Nauka zdalna wraca do szkół. Do kiedy potrwa i na jakich zasadach? Zmiany dotyczą uczniów szkół klas V-VIII i szkół ponadpodstawowych

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Nauka zdalna wróciła do szkół. W trybie online będą uczyć się dzieci z klas V-VIII szkoły podstawowej i młodzież ze szkół ponadpodstawowych. Nauczanie zdalne ma trwać miesiąc: od 27 stycznia do 27 lutego 2022 roku.
Nauka zdalna wróciła do szkół. W trybie online będą uczyć się dzieci z klas V-VIII szkoły podstawowej i młodzież ze szkół ponadpodstawowych. Nauczanie zdalne ma trwać miesiąc: od 27 stycznia do 27 lutego 2022 roku. fot Krzysztof Kapica
Nauka zdalna wraca do szkół od 27 stycznia 2022 roku. We wtorek minister edukacji ogłosił, że w związku z trudną sytuacją epidemiczną nauczanie zdalne będzie obowiązywać uczniów klas V-VIII szkoły podstawowej i wszystkich uczniów szkół ponadpodstawowych. Dzieci z klas I-IV i przedszkolaki wciąż będą uczyć się w sposób tradycyjny – w budynku szkoły lub przedszkola. Nauka zdalna ma trwać do 27 lutego 2022 roku. Terminy ferii zimowych nie ulegną zmianie.

Nauka zdalna w szkołach – termin

W związku z piątą falą pandemii COVID-19 podjęto decyzję o przejściu na naukę zdalną. Ma ona trwać miesiąc: od 27 stycznia do 27 lutego 2022 roku. Przemysław Czarnek podpisał już rozporządzenie w tej sprawie. Uczniowie klas V-VIII szkół podstawowych i młodzież ze wszystkich klas szkół ponadpodstawowych rozpoczynają naukę na odległość. Jak informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki zdalnie będą pracować także placówki kształcenia ustawicznego, centra kształcenia zawodowego oraz szkoły artystyczne.

Nauka zdalna a terminy ferii zimowych

Resort edukacji poinformował także, że terminy ferii zimowych 2022 pozostają bez zmian. Przypominamy, kiedy uczniowie poszczególnych województw mają ferie:

  • 17 stycznia – 30 stycznia 2022 – województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie;
  • 24 stycznia – 6 lutego 2022 r. – województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie;
  • 31 stycznia - 13 lutego 2022 r. – województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie;
  • 14 – 27 lutego 2022 r. – województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie.

Szkoły specjalne a nauka zdalna

W szkołach podstawowych specjalnych (klasy V-VIII) oraz szkołach ponadpodstawowych specjalnych zajęcia będą mogły odbywać się w trybie stacjonarnym. Ostateczną decyzję w sprawie ewentualnej nauki zdalnej podejmuje w tym przypadku dyrektor.

Ośrodki wychowawcze w dobie nauki zdalnej

W sposób tradycyjny będą pracowały także Młodzieżowe Ośrodki Socjoterapii, Młodzieżowe Ośrodki Wychowawcze oraz poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Jak argumentuje resort edukacji, w tym przypadku chodzi o „konieczność zapewnienia ciągłości realizacji zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, kształcenia specjalnego, w tym realizacji zajęć rewalidacyjnych, resocjalizacyjnych i socjoterapeutycznych oraz zajęć rewalidacyjno-wychowawczych w bezpośrednim kontakcie z dzieckiem i uczniem”.

W momencie, gdy funkcjonowanie szkół zostanie ograniczone, dyrektor jest zobowiązany do zorganizowania zajęć stacjonarnych na terenie szkoły lub z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość (w budynku szkoły) dla uczniów, którzy z uwagi na swoją niepełnosprawność nie mogą realizować zajęć w domu.

Egzaminy a nauczanie zdalne

Zgodnie z rozporządzeniem nie zostaje ograniczone funkcjonowanie: szkół prowadzących kształcenie zawodowe, centrów kształcenia zawodowego oraz placówek kształcenia ustawicznego w zakresie przygotowania i przeprowadzenia egzaminu. Uczniowie mogą więc przystępować do egzaminu zawodowego oraz egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w sesji zimowej styczeń-luty 2022. Możliwe będzie także zorganizowanie za zgodą dyrektora konsultacji przygotowujących do egzaminu zawodowego.

Podobne konsultacje będą mogły zostać zorganizowane w przypadku przygotowań do egzaminu ósmoklasisty i matury. Dyrektor szkoły ma możliwość zapewnienia indywidualnych bądź grupowych spotkań przedegzaminacyjnych. Organizacja takich konsultacji zależy od potrzeb uczniów oraz warunków pracy szkoły. Dyrektor może również wyrazić zgodę na branie udziału w olimpiadach, konkursach i turniejach w trybie stacjonarnym.

Praktyki zawodowe

Rozporządzenie pozwala na organizowanie zajęć praktycznych i realizowanie praktyk zawodowych w trybie stacjonarnym lub zdalnym. Wymiar zajęć stacjonarnych nie może jednak przekroczyć 16 godzin tygodniowo. Zajęcia z zakresu praktycznej nauki zawodu mogą być przeprowadzane w trybie stacjonarnym u pracodawców lub w prywatnych gospodarstwach rolnych, w momencie, gdy nie występują zdarzenia, które ze względu na sytuację epidemiczną mogłyby zagrażać zdrowiu młodych ludzi.

Szczegółowe informacje, dotyczące nauki zdalnej w szkołach znajdują się na oficjalnej stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dyskusja o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Problem pielęgniarek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji