Spis treści
Ogólnopolska inauguracja roku szkolnego 2024/2025
Szefowa MEN uczestniczyła w ogólnopolskiej inauguracji nowego roku szkolnego 2024/2025 w Zespole Szkół Technicznych w Mielcu w woj. podkarpackim. Na konferencji prasowej po uroczystości mówiła o zmianach w oświacie.
Przypomniała m.in., że uczniowie rozpoczynający w tym roku naukę w klasach I szkół ponadpodstawowych nie będą już mieli przedmiotu historia i teraźniejszość, za to od przyszłego roku w II klasach będą mieli przedmiot edukacja obywatelska.
– W najbliższych tygodniach będą prekonsultacje i konsultacje dotyczące podstawy programowej z tego przedmiotu. Ona jest już przygotowana. W zupełnie inny sposób podchodzi do tego, w jaki sposób młodzież zdobywa wiedzę – powiedziała Nowacka. Wyjaśniła, że chodzi o kompetencje i powiązania między przedmiotami.
Przypomniała też, że w 2025 r. do szkół wejdzie jeszcze jeden nowy przedmiot – edukacja zdrowotna. „Podstawy programowe też już są prawie gotowe i dokładnie opierają się na tej samej filozofii – postawienie na kompetencje i powiązania między przedmiotami” – poinformowała.
Dodała, że te dwa przedmioty traktuje jako „jaskółki zmian przygotowywanej reformy”, która wkroczy do szkół w 2026 r. Nacisk będzie położony na wiedzę praktyczną, powiązania między przedmiotami i blokami tematycznymi oraz kompetencje młodego człowieka.
Nowacka poinformowała także, że w czwartek widziała przygotowane przez nauczycieli praktyków i aktywistów „postulaty do ustawy o rzeczniku praw uczniowskich”. – Konsultacje też ruszą niedługo. Mam nadzieję, że najbliższych miesiącach również ta ustawa będzie konsultowana – zaznaczyła.
Przeczytaj też: Co dalej z podwyżkami? Zabiegamy o jak najwięcej dla nauczycieli
Wiemy już, ilu uczniów z Ukrainy dołączy do polskich szkół?
Na konferencji Nowacka pytana była również m.in. o to, ilu uczniów z Ukrainy rozpocznie w tym roku naukę w polskich szkołach w związku z wprowadzeniem dla nich obowiązku nauki.
– Były dane, które mówiły o 60 tys. Były dane, które mówiły o 120 tys. Pojawiały się też jeszcze bardziej zawyżone dane. Z naszych obserwacji, szacunków i rozmów z samorządami wynika, że to jest na ten moment skala około 30-40 tys. (...) uczniów, którzy wejdą do systemu, co będzie również bardzo widoczne w świadczeniach 800 plus – odpowiedziała Nowacka.
Z danych resortu edukacji na czerwiec 2024 r., wynika, że w polskim systemie edukacji na koniec roku szkolnego 2023/2024 było 183,9 tys. dzieci i młodzieży z Ukrainy, którzy przybyli po wybuchu wojny w 2022 r., w tym 154,3 tys. w szkołach, a 29,6 tys. w przedszkolach i punktach przedszkolnych.
Od 1 września 2024 r. mieszkające w Polsce dzieci z Ukrainy zostają objęte obowiązkiem edukacji w polskiej szkole, czyli rocznym przygotowaniem przedszkolnym w tzw. zerówce, obowiązkiem szkolnym w szkole podstawowej i obowiązkiem nauki w szkołach ponadpodstawowych.
Rodziny z Ukrainy będą mogły otrzymać świadczenie rodzinne 800 plus i świadczenie Dobry Start, pod warunkiem że ich dzieci będą uczęszczać do polskiej szkoły. Od tej zasady wprowadzono jeden wyjątek: w roku szkolnym 2024/2025 uczniowie uczący się w klasie programowo najwyższej w szkole funkcjonującej w ukraińskim systemie oświaty nie będą objęci obowiązkiem uczęszczania do polskich szkół. Mogą dokończyć edukację w formule online.
Jest szansa dla młodych nauczycieli?
Na konferencji minister Nowacka była również pytana, jak zamierza zachęcić młodych nauczycieli do pozostania w zawodzie.
Jak przypomniała szefowa MEN, młodzi nauczyciele otrzymali w tym roku 33-procentową podwyżkę. – Mam też takie głosy, bardzo liczne, od młodych nauczycieli (…), że dla nich bardzo ważna jest autonomia, ważne jest poczucie tego, że nauczyciel może czuć się w szkole swobodny w realizowaniu podstawy programowej. Myślę, że to ten oddech wolności, to zrzucenie kagańca, wyrzucenie partyjniactwa ze szkół też przyczynia się do tego, że coraz więcej ludzi chce pracować w szkołach – zaznaczyła. Szefowa MEN zapowiedziała, że będzie chciała położyć nacisk na kształcenie nauczycieli, tak żeby podnosili swoje kompetencje i kwalifikacje.
Nowacka podkreśliła również, że liczy na dobrą współpracę ze środowiskiem nauczycieli, aby wspólnie poprawiać sytuację w polskich szkołach.
Gorąco wokół zmian w organizacji lekcji religii
Skomentowała również protest ponad 50 osób, które zgromadziły się przed budynkiem mieleckiej szkoły, w której Nowacka zainaugurowała rok szkolny 2024/2025. Trzymali oni transparenty m.in. „My chcemy Boga w książce, w szkole”, „Mówimy STOP polityce Tuska”. Jak przypomniała Nowacka, kiedy obejmowała urząd, zapowiedziała odpolitycznienie szkoły i kuratorium.
– Daje nauczycielkom i nauczycielom prawo do decydowania o tym, w jaki sposób uczą, jakie zajęcia dodatkowe prowadzone są z młodzieżą. Jest mi niezmiernie przykro, że następują próby upolitycznienia szkoły przez różnego rodzaju organizacje, pana Rydzyka i osoby z Episkopatu. Szkoła nie jest miejscem do urządzenia politycznych wieców i manifestacji – podkreśliła szefowa MEN.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!
Źródło:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?