Nauczyciel na świadczeniu kompensacyjnym może pracować w szkole w tym roku szkolnym, ale szkoła musi spełnić jeden warunek. O co chodzi?

Barbara Wesoła
Nauczyciele, którzy pobierają kompensówki mogą podjąć pracę w szkole do końca obecnego roku szkolnego.
Nauczyciele, którzy pobierają kompensówki mogą podjąć pracę w szkole do końca obecnego roku szkolnego. GettyImages
Świadczenie kompensacyjne jest to świadczenie przedemerytalne dla nauczycieli. Co do zasady, pobierając tzw. kompensówkę nie można jednocześnie pracować w szkole. Jednak wprowadzono czasowe przepisy, które pozwalają na pracę takiemu nauczycielowi. Jednak to szkoła, która zatrudnia nauczyciela pobierającego świadczenie kompensacyjne, musi spełnić określony warunek.

Spis treści

Praca w szkole na świadczeniu kompensacyjnym. Zasady

Zatrudnianie nauczycieli na świadczeniu kompensacyjnym w szkołach jest możliwe pod jednym warunkiem. Określa to przepis, który jest częścią nowelizowanej Ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, która trafiła do podpisu prezydenta 16 stycznia 2023 r.

Jak czytamy, w art. 1 pkt 29 nowelizacji:

Do dnia 31 sierpnia 2023 r. przepisu art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych nie stosuje się w razie podjęcia przez uprawnionego pracy w jednostkach, o których mowa w art. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, na stanowisku:

1) nauczyciela języka polskiego lub nauczyciela prowadzącego dodatkową naukę języka polskiego, o której mowa w art. 165 ust. 7 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe;
2) nauczyciela innego niż wymieniony w pkt 1, jeżeli w dniu nawiązania z nauczycielem stosunku pracy do szkoły uczęszcza co najmniej jeden uczeń będący obywatelem Ukrainy, którego pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest uznawany za legalny na podstawie art. 2 ust. 1.

Oznacza, to, że pracę w szkole może wykonywać każdy nauczyciel, który jest na świadczeniu kompensacyjnym (przedemerytalnym), jeżeli szkoła spełnia następujący warunek:

  • w dniu nawiązania z nauczycielem stosunku pracy do szkoły uczęszcza co najmniej jeden uczeń będący obywatelem Ukrainy, który przybył do Polski w wyniku agresji Rosji na Ukrainę.

Specustawa stanowi, że taka możliwość będzie istniała tylko do 31 sierpnia 2023 r.

Ile wynosi świadczenie kompensacyjne?

Wysokość nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego zależy od komunikatu GUS-u na temat dalszego średniego trwania życia dla osoby w wieku 60 lat. To właśnie na jego podstawie obliczana jest wysokość świadczenia. Jednocześnie kwota zasiłku nie może być niższa niż kwota najniższej emerytury.

Z danych ZUS wynika, że od stycznia do października 2022 r. z budżetu państwa na wypłatę świadczeń kompensacyjnych przeznaczono prawie 380,6 mln zł.

Od 1 marca 2023 r. nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, podobnie jak emerytury i renty, wzrosną o 13,8 proc., ale nie mniej niż o 250 zł. Wtedy wejdą w życie nowe zasady waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych i poznamy aktualne stawki.

Czym są świadczenia kompensacyjne i komu przysługują?

Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne są odpowiednikiem emerytur pomostowych dla nauczycieli.

Zgodnie z obowiązującą od 2009 r. ustawą o świadczeniach kompensacyjnych, może ono być przyznawane nauczycielom mającym 30-letni staż pracy, w tym 20 lat pracy nauczycielskiej i pracującym na co najmniej jedną drugą etatu. Wiek uprawniający do świadczenia ma wzrastać w latach 2014-2032, począwszy od 55. roku życia aż do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego.

Świadczenia kompensacyjne przysługują nauczycielom pracującym w szkołach, przedszkolach, placówkach kształcenia ustawicznego, młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, w młodzieżowych ośrodkach socjoterapii i w specjalnych ośrodkach wychowawczych.

Podwyżki dla nauczycieli pozostały bez zmian. Takie są zarobki nauczycieli w 2023 roku

Podwyżki dla nauczycieli 2023. Ile zarabia nauczyciel począt...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji