Nauczyciele bez kwalifikacji. W taki sposób dyrektorzy łatają dziury kadrowe

Katarzyna Mazur
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wrzesień tuż-tuż, a wysoka liczba ofert pracy dla nauczycieli nie spada. Wynika z tego, że wiele szkół nadal ma nieobsadzone stanowiska tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego. Minister edukacji Barbara Nowacka z optymizmem zakłada, że mamy do czynienia z typowym letnim ruchem kadrowym, który powinien ustabilizować się we wrześniu. Prawdopodobnie tak będzie, bo postawieni pod ścianą dyrektorzy mają swoje sposoby na łatanie dziur kadrowych, a poczta pantoflowa to tylko jeden z nich.

Spis treści

Utrzymuje się wysoka liczba wakatów w szkole

W ostatnich miesiącach obserwuje się niepokojąco wysoką liczbę ofert pracy dla nauczycieli, szczególnie w lipcu, co może wskazywać na znaczny odpływ nauczycieli z zawodu, zwłaszcza tych młodszych. Zamiast stabilizacji po czerwcowych zmianach kadrowych, rynek pracy dla nauczycieli nadal wykazuje duże zapotrzebowanie, co potwierdza także sierpień – czas, który zwykle służy finalizowaniu zatrudnień przed rozpoczęciem roku szkolnego. Wysoka liczba nieobsadzonych wakatów na krótko przed początkiem zajęć sugeruje poważne problemy w zarządzaniu kadrami nauczycielskimi.

biurko nauczycieli
Wciąż brakuje nauczycieli freepik.com

Jak przebiega rekrutacja?

Istnieje wiele aktualnych ofert pracy dla nauczycieli właściwie wszystkich specjalności, brakuje także pedagogów i psychologów. Jednak bez nauczycieli-przedmiotowców, trudno będzie sprawnie rozpocząć rok szkolny.

Obecnie rynek pracy dla nauczycieli przeżywa poważne trudności, szczególnie jeśli chodzi o znalezienie osób z odpowiednimi kwalifikacjami. Liczba dostępnych kandydatów, którzy posiadają wymagane dyplomy, znacząco się zmniejszyła. W odpowiedzi na ten niedobór, szkoły coraz częściej korzystają z procedur umożliwiających zatrudnianie osób bez pełnych kwalifikacji. Dzieje się tak zwłaszcza w małych miasteczkach.

– Doświadczamy teraz takiej sytuacji, że rynek bardzo się skurczył. Trudno jest znaleźć osoby, które mają odpowiednie kwalifikacje poświadczone dyplomem. Radzimy sobie w ten sposób, że uruchamiamy odpowiednią procedurę w kuratorium i za zgodą kuratora zatrudniamy osobę bez odpowiednich kwalifikacji, np. biolog podejmuje się nauczania geografii – mówi dyrektor jednej ze szkół podstawowych w województwie zachodniopomorskim. – Jeszcze trudniej jest znaleźć kogoś na niepełne etaty i niewielką ilość godzin. Dojazdy na pojedyncze godziny się nie kalkulują. Na pewno jednak największym problemem jest to, że w środowiskach małomiasteczkowych, takich jak nasze, absolwentów szkół wyższych z odpowiednimi kwalifikacjami i chętnych do pracy w szkole, po prostu nie ma – dodaje.

Problem staje się szczególnie widoczny przy poszukiwaniu nauczycieli na niepełne etaty lub do prowadzenia niewielkiej liczby godzin. Dojazdy do pracy na pojedyncze godziny są często nieopłacalne, co dodatkowo utrudnia sytuację. W małych miejscowościach problem jest jeszcze bardziej złożony, ponieważ brakuje tam absolwentów uczelni wyższych z odpowiednimi kwalifikacjami, którzy byliby chętni do pracy w szkołach.

Szczególnie trudne jest znalezienie nauczycieli przedmiotów ścisłych. W tej sytuacji szkoły często polegają na osobistych kontaktach, starając się nawiązać współpracę z nauczycielami, którzy wcześniej pracowali w danej placówce, lub prosząc zaprzyjaźnione szkoły o wsparcie w postaci dodatkowych godzin dydaktycznych.

– Zdecydowanie mamy największą trudność ze znalezieniem nauczyciela matematyki. Jest ogólny deficyt nauczycieli przedmiotów ścisłych – matematyków, fizyków, chemików. O nich jest najtrudniej – mówi Strefie Edukacji Aleksandra Kokornaczyk, samodzielny referent ds. administracyjnych w Zespole Szkół w Tychach. – W tej chwili liczymy już przede wszystkim na pocztę pantoflową, odzywamy się do tych nauczycieli, którzy już kiedyś z nami współpracowali, szukamy w zaprzyjaźnionych szkołach nauczycieli, którzy zgodziliby się wziąć kilka dodatkowych godzin i w ten sposób liczymy, że uda nam się skompletować kadrę.

Okienko transferowe zamknie się we wrześniu?

Szefowa MEN, Barbara Nowacka, określiła w jednym z wywiadów obecną sytuację jako przejściową. Jej zdaniem trwa „okienko transferowe” i o brakujących wakatach będzie można rozmawiać we wrześniu. Trzeba uczciwie zaznaczyć, że część obecnie widniejących ofert może już być nieaktualna – wygasają one bowiem nie w chwili zatrudnienia nauczyciela, ale w momencie, w którym mija założony czas przeznaczony na poszukiwania.

Zapewne więc we wrześniu namówieni nauczyciele z zaprzyjaźnionych szkół, ubłagani emeryci, szybko przekwalifikujący się nauczyciele wypełnią część obecnych braków i „jakoś to będzie”. Trudno jednak uznać, że to „jakoś” sprzyja budowaniu stabilnej sytuacji. Statystyki wolnych wakatów jasno pokazują, że naturalny ruch kadrowy, polegający na zmianie placówki, odpływie i przypływie nauczycieli, który zaczął się w czerwcu, mniej więcej w początkach lipca się skończył, a obecne braki są konsekwencją braku zainteresowania pracą w zawodzie.

Powiedz nam, co o tym myślisz i zostaw komentarz.
Szanujemy każde zdanie i zachęcamy do dyskusji. Pamiętaj tylko, żeby nikogo nie obrażać!

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.
Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji