Minister edukacji ma plan na lekcje religii i od niego nie odstępuje. Katechezy mogą odbywać się w przykościelnych salkach

Katarzyna Mazur
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
MEN ma ugruntowane przekonanie dotyczące konieczności zredukowania liczby godzin lekcji religii. Barbara Nowacka zapowiada redukcję liczby godzin od 1 września 2025. Argumentuje, dlaczego i przedstawia plan zmian. Według szefowej MEN w szkole nie powinno być więcej zajęć formatywnych niż edukacyjnych. W sumie lekcji religii jest więcej niż biologii, chemii, geografii razem wziętych.

Spis treści

Jedna lekcja religii

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała, że zamierza wprowadzić zmianę redukującą ilość lekcji religii w szkołach za pomocą rozporządzenia, choć wie, że wiele stron chce ten projekt wyhamować. Postawa minister wydaje się jednak nieugięta.

– Od 1 września 2025 r. będzie tylko jedna lekcja religii w szkołach – mówiła w TVP Info. – Takie mam założenie i plan. Jeżeli dziecko ma więcej religii niż biologii, chemii, geografii razem wziętych, to coś w procesie edukacyjnym idzie nie tak – argumentuje. – Nic nie stoi na przeszkodzie, by były realizowane dodatkowe godziny religii w ramach zajęć w salkach katechetycznych.

Podkreśliła również, że szkoła jest miejscem, w którym uwaga powinna być skoncentrowana wokół nauczania, nie zaś kształtowania wychowanków.

– Dziecko musi mieć więcej przedmiotów, które dają wiedzę, niż zajęć formatywnych – zaznaczyła.

Nowacka zapowiedziała również prace nad rozporządzeniem dotyczącym łączenia dzieci chcących uczęszczać na religię w grupy.

– W tej chwili lekcje religii odbywają się od siedmiu osób. Przygotowane jest rozporządzenie, które mówi, że można połączyć do 28 osób, co z perspektywy samorządów i efektywności pracy jest znacznie korzystniejsze – oceniła.

Barbara Nowacka
Barbara Nowacka nie zgadza się na brak równowagi między lekcjami religii a przedmiotów ścisłych fot. Adam Jankowski

Reakcja na zmiany

30 kwietnia opublikowano projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji w sprawie organizacji nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Obecnie przedszkola i szkoły są zobowiązane do zorganizowania lekcji religii, jeśli zgłosi się na nie co najmniej siedmiu uczniów z danego oddziału lub klasy. Projektowana nowelizacja umożliwi organizowanie lekcji religii w grupach międzyoddziałowych lub międzyklasowych.

Projekt nowelizacji ma wejść w życie 1 września 2024 r. Konferencja Episkopatu Polski wyraziła stanowczy sprzeciw wobec tych zmian, podkreślając, że lekcja religii jest standardem w 23 krajach Europy. Biskupi zaapelowali o uwzględnienie woli rodziców posyłających dzieci na religię, zaznaczając, że „nauczanie religii w szkole stanowi integralną część wychowania człowieka w jego sferze intelektualnej, moralnej i duchowej”.

Powiedz nam, co o tym myślisz i zostaw komentarz.
Szanujemy każde zdanie i zachęcamy do dyskusji. Pamiętaj tylko, żeby nikogo nie obrażać!

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.
Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
antyPiS
Przez dziesięciolecia nauka religii jak przygotowanie do I Komunii odbywało się w salach katechetycznych. Budowanych na gruntach podarowanych parafii, finansowanych z datków parafian, budowanych przez nich samych. Jak religia (a miała być katecheza) poszła do szkół, przedsiębiorczy księża zagospodarowali zbędne już sale na potrzebniejsze parafii cele. Samych parafian nikt o zdanie nie pytał. Dziś jest to problem - nie bardzo jest gdzie te lekcje prowadzić. Raban, jaki podnieśli kościółkowi politycy i sami księża jest oparty na kłamstwie - MEN gwarantuje określoną liczbę godzin oraz ich terminy. Jeżeli parafia chce, aby zajęć było więcej - może takie zorganizować. Ale niech wynajmie pomieszczenia, płaci za nie. Obojętne - czy będzie w remizie strażackiej, Domu Kultury, restauracji czy szkole. Kościół przez stulecia zapomniał o sytuacji, że musi za coś zapłacić. Zawsze dostawał za darmo. Powstała sytuacja jest największą rewolucją obyczajową od czasów Reformacji.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji