naukę w klasach I szkół ponadpodstawowych nie będą już mieli przedmiotu historia i teraźniejszość, za to od przyszłego roku w II klasach będą mieli przedmiot edukacja obywatelska.

– W najbliższych tygodniach będą prekonsultacje i konsultacje dotyczące podstawy programowej z tego przedmiotu. Ona jest już przygotowana. W zupełnie inny sposób podchodzi do tego, w jaki sposób młodzież zdobywa wiedzę – powiedziała Nowacka. Wyjaśniła, że chodzi o kompetencje i powiązania między przedmiotami.

Przypomniała też, że w 2025 r. do szkół wejdzie jeszcze jeden nowy przedmiot – edukacja zdrowotna. „Podstawy programowe też już są prawie gotowe i dokładnie opierają się na tej samej filozofii – postawienie na kompetencje i powiązania między przedmiotami” – poinformowała.

Dodała, że te dwa przedmioty traktuje jako „jaskółki zmian przygotowywanej reformy”, która wkroczy do szkół w 2026 r. Nacisk będzie położony na wiedzę praktyczną, powiązania między przedmiotami i blokami tematycznymi oraz kompetencje młodego człowieka.

Nowacka poinformowała także, że w czwartek widziała przygotowane przez nauczycieli praktyków i aktywistów „postulaty do ustawy o rzeczniku praw uczniowskich”. – Konsultacje też ruszą niedługo. Mam nadzieję, że najbliższych miesiącach również ta ustawa będzie konsultowana – zaznaczyła.

Przeczytaj też: Co dalej z podwyżkami? Zabiegamy o jak najwięcej dla nauczycieli

Wiemy już, ilu uczniów z Ukrainy dołączy do polskich szkół?

Na konferencji Nowacka pytana była również m.in. o to, ilu uczniów z Ukrainy rozpocznie w tym roku naukę w polskich szkołach w związku z wprowadzeniem dla nich obowiązku nauki.

– Były dane, które mówiły o 60 tys. Były dane, które mówiły o 120 tys. Pojawiały się też jeszcze bardziej zawyżone dane. Z naszych obserwacji, szacunków i rozmów z samorządami wynika, że to jest na ten moment skala około 30-40 tys. (...) uczniów, którzy wejdą do systemu, co będzie również bardzo widoczne w świadczeniach 800 plus – odpowiedziała Nowacka.

Z danych resortu edukacji na czerwiec 2024 r., wynika, że w polskim systemie edukacji na koniec roku szkolnego 2023/2024 było 183,9 tys. dzieci i młodzieży z Ukrainy, którzy przybyli po wybuchu wojny w 2022 r., w tym 154,3 tys. w szkołach, a 29,6 tys. w przedszkolach i punktach przedszkolnych.

Od 1 września 2024 r. mieszkające w Polsce dzieci z Ukrainy zostają objęte obowiązkiem edukacji w polskiej szkole, czyli rocznym przygotowaniem przedszkolnym w tzw. zerówce, obowiązkiem szkolnym w szkole podstawowej i obowiązkiem nauki w szkołach ponadpodstawowych.

Rodziny z Ukrainy będą mogły otrzymać świadczenie rodzinne 800 plus i świadczenie Dobry Start, pod warunkiem że ich dzieci będą uczęszczać do polskiej szkoły. Od tej zasady wprowadzono jeden wyjątek: w roku szkolnym 2024/2025 uczniowie uczący się w klasie programowo najwyższej w szkole funkcjonującej w ukraińskim systemie oświaty nie będą objęci obowiązkiem uczęszczania do polskich szkół. Mogą dokończyć edukację w formule online.

Jest szansa dla młodych nauczycieli?

Na konferencji minister Nowacka była również pytana, jak zamierza zachęcić młodych nauczycieli do pozostania w zawodzie.

Jak przypomniała szefowa MEN, młodzi nauczyciele otrzymali w tym roku 33-procentową podwyżkę. – Mam też takie głosy, bardzo liczne, od młodych nauczycieli (…), że dla nich bardzo ważna jest autonomia, ważne jest poczucie tego, że nauczyciel może czuć się w szkole swobodny w realizowaniu podstawy programowej. Myślę, że to ten oddech wolności, to zrzucenie kagańca, wyrzucenie partyjniactwa ze szkół też przyczynia się do tego, że coraz więcej ludzi chce pracować w szkołach – zaznaczyła. Szefowa MEN zapowiedziała, że będzie chciała położyć nacisk na kształcenie nauczycieli, tak żeby podnosili swoje kompetencje i kwalifikacje.

Nowacka podkreśliła również, że liczy na dobrą współpracę ze środowiskiem nauczycieli, aby wspólnie poprawiać sytuację w polskich szkołach.

Gorąco wokół zmian w organizacji lekcji religii

Skomentowała również protest ponad 50 osób, które zgromadziły się przed budynkiem mieleckiej szkoły, w której Nowacka zainaugurowała rok szkolny 2024/2025. Trzymali oni transparenty m.in. „My chcemy Boga w książce, w szkole”, „Mówimy STOP polityce Tuska”. Jak przypomniała Nowacka, kiedy obejmowała urząd, zapowiedziała odpolitycznienie szkoły i kuratorium.

– Daje nauczycielkom i nauczycielom prawo do decydowania o tym, w jaki sposób uczą, jakie zajęcia dodatkowe prowadzone są z młodzieżą. Jest mi niezmiernie przykro, że następują próby upolitycznienia szkoły przez różnego rodzaju organizacje, pana Rydzyka i osoby z Episkopatu. Szkoła nie jest miejscem do urządzenia politycznych wieców i manifestacji – podkreśliła szefowa MEN.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji