Nauka języków obcych to jedno z najczęstszych postanowień noworocznych. Czy udaje się je zrealizować?

OPRAC.:
Małgorzata Meszczyńska
Małgorzata Meszczyńska
Jednym z najczęściej podejmowanych noworocznych postanowień jest nauka obcego języka.
Jednym z najczęściej podejmowanych noworocznych postanowień jest nauka obcego języka. Fot. Leonardo Toshiro Okubo/ unsplash
Czy noworoczne postanowienia są z góry skazane na porażkę? Najwytrwalsi okazują się ci, którzy postanawiają w nowym roku opanować język obcy. Jeśli za postanowieniem idzie również działanie i decyzja przekłada się na konkretny kurs językowy – sukces jest całkiem realny. Konkretne dane wskazują, że już od grudnia 2022 roku liczba osób, które zapisały się na językowe kursy online wzrosła aż o 220 procent!

Spis treści

Jak długo żyją noworoczne postanowienia?

U progu 2023 roku aż 77% Polaków obiecywało sobie pracę nad własnymi nawykami. Wśród noworocznych postanowień większość dotyczy tych związanych z dbaniem o zdrowie. Deklaracje o aktywności fizycznej (61%), zdrowiej diecie (43%), odstawieniu słodyczy czy białego pieczywa, najczęściej kończą się wykupieniem karnetu na siłownię, ustawieniem butów do biegania w korytarzu, czy jednorazowym zakupem siatki pełnej warzyw i pieczywa z otrębami.

I choć do przeformatowania złych nawyków i wytrwania w noworocznych postanowieniach motywuje nas przede wszystkim chęć lepszego samopoczucia (59%) oraz poczucia bycia zdrowym (38%), niestety, większość postanowień już po kilku tygodniach odwieszamy na kołek. Zwykle brak nam jasnego planu, silnej woli, czy… wygospodarowania dodatkowego czasu pośród codziennych obowiązków.

Nieco lepiej wygląda sprawa związana z postanowieniami związanymi z planami zawodowymi i edukacyjnymi. Być może ma to związek z koniecznością opracowania jasnego i możliwego do realizacji planu. Zapewne też w tej dziedzinie łatwiej jest utrzymać motywację, bo postanowień nie są w stanie pogrzebać kuszące czekoladki, jak dzieje się to przy próbach zrzucenia zbędnych kilogramów.

Noworoczne deklaracje podejmujemy najczęściej w noc sylwestrową (29%) lub dwa tygodnie, a nawet miesiąc wcześniej (28 i 26%). W pierwszych dniach stycznia o wyzwaniach i zmianach na lepsze myśli już tylko 15% z nas.

W tym roku nauczę się nowego języka

Jakie postanowienia noworoczne robimy najczęściej? I które z nich mają rzeczywiście największe szanse na realizację? Co ciekawe, sukcesem zwykle kończą się przedsięwzięcia związane z edukacją i pracą zawodową. Jeśli zamierzamy podnosić kwalifikacje, zmieniać branżę, uczyć się czegoś nowego, albo szlifować dotychczas nabyte umiejętności – mamy spore szanse powodzenia.

Najbardziej zdeterminowani w realizacji swoich celów są młodzi ludzie, w wieku od 18 do 24 lat. Ponad 80 proc. z nich deklaruje gotowość do kształtowania nowych umiejętności. Na rynku pracy niezmiennie pożądana jest znajomość języków. Dziś warto się uczyć nie tylko angielskiego, ale także języków skandynawskich, ukraińskiego, czy nawet chińskiego.

Według badanń przeprowadzonych na przełomie 2022 i 2023 roku, blisko 70 proc. osób spodziewa się w najbliższych miesiącach trudnych wyzwań zawodowych. Tym bardziej więc komunikatywna znajomość obcego języka może okazać się przydatna, a nawet kluczowa podczas podejmowania ważnych decyzji.

– Nauka języka obcego jest jednym z najczęściej wybieranych postanowień noworocznych. Jest to nie tylko decyzja, która pozwoli nam zadbać o rozwój osobisty, ale także wzmocni pewność siebie w kontaktach międzyludzkich, a współcześnie coraz częściej mamy okazję do porozumiewania się w języku obcym. Warto jednak pamiętać, że to wymagające wyzwanie i trzeba dać sobie trochę czasu. Pierwsze, drobne efekty możemy zobaczyć już po miesiącu. Na tym etapie zaczniemy z łatwością kojarzyć pierwsze słowa i konstruować proste zdania. Z każdą kolejną godziną poświęconą nauce, będziemy dostrzegać różnicę – mówi Julia Kuberska, Head of Education Tutore Poland.

Chcesz się uczyć języka? Dopasuj kurs, intensywność i koszty

Jeśli właśnie nauka języka obcego od podstaw albo doskonalenie języka, którego już się uczyliśmy, jest jednym z planów na ten rok, ważne, aby plan sprawnie wdrożyć w życie. Warto więc dopasować odpowiednią formę nauki i zapisać się na konkretny kurs.
Zanim wybierzemy jedna z wielu ofert, przeanalizujmy, czy wolimy uczyć się w grupie, czy sam na sam z nauczycielem, czy lepszy będzie kurs stacjonarny, czy też nauka online, przed monitorem własnego komputera. Istotna jest również liczba godzin i intensywność kursu, którą musimy dopasować do swoich oczekiwań i możliwości organizacyjnych. Kluczowe dla takich decyzji są też koszty, jakie w związku z nauką języka będziemy ponosić.

Co może pomóc w realizacji postanowień?

– Istnieje kilka pomocnych zasad, które ułatwią realizację postanowień noworocznych i oszczędzą poczucia frustracji – zaznacza Marta Melka-Roszczyk, dr nauk o zdrowiu, psycholog i psychoterapeuta.

Jeśli mamy za sobą już pokaźny zestaw postanowień, które kurzą się w kącie, warto zastosować poniższe metody:

  • Nie zachowuj planów tylko dla siebie – jeśli to możliwe, informuj o swoich postanowieniach inne osoby, ale dbaj o to, by byli to ludzie, którym ufasz. Z jednej strony podzielenie się swoimi postanowieniami sprawia, że czujemy się bardziej zobowiązani, by je realizować, z drugiej zaś niektóre osoby mogą deprecjonować nasze plany, mówiąc „i tak ci się nie uda”, „to bez sensu”, co może znacznie (i niepotrzebnie) obniżyć naszą motywację.
  • Przelej swoje postanowienia na papier – słowo zapisane ma większą moc działania!
  • Sprawdź, czy postanowienie jest możliwe do zrealizowania. Plany pozostające jedynie w sferze fantazji, zupełnie niemożliwe do realizacji są jedynie źródłem frustracji, a nie satysfakcji. Dostosuj postanowienia do swoich predyspozycji.
  • Myśl o małych etapach, które doprowadzą do głównego efektu. Nie da się przeskoczyć z jednego punktu do drugiego – zmiana jest procesem. Wizualizacja małych kroczków na drodze do celu pomaga ustalić, co konkretnie jest do zrobienia.
  • Rzetelnie obserwuj i zapisuj postępy. Pozwala to zauważać małe (i większe) sukcesy, co dodatkowo zwiększa motywację.
  • Skup się na kilku postanowieniach. Próba zrealizowania bardzo dużej liczby postanowień zazwyczaj kończy się fiaskiem.
od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji