Nauka zdalna wraca do szkół. Do kiedy potrwa i na jakich zasadach? Zmiany dotyczą uczniów szkół klas V-VIII i szkół ponadpodstawowych

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Nauka zdalna wróciła do szkół. W trybie online będą uczyć się dzieci z klas V-VIII szkoły podstawowej i młodzież ze szkół ponadpodstawowych. Nauczanie zdalne ma trwać miesiąc: od 27 stycznia do 27 lutego 2022 roku.
Nauka zdalna wróciła do szkół. W trybie online będą uczyć się dzieci z klas V-VIII szkoły podstawowej i młodzież ze szkół ponadpodstawowych. Nauczanie zdalne ma trwać miesiąc: od 27 stycznia do 27 lutego 2022 roku. fot Krzysztof Kapica
Nauka zdalna wraca do szkół od 27 stycznia 2022 roku. We wtorek minister edukacji ogłosił, że w związku z trudną sytuacją epidemiczną nauczanie zdalne będzie obowiązywać uczniów klas V-VIII szkoły podstawowej i wszystkich uczniów szkół ponadpodstawowych. Dzieci z klas I-IV i przedszkolaki wciąż będą uczyć się w sposób tradycyjny – w budynku szkoły lub przedszkola. Nauka zdalna ma trwać do 27 lutego 2022 roku. Terminy ferii zimowych nie ulegną zmianie.

Nauka zdalna w szkołach – termin

W związku z piątą falą pandemii COVID-19 podjęto decyzję o przejściu na naukę zdalną. Ma ona trwać miesiąc: od 27 stycznia do 27 lutego 2022 roku. Przemysław Czarnek podpisał już rozporządzenie w tej sprawie. Uczniowie klas V-VIII szkół podstawowych i młodzież ze wszystkich klas szkół ponadpodstawowych rozpoczynają naukę na odległość. Jak informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki zdalnie będą pracować także placówki kształcenia ustawicznego, centra kształcenia zawodowego oraz szkoły artystyczne.

Nauka zdalna a terminy ferii zimowych

Resort edukacji poinformował także, że terminy ferii zimowych 2022 pozostają bez zmian. Przypominamy, kiedy uczniowie poszczególnych województw mają ferie:

  • 17 stycznia – 30 stycznia 2022 – województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie;
  • 24 stycznia – 6 lutego 2022 r. – województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie;
  • 31 stycznia - 13 lutego 2022 r. – województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie;
  • 14 – 27 lutego 2022 r. – województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie.

Szkoły specjalne a nauka zdalna

W szkołach podstawowych specjalnych (klasy V-VIII) oraz szkołach ponadpodstawowych specjalnych zajęcia będą mogły odbywać się w trybie stacjonarnym. Ostateczną decyzję w sprawie ewentualnej nauki zdalnej podejmuje w tym przypadku dyrektor.

Ośrodki wychowawcze w dobie nauki zdalnej

W sposób tradycyjny będą pracowały także Młodzieżowe Ośrodki Socjoterapii, Młodzieżowe Ośrodki Wychowawcze oraz poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Jak argumentuje resort edukacji, w tym przypadku chodzi o „konieczność zapewnienia ciągłości realizacji zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, kształcenia specjalnego, w tym realizacji zajęć rewalidacyjnych, resocjalizacyjnych i socjoterapeutycznych oraz zajęć rewalidacyjno-wychowawczych w bezpośrednim kontakcie z dzieckiem i uczniem”.

W momencie, gdy funkcjonowanie szkół zostanie ograniczone, dyrektor jest zobowiązany do zorganizowania zajęć stacjonarnych na terenie szkoły lub z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość (w budynku szkoły) dla uczniów, którzy z uwagi na swoją niepełnosprawność nie mogą realizować zajęć w domu.

Egzaminy a nauczanie zdalne

Zgodnie z rozporządzeniem nie zostaje ograniczone funkcjonowanie: szkół prowadzących kształcenie zawodowe, centrów kształcenia zawodowego oraz placówek kształcenia ustawicznego w zakresie przygotowania i przeprowadzenia egzaminu. Uczniowie mogą więc przystępować do egzaminu zawodowego oraz egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w sesji zimowej styczeń-luty 2022. Możliwe będzie także zorganizowanie za zgodą dyrektora konsultacji przygotowujących do egzaminu zawodowego.

Podobne konsultacje będą mogły zostać zorganizowane w przypadku przygotowań do egzaminu ósmoklasisty i matury. Dyrektor szkoły ma możliwość zapewnienia indywidualnych bądź grupowych spotkań przedegzaminacyjnych. Organizacja takich konsultacji zależy od potrzeb uczniów oraz warunków pracy szkoły. Dyrektor może również wyrazić zgodę na branie udziału w olimpiadach, konkursach i turniejach w trybie stacjonarnym.

Praktyki zawodowe

Rozporządzenie pozwala na organizowanie zajęć praktycznych i realizowanie praktyk zawodowych w trybie stacjonarnym lub zdalnym. Wymiar zajęć stacjonarnych nie może jednak przekroczyć 16 godzin tygodniowo. Zajęcia z zakresu praktycznej nauki zawodu mogą być przeprowadzane w trybie stacjonarnym u pracodawców lub w prywatnych gospodarstwach rolnych, w momencie, gdy nie występują zdarzenia, które ze względu na sytuację epidemiczną mogłyby zagrażać zdrowiu młodych ludzi.

Szczegółowe informacje, dotyczące nauki zdalnej w szkołach znajdują się na oficjalnej stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki.

iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji
Dodaj ogłoszenie