Brak węgla sparaliżuje szkoły i przedszkola? Zimo w salach powodem powrotu zdalnego nauczania
„Nie tylko zbyt niska temperatura zewnętrzna, ale także w pomieszczeniach szkolnych uzasadni zamknięcie placówki i przejście na naukę zdalną. Od września br. katalog sytuacji, w których jest to możliwe, zostanie rozszerzony o sytuację, gdy w klasach będzie za zimno. Dotąd zamknięcie szkoły czy przedszkola było możliwe m.in. ze względu na sytuację epidemiczną. Jeżeli szkoła zostanie zamknięta z powodu niskich temperatur na dłużej niż dwa dni, dyrektor będzie musiał wdrożyć naukę na odległość” – podała w czwartek „Rzeczpospolita”.
Duże zmiany w szkołach 2022/2023. Od września: nowy przedmio...
Nauka zdalna problemem dla rodziców i wyzwaniem dla uczniów
Jak podkreśla „Rzeczpospolita”, ta kwestia budzi obawy rodziców z uwagi na świadomość zbliżającego się sezonu grzewczego, który może być wyjątkowo trudny. Wysokie koszty opału oraz brak surowców lub trudno dostępny węgiel czy drewno, są poważnym problemem dla gospodarstw domowych, a więc także dla instytucji takich jak przedszkola i szkoły.
Dzieci, których placówki zostaną zamknięte potrzebują opieki w ciągu dnia, bo rodzice zazwyczaj pracują. Obawy rodzin są uzasadnione. W głowach rodziców pojawiają się m.in. takie pytania:
- Kto zajmie się dzieckiem, kiedy pracuję?
- Czy będą zasiłki, urlopy, które pomogą podtrzymać domowy budżet i organizację codziennego życia?
- Czy dziecko poradzi sobie z nauką? Jak pomóc dziecku w lekcjach?
Czy zamknięcie szkół z powodu braku węgla to możliwy scenariusz?
Sytuacja może dotyczyć wybranych instytucji, w różnej skali. Rozporządzenie MEiN przewiduje, że naukę zdalną będzie trzeba wprowadzić w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa uczniów, jak:
- w związku z organizacją i przebiegiem imprez ogólnopolskich lub międzynarodowych,
- nieodpowiedniej temperatury zewnętrznej lub w pomieszczeniach, w których są prowadzone zajęcia z uczniami, zagrażającej zdrowiu uczniów,
- zagrożenia związanego z sytuacją epidemiologiczną,
- innego nadzwyczajnego zdarzenia.
Rozmówcy „Rzeczpospolitej” wskazują, że samorządy w ramach oszczędności w pierwszej kolejności rezygnują na przykład z oświetlania ulic, ale mogą znaleźć się takie, które nie mając wystarczających możliwości finansowych, przejdą na naukę online. (PAP)
Źródło:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?