Ministerstwo Edukacji Narodowej czeka na uwagi ws. proponowanych zmian na egzaminach i w podręcznikach. Co jest planowane?

Magdalena Ignaciuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło w poniedziałek, 29 lipca, że rozpoczęło konsultacje publiczne dotyczące projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty oraz innych ustaw. Zmiany obejmują m.in. egzamin maturalny i ósmoklasisty. Konsultacje potrwają do 26 sierpnia bieżącego roku.

Spis treści

Istotne zmiany na maturze

MEN konsultuje kolejne zmiany w edukacji. Do kiedy można zgłaszać swoje uwagi?
MEN konsultuje kolejne zmiany w edukacji. Do kiedy można zgłaszać swoje uwagi? freepik.com

Jednym z kluczowych punktów projektu jest przedłużenie na kolejne dwa lata szkolne - 2024/2025 i 2025/2026 - odstąpienia od wymogu uzyskania 30 proc. punktów z jednego wybranego przedmiotu dodatkowego na egzaminie maturalnym. Ministerstwo zaznaczyło, że ta zmiana wymaga dostosowania obecnych przepisów przejściowych dotyczących matury.

Wprowadzenie tej zmiany ma na celu złagodzenie wymogów egzaminacyjnych, co może być korzystne dla uczniów przygotowujących się do matury w nadchodzących latach. Ministerstwo podkreśliło, że konieczne będzie dostosowanie przepisów, aby zapewnić spójność i jasność w przepisach egzaminacyjnych.

Projekt noweli zakłada doprecyzowanie przepisów dotyczących przystępowania do egzaminu maturalnego przez absolwentów oddziałów dwujęzycznych. Absolwenci ci będą mogli zdawać egzamin z przedmiotu dodatkowego na poziomie dwujęzycznym z języka, którego uczyli się w szkole.

Dodatkowo, projekt przewiduje możliwość wniesienia na salę egzaminacyjną urządzenia telekomunikacyjnego wyposażonego w aplikację monitorującą stan zdrowia zdającego. Ta zmiana ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu uczniów podczas egzaminów.

Przeczytaj również: „Szłam do pracy z płaczem i wracałam z płaczem. Byłam kłębkiem nerwów”. Tak wygląda praca nauczyciela w polskiej szkole

Nowe role na egzaminach

Projekt proponuje również wprowadzenie nowych ról w procesie egzaminacyjnym, takich jak egzaminator-weryfikator oraz operator pracowni informatycznej. Egzaminatorzy-weryfikatorzy, którzy obecnie pełnią funkcję zwykłych egzaminatorów, będą mieli nowe obowiązki i będą odpowiednio wynagradzani.

Egzaminator-weryfikator będzie pełnił rolę drugiego sprawdzającego, co ma na celu zwiększenie dokładności oceny egzaminów. Operator pracowni informatycznej będzie odpowiedzialny za przygotowanie pracowni komputerowej do egzaminów zawodowych oraz egzaminu maturalnego z informatyki.

W uzasadnieniu do projektu wskazano, że egzaminatorzy-weryfikatorzy będą wynagradzani podobnie jak przewodniczący zespołów egzaminatorów, czyli 12 proc. łącznej kwoty wynagrodzeń przysługujących egzaminatorom wchodzącym w skład danego zespołu. Operator pracowni informatycznej będzie wynagradzany według stawki godzinowej, podobnie jak asystenci techniczni.

Elektroniczny system przeprowadzania egzaminów

Ministerstwo proponuje również wprowadzenie możliwości przeprowadzania egzaminów zawodowych z wykorzystaniem elektronicznego systemu przeprowadzania oraz sprawdzania egzaminów, także w części praktycznej. Wykorzystanie narzędzi elektronicznych ma na celu usprawnienie procesu egzaminacyjnego i zwiększenie jego efektywności.

Zmienią się podręczniki?

Projekt nowelizacji zakłada również zmiany dotyczące podręczników. Jedną z propozycji jest wyłączenie z procesu dopuszczenia podręczników typu repetycyjnego, które służą powtarzaniu i utrwalaniu materiału.

Ponadto, w podręcznikach mają być graficznie oznaczane treści wykraczające poza zakres podstawy programowej, co ma ułatwić uczniom korzystanie z podręczników. Ministerstwo chce również wprowadzić obowiązek zapewnienia cyfrowych wersji podręczników dopuszczonych do użytku szkolnego.

Nowe zasady pisowni

Projekt zakłada możliwość uwzględnienia w kolejnych wydaniach podręczników zmian w pisowni, wynikających z komunikatu Rady Języka Polskiego przy prezydium Polskiej Akademii Nauk z 10 maja 2024 r. Zmiany te będą obowiązywać od 1 stycznia 2026 r.

Pozostałe zmiany

Projektowane zmiany dotyczą również uzyskiwania dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe oraz dofinansowania pracodawcom kosztów kształcenia młodocianych pracowników. Ministerstwo planuje także stworzenie systemu informatycznego wspierającego udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

Uwagi do projektu można zgłaszać na adres mailowy: [email protected]. Projekt nowelizacji ustawy jest dostępny na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji