Spis treści
Biblioteka dawniej i dziś
Przed erą cyfryzacji biblioteki były nie tylko centrum kulturalnym, ale przede wszystkim źródłem wiedzy! To tu przesiadywali uczniowie i studenci w poszukiwaniu szkolnych lektur, biografii znanych osób, badań naukowych, a także odrabiając prace domowe.
Przeczytaj też: Zgubiłeś lub przetrzymałeś książkę, a biblioteka naliczyła ci karę? Koty pomogą wybrnąć z sytuacji. Niecodzienny pomysł biblioteki
Biblioteka zazwyczaj była połączona z czytelnią. W budynku panowała cisza, a wnętrze każdego pomieszczenia wypełniały regały z książkami i stoliki. Lokalizacji danej książki, a także informacji o tym, czy jest dostępna, należało szukać w specjalnych katalogach. Wertowanie kart bibliotecznych i poszukiwanie właściwego tytułu, autora lub symbolu wymagało cierpliwości.
Oczywiście pierwsze kroki kierowało się zazwyczaj do pani bibliotekarki. O ile miała czas, dużo sprawniej pomagała odnaleźć nawet najbardziej wymyślne tytuły. A niejednokrotnie, co zaskakujące, wiedziała dokładnie, gdzie fizycznie znajduje się ten ostatni egzemplarz lektury, rzadko używany słownik lub czasopismo, w którym znajdował się wywiad z noblistą.
Współcześnie zarówno dostęp do wiedzy jest dużo łatwiejszy, jak i wypożyczanie książek, korzystanie z czytelni i innych zasobów bibliotek. W zbiorach są nie tylko książki drukowane, ale także wydania cyfrowe, muzyka, filmy.
W dzisiejszych bibliotekach znajdziemy stoiska komputerowe, skanery, drukarki i darmowy internet. W zależności od biblioteki jest to bardziej lub mniej bogatszy wystrój oraz zasoby. To, co się nie zmienia to niezastąpieni bibliotekarze, którzy innymi metodami, ale także i dziś pomagają odszukać potrzebny nam materiał.
Święto bibliotekarzy
Bibliotekarze doczekali się nawet swojego światowego święta. 1 marca przypada Międzynarodowy Dzień Przytulania Bibliotekarza, a 8 maja w Polsce obchodzimy Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek.
Z tej okazji warto docenić pracę bibliotekarzy, którzy dbają o zasoby bibliotek, staraj się je powiększać, a także współtworzyć w bibliotekach kulturalne wydarzenia jak np. wieczory artystyczne, spotkania autorskie, zajęcia dla dzieci, prezentacje, kiermasze.
Wyjątkowe biblioteki i ich zdjęcia
Historia bibliotek według aktualnej wiedzy sięga już III wieku p.n.e. Podstawową funkcją bibliotek było wytwarzanie tablic i ksiąg, a także ich przechowywanie. Były to więc głównie instytucje władców, kapłanów, klasztorów.
Kiedy rozpowszechnił się druk, biblioteki zaczęły powstawać z inicjatywy możnowładców, uczonych, a także artystów. Powstawały również publiczne biblioteki świeckie. Z czasem działalność bibliotek stała się ogólnodostępna, a ich struktura sprawiła, że powstały biblioteki szkolne, akademickie, naukowe, miejskie, dla dzieci itd.
Najciekawsze biblioteki zazwyczaj znajdują się w wyjątkowych miejscach. Są to zabytkowe budynki lub nowoczesne bryły o ciekawej symbolice.
Niektóre biblioteki funkcjonują od setek lat w tych samych murach jak np. słynna biblioteka Trinity College w Dublinie. Inne na skutek zniszczeń, wojen i grabieży zostały całkowicie zniszczone, a ich reaktywacja to namiastka przeszłej sławy, jak w przypadku biblioteki Aleksandryjskiej w Egipcie.
Wspomnienia Polaków związane z powrotem do szkoły - sonda
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?