Minister edukacji o zmianach rozpoczynających szerszą reformę. „Poczucie satysfakcji z codziennej pracy to również godne warunki finansowe”

Magdalena Ignaciuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Z okazji rozpoczynającego się nowego roku szkolnego, minister edukacji Barbara Nowacka złożyła życzenia społeczności szkolnej. W liście do uczniów i nauczycieli przypomniała o zmianach, które czekają ich od 1 września. Zapowiedziała, że to wstęp do szerszej reformy planowanej na 2026 r.

Spis treści

Rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025

Minister edukacji Barbara Nowacka opublikowała życzenia dla uczniów i uczennic; skierowała także list do dyrektorów i pracowników szkół oraz placówek, nauczycieli, uczniów i rodziców.

Barbara Nowacka zapowiada zmiany w edukacji.
Barbara Nowacka zapowiada zmiany w edukacji. Jakub Steinborn/Polska Press

Szefowa resortu edukacji podkreśliła, że zmiany, które dotychczas wprowadziło ministerstwo – w tym przede wszystkim uszczuplone podstawy programowe – to wstęp do reformy planowanej przez MEN na 2026 r.

– Od dziś zarówno nauczyciele, jak i uczniowie będą mogli spokojniej, bardziej wnikliwie zapoznawać się z zagadnieniami poruszanymi na szkolnych zajęciach. Młodzież zyska czas na poszerzanie swoich zainteresowań czy zacieśnianie rówieśniczych relacji, a Państwo, Szanowni Rodzice, przestrzeń do budowania rodzinnych więzi – wskazała Nowacka.

Krok do zbudowania efektywnego systemu oświaty?

Wyraziła przekonanie, że tworzenie w szkolnej społeczności warunków do wszechstronnego rozwoju to istotny krok na drodze do zbudowania nowoczesnego, a przede wszystkim efektywnego systemu oświaty.

– Szkoły tworzonej w oparciu o najwyższe standardy edukacyjne, trwałe relacje łączące kuratorów, dyrektorów, dydaktyków, rodziców, jak również dialog z instytucjami publicznymi czy organizacjami pozarządowymi. Miejsca bezpiecznego, otwartego i przyjaznego; takiego, do którego chce się wracać każdego dnia – podkreśliła szefowa MEN.

Zaprosiła uczennice i uczniów do debaty o przyszłości polskiej edukacji.

– Powołanie krajowego rzecznika praw uczniowskich oraz wspólne debaty w ramach Okrągłego Stołu Uczniowskiego z pewnością uczynią wasz głos słyszalnym w tych sprawach, które dotyczą Was bezpośrednio – dodała minister.

Trzeba odbudować autorytet nauczycieli

Zwróciła uwagę, że kolejnym krokiem jest zapewnienie dydaktykom należnego szacunku w społeczeństwie.

– Nieustannie przyglądam się najlepszym rozwiązaniom dotyczącym pragmatyki tego szczególnego zawodu, a zwłaszcza regulacjom odnoszącym się do Państwa roli w oświacie. Poczucie satysfakcji z codziennej pracy to również godne warunki finansowe. Dlatego zapewniam, iż ustalone w styczniu 2024 roku 30- i 33-procentowe podwyżki państwa pensji są jedynie początkiem procesu koniecznych zmian w tym obszarze – zaznaczyła Nowacka.

Całej społeczności szkolnej życzyła „wielu inspiracji do działania, radości z osiągnięć, a ponadto odwagi w realizacji zawodowych planów oraz osobistych zamierzeń”.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji