Nauka świadomego korzystania z sieci. „Make it clear” rozjaśnia mroki internetu. Za free

Katarzyna Mazur
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Młodzież spędza w sieci średnio 5 godzin dziennie. Choć określa się współczesne pokolenia młodych ludzi cyfrowymi tubylcami, nie zawsze potrafią w tym cyfrowym świecie się odnaleźć. Jeśli twoje dziecko twierdzi, że syreny istnieją i ma na to niezbite dowody w postaci niewyraźnego filmu na TikToku, bezpłatne zajęcia z europejskiego programu „Make it clear” mogą mu wyjaśnić jak odróżniać prawdę od reszty internetu.

Spis treści

Europejski projekt „Make it clear" – darmowe moduły lekcyjne z cyberedukacji

Dzięki europejskiemu projektowi „Make it clear" opracowano darmowe moduły lekcyjne przeznaczone dla dzieci w wieku od 11 do 17 lat. Ich głównym celem jest rozwijanie umiejętności weryfikowania prawdziwości informacji zamieszczanych w internecie. Jak pokazują badania NASK, młodzież spędza w internecie średnio ponad 5 godzin dziennie, co czyni te działania szczególnie istotnymi.

Dzieci korzystające z internetu
Oferowane zajęcia „Make it clear” mają na celu m.in. nauczyć młodzież weryfikowania źródeł informacji dostępnych w internecie freepik.com

W ramach projektu „Make it clear – educating young people against disinformation online” powstały gotowe do wykorzystania moduły lekcji, podzielone na grupy wiekowe 11-13 i 14-17 lat. Mają one wspierać nauczycieli w rozwijaniu krytycznego myślenia oraz świadomego korzystania z internetu przez dzieci i młodzież. W ramach lekcji omawiane są takie zagadnienia, jak cyfrowa partycypacja obywatelska, dezinformacja, wizerunek cyfrowy oraz odpowiedzialne udostępnianie treści online.

Lekcje są dostępne w formie kursu e-learningowego, całkowicie darmowego, i mają za zadanie rozwijać u młodzieży kompetencje informacyjne, krytyczne podejście do treści pojawiających się w mediach oraz umiejętność weryfikacji informacji zamieszczanych w internecie. Kursy można znaleźć na stronie internetowej projektu.

Cyberzagrożenia a aktywność młodzieży w internecie

Badania NASK wykazały, że młodzież w Polsce spędza w sieci średnio 5 godzin i 36 minut dziennie, co oznacza wzrost o godzinę i 26 minut w porównaniu z 2020 rokiem. Najpopularniejszą formą aktywności młodzieży w internecie są serwisy społecznościowe, co podkreśla potrzebę edukacji w zakresie bezpiecznego i świadomego korzystania z internetu.

W ramach projektu opracowano również narzędzie o nazwie „Me(nu)todyka”, które wspiera aktywizację uczniów w trakcie realizacji poszczególnych modułów. Forma tego narzędzia przypomina restauracyjne menu, gdzie zadania są podzielone na kategorie takie jak przystawki, sałatki, zupy, dania główne, desery czy napoje. Poszczególne ćwiczenia różnią się poziomem trudności oraz czasem potrzebnym na ich wykonanie. Uczniowie mogą wybierać odpowiednie dla siebie zadania samodzielnie lub przy wsparciu nauczyciela, co pozwala na bardziej spersonalizowane podejście do nauki.

Na przykład podczas lekcji dotyczącej cyfrowego wizerunku, uczniowie mogą wybrać zadanie z kategorii przystawek, które polega na wymyśleniu chwytliwego sloganu zachęcającego rówieśników do dbania o bezpieczeństwo i dobrostan online podczas tworzenia swojego wizerunku w sieci.

Dodatkowe materiały edukacyjne i wydarzenia

Strona internetowa projektu oferuje również dodatkowe materiały, takie jak gra planszowa „Digital brainiacs”, która wprowadza uczestników w zagadnienia związane z bezpieczeństwem cyfrowym, oraz podcast, w którym Anna Rywczyńska, kierująca w NASK Działem Profilaktyki Cyberzagrożeń, opowiada o tym, jak uczyć najmłodszych o zagrożeniach w sieci.

W dniu 17 września odbędą się także webinary online skierowane do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. .

Projekt „Make it clear – educating young people against disinformation online” (MIC) jest realizowany przez konsorcjum, które tworzą NASK – Państwowy Instytut Badawczy oraz partnerzy z Łotwy (Latvian Internet Association) i Rumunii (Save the Children Romania). Twórcy projektu posiadają wieloletnie doświadczenie w realizacji działań na rzecz przeciwdziałania zagrożeniom internetowym oraz tworzenia przyjaznego środowiska online dla najmłodszych, m.in. w ramach projektu Komisji Europejskiej „Safer Internet”. Projekt „Make it clear” jest współfinansowany z funduszy Komisji Europejskiej w ramach programu „Kreatywna Europa”.

Powiedz nam, co o tym myślisz i zostaw komentarz.
Szanujemy każde zdanie i zachęcamy do dyskusji. Pamiętaj tylko, żeby nikogo nie obrażać!

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.
Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gosc
Gdzie są laptopy z programu "laptop dla ucznia" ?
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji