Nauka strzelania dla młodzieży. W szkołach pojawią się zmiany. Przysposobienie obronne to dopiero początek

Magdalena Konczal
Przysposobienie obronne wraca do szkół. Czego młodzi ludzie będą uczyć się na zajęciach? W Polsce mają powstać także Centra Szkoleń Proobronnych.
Przysposobienie obronne wraca do szkół. Czego młodzi ludzie będą uczyć się na zajęciach? W Polsce mają powstać także Centra Szkoleń Proobronnych. pixabay/ StockSnap
Przysposobienie obronne wprowadzane w ramach edukacji dla bezpieczeństwa wraca do szkół od 1 września 2022 roku. Dzieci i młodzież będą uczyć się m.in. pierwszej pomocy czy strzelania. Wiceminister edukacji, Dariusz Piontkowski zdradził szczegóły zajęć. Z różnych stron sceny politycznej pojawiają się pomysły, dotyczące upowszechnienia szkoleń wojskowych dla młodych ludzi. W Polsce mają pojawić się Centra Szkoleń Proobronnych.

Przysposobienie obronne w szkołach. Jak będą wyglądały zajęcia?

Przemysław Czarnek zapowiedział, że najważniejsze elementy przysposobienia obronnego wrócą do polskich szkół już od roku szkolnego 2022/2023. Wiceminister edukacji w Radiu ZET zapowiedział z kolei, że uczniowie zdobędą wiedzę, jak zachowywać się w czasach wojennych.

– Można wyobrazić sobie naloty, warto, by uczniowie przygotowywali się na tego typu sytuacje nadzwyczajne – wyjaśniał Dariusz Piontkowski. – Dyrektor powinien raz na jakiś czas przeprowadzić zajęcia ćwiczebne i być może warto wprowadzić tego typu znajomość alarmów związanych z działaniami wojennymi. Nie możemy wykluczyć, że nasz kraj nie stanie się obiektem ataku.

Dodał także, że dokładny pomysł na program tego przedmiotu nie jest jeszcze znany.

– Trwają rozmowy z MON i ekspertami, o jakie dodatkowe treści przedmiot uzupełnić. Na pewno pozostałyby też elementy związane z pierwszą pomocą, bezpieczeństwem w stanie nadzwyczajnych wydarzeń – tłumaczył Piontkowski.

Powstaną Centra Szkoleń Proobronnych. Każdy absolwent szkoły średniej ma umieć strzelać

W związku z wojną na Ukrainie pojawiają się kolejne pomysły, które miałyby przygotować polskich uczniów i nie tylko do ewentualnego konfliktu zbrojnego. Ministerstwo Obrony Narodowej ma w planach zamiast powszechnego poboru, rozwijanie umiejętności wojskowych.

– W każdym województwie powinny powstać Centra Szkoleń Proobronnych– stwierdził w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” Marcin Ociepa, wiceminister obrony.

Jednak na tę chwilę pomysł stworzenia takich centrów musiałby zostać uzgodniony politycznie, jak zaznaczał Marcin Ociepa. DGP informuje, że każdy absolwent szkoły średniej będzie musiał umieć strzelać z broni krótkiej i długiej. Centra Szkoleń Proobronnych miałyby być finansowane z Wojsk Obrony Terytorialnej.

Wiceminister obrony zaznaczył także, że w czasie zajęć z przysposobienia obronnego, których elementy wrócą już w przyszłym roku szkolnym, wszyscy uczniowie przejdą szkolenie strzeleckie, a pełnoletni – szkolenie z użyciem broni bojowej. Pojawiają się także pomysły, by w Polsce powstało więcej strzelnic.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji