Najnowsze badania na temat Pokolenia Z. Są samotni i bez wsparcia? Pomóc może im sztuczna inteligencja

Magdalena Konczal
Opracowanie:
Z najnowszego badania wynika, że młodzi ludzie, a dokładnie pokolenie Z, czują się samotni
Z najnowszego badania wynika, że młodzi ludzie, a dokładnie pokolenie Z, czują się samotni Molnár Bálint/ unsplash
Pokolenie Z, a więc obecni nastolatkowie i młodzi dorośli, są osamotnieni i nie mogą liczyć na wsparcie rodziców. Tak wynika z badania przeprowadzonego w ramach projektu MindGenic AI. Problem ten dotyka szczególnie osoby z większych miast. W jego rozwiązaniu, paradoksalnie, mogłaby pomóc sztuczna inteligencja.

Spis treści

Jakie jest Pokolenie Z? Najnowsze badania

Do pokolenia Z zalicza się osoby urodzone po 1995 roku, ale nie później niż po 2015 roku. Jest to pierwsza generacja, która dorastała w całkowicie scyfryzowanym świecie. Jak wynika z badania, które zostało przeprowadzone w ramach projektu społecznego MindGenic AI, ponad połowa młodych Polaków często czuje się samotna w domu. Niewiele mniejszy odsetek uważa, że rzadko może liczyć na wsparcie ze strony rodziców lub wcale. Problem ten może dotykać nawet ponad 5 mln młodych ludzi – najczęściej z dużych miast.

– Problem samotności bardzo długo stereotypowo kojarzył się przede wszystkim ze starszymi osobami. To podejście zmienił okres pandemii i przymusowej izolacji. Nie powstały jednak żadne aktualne analizy dotyczące samotności młodego pokolenia, urodzonego po 1995 roku. Dlatego postanowiliśmy dokładniej przyjrzeć się temu zjawisku i uzyskaliśmy bardzo niepokojące wnioski - młodzi ludzie w przeważającej mierze zmagają się z poczuciem osamotnienia. Problem może dotyczyć nawet ponad 5 mln Zetek, a więc tylu, ile liczy populacja całego Mazowsza! – mówi Joanna Trojak, CEO MindGenic AI.

Pomimo tego, że (według danych Ministerstwa Cyfryzacji) ok. 3/4 polskich internautów korzysta z komunikatorów, tzw. Zetki są samotne. Samotność odczuwa 60 proc. osób w wieku 12 do 24 lat, a prawie 40 proc. rzadko ma poczucie więzi z innymi ludźmi.

Z badania wynika też, że najbardziej samotne są osoby z pokolenia Z, które zamieszkują duże miasta, liczące od 200 tys. do 500 tys. mieszkańców. W głównych aglomeracjach Polski odsetek osamotnionych młodych osób spada, chociaż nadal jest wysoka i wynosi 42 proc.

Najczęściej samotni w domu czują się ludzie między 19. a 21. rokiem życia – zdarza się to niemal 78 proc. z nich, z czego 41 proc. deklaruje, że poczucie samotności w domu towarzyszy im bardzo często. Z kolei brak wsparcia ze strony rodziców najczęściej zauważalny jest w grupie 17- i 18-latków - 62 proc. wskazuje, że spotyka się z nim często lub bardzo często.

Sztuczna inteligencja pozwoli rozwiązać problem samotności?

Nie da się ukryć, że do rozwiązania tego problemu musiałoby przyczynić się kilka różnych czynników. Jednym z nich może być technologia. Powstaje wyposażony w sztuczną inteligencję chatbot, który ma wspierać młodych ludzi w rozwiązywaniu problemów wynikających z samotności, niskiego poczucia akceptacji i nudy.

– Użytkownicy będą mogli m.in. porozmawiać z nim na różne tematy i skorzystać z pomocy w poszukiwaniu rówieśników o podobnych zainteresowaniach. Bot będzie również wskazywał zdrowe nawyki pozacyfrowe, podpowie, w jakich wydarzeniach warto wziąć udział, zachęci do aktywności w najbliższym środowisku oraz zwiększy świadomość na temat korzystania z zasobów internetu – podkreśla Joanna Trojak.

Kursanci, biorący udział w darmowych szkoleniach Akademii MindGenic będą mieli możliwość pracy przy budowie wspomnianego chatbota.

Źródło informacji: MindGenic AI

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Stan klęski żywiołowej zostanie wprowadzony

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji