Nauka zdalna jest wprowadzana nielegalnie? Prawnik rozwiewa wątpliwości

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Nauka zdalna jest wprowadzana bezprawnie?
Nauka zdalna jest wprowadzana bezprawnie? unsplash/ Thomas Park
Obecnie co chwila słyszy się o szkołach, które przechodzą na naukę zdalną lub hybrydową. Według informacji opublikowanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w trybie stacjonarnym pod koniec zeszłego tygodnia funkcjonowało 81,8% (szkoły ponadpodstawowe) i 80,6% (szkoły podstawowe) placówek. Niektórzy prawnicy twierdzą, że nie ma podstawy prawnej, by takie nauczanie wprowadzać – potrzeba bowiem przepisów ustawowych, a nie jedynie rozporządzenie ministra. O rozwianie wątpliwości, związanych z tym tematem poprosiliśmy dra Aleksandra Jakubowskiego z Uniwersytetu Warszawskiego.

Nauka zdalna jest wprowadzana bezprawnie?

Część prawników domaga się tego, by nauczanie zdalne było regulowane ustawą, a nie, jak ma to miejsce obecnie, rozporządzeniem. Zwracał na to uwagę Krzysztof Szczucki, prezes Rządowego Centrum Legislacyjnego w opinii do projektu nowelizacji prawa oświatowego.

– Zasady zawieszania zajęć w poszczególnych rodzajach placówek i prowadzenia ich z wykorzystaniem metod i technik kształcenia powinny zostać określone w ustawie – podkreślał Szczucki.

"Rozporządzenie jest formą dopuszczalną"

W obecnej sytuacji minister ma pełnię dowolności we wprowadzaniu nauki zdalnej. W rozporządzeniach powołuje się na art. 30b i 30c prawa oświatowego, zgodnie z którymi można na jakiś czas ograniczyć naukę na danym obszarze. Niektórzy uważają jednak, że te przepisy nie powinny być uwzględniane w przypadku wprowadzania nauki zdalnej.

– Wymagania dotyczące prowadzenia zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość oraz warunki, sposób i tryb organizowania tych zajęć są w mojej ocenie metodą wykonywania obowiązku szkolnego. Kwestie te powinny być więc uregulowane w ustawie – mówiła w rozmowie z Rzeczpospolitą adwokatka Beata Patoleta.

O to czy rzeczywiście nauka zdalna powinna być regulowana przez ustawę, a nie przez rozporządzenie, zapytaliśmy doktora nauk prawnych i radcę prawnego Aleksandra Jakubowskiego z Uniwersytetu Warszawskiego, specjalizującego się w prawie szkolnictwa wyższego i nauki.

– W przypadku szkół powszechnych rozporządzenie ministra jest dopuszczalną formą regulowania przejścia edukacji na tryb zdalny. Rzecz w tym, aby podstawa do wydania takiego rozporządzenia była wyczerpująco ujęta w przepisach ustawowych, a samo rozporządzenie realizowało wytyczne zawarte w ustawie. Obecna podstawa ustawowa do wydania rozporządzeń rzeczywiście wymaga zmiany, gdyż jest nazbyt ogólna, niedookreślona, pozostawia z perspektywy prawa do nauki nadmierną swobodę ministrowi. Może być też kwestionowana z uwagi na zaburzenie hierarchii źródeł prawa, gdyż aktem podustawowym minister niemal dowolnie może wyłączać stosowanie przepisów ustawowych. Dopóki jednak nie zostanie stwierdzona niekonstytucyjność tej podstawy lub wydanych w oparciu o nią rozporządzeń, rozporządzenia te zachowują moc i wiążą dyrektorów szkół jako organy administracji – wyjaśnia dr Aleksander Jakubowski.

Dodaje także, że inaczej sytuacja wygląda w przypadku szkół wyższych.

– Decydowanie o nauce zdalnej przede wszystkim powinno być pozostawione samym uczelniom, ponieważ jest to element ich autonomii jako szkół wyższych. Przepisy państwowe mogą określać jedynie granice tej autonomii np. jaki procent zajęć może być zdalny lub nie. Biorąc pod uwagę, że autonomia szkolnictwa wyższego jest zagwarantowana uczelniom w Konstytucji art. 70 ust. 5 w granicach określonych w ustawie, to wszelkie ograniczenia w tej materii powinny mieć podstawę ustawową, a nie rozporządzeniową – podsumowuje dr Jakubowski.

Źródło: RP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji